Efsaneye Giriş: Dragon Ball

Kimimizin çocukken televizyonda, kimimiz arkadaş tavsiyesiyle bu eserle tanışmıştır. Benim için en değerli seri olduğunu söyleyebilirim. Dragon Ball Super duyurulduğunda çok heyecanlıydım. Ama Battle Of Gods filmini bölümlere ayırıp önümüze koymaları beni baya üzmüştü. Neyse efendim benim duygularımı bırakıp konuya dönelim.

Dragon Ball Nedir? Yenir mi?

Akira Toriyama tarafından Batı’ya yolculuk isimli Çin romanından esinlenerek çizilmiş manga serisidir. Zira ana karakterimiz Son Goku’nun ismi Sun Wukong isminin japoncasıdır. Aynı şekilde Son Goku’nun kullandığı sihirli sopa Nyoi-bo ise Sun Wukong’un asası Jingu Bang’ın japoncasıdır. Hikayemiz Son Goku’nun maceralarını konu alır. Hikayedeki olaylar, Goku’nun çocukluğundan yetişkinliğine kendini dövüş sanatlarında geliştirerek güçlenmesini ve ejderha toplarını ararken dünyayı keşfedişi etrafında şekillenir.

Son Goku, on iki yaşında dedesini kaybetmiş ve ondan yadigar kalan dört yıldızlı ejder topuyla yaşayan saf bir çocuktur. Ejder topları yedisi bir araya getirildiğinde, toplayan kişinin efsanevi Shenlong’u çağırmasına olanak verir. Shenlong kendisini çağıran kişinin tek bir dileğini ne kadar uçuk olursa olsun, eğer gücü yetiyorsa yerine getirir. Dilek yerine getirildikten sonra toplar dünyanın dört bir yanına dağılır ve taşa dönüşür. Ejderha topları ancak kullanıldıktan bir yıl sonra tekrar kullanıma hazır hale gelir.

dragonball1

Dileklerini gerçekleştirmek için ejderha toplarını arayan birçok kişiden biri de kahramanımızın ilk arkadaşı Bulma’dır. Bulma, ejderha toplarını dünyanın en yakışıklı erkek arkadaşını dilemek için toplamaya çalışır. Yolculuğu sırasında dört yıldızlı ejderha topuna sahip olan Goku ile karşılaşır ve topları beraber aramak için ikna eder. Böylelikle macera başlar.

Karakterler

Son Goku: Serimizin tuhaf, maymun kuyruklu, yaşına göre fazla güçlü olan ve dövüş sanatlarında ustalaşmak isteyen baş kahramanıdır. Ayrıca Goku dolunay gecelerinde Oozaru denen dev gorile dönüşür.

Bulma: 16 yaşında ejderha topu radarını icat etmiş ve ejderha toplarını aramaya çıkmıştır. Mavi saçlı ve güzel bir kız olan Bulma, seride birçok cinsel esprinin hedefi olmuştur. Varlıklı bir ailenin tek çocuğudur. Babası dahi bir bilim adamı ve Hoi Poi kapsül şirketlerinin sahibidir.

Oolong: Biraz sapık olan ve şekil değiştirme gücü olan bir domuzdur. Şekil değiştirdiğinde beş dakika istediği şekilde kalabilir. Kendi şekline geri döndüğünde bir dakika boyunca dinlenmesi gerekir. Dev yaratıklara dönüşse de gücü ve dayanıklılığı kendi küçük domuz formundaki gibidir.

sonGoku

Muten Roshi: Muten Roshi bir diğer ismiyle Kame Sennin ( Kaplumbağa Keşiş) dünyadaki en güçlü insan olarak bilinir. Dövüş sanatları konusundan her insanın önünde gösterilen biridir. Goku’nun manevi dedesi Son Gohan ve Lord Gyumao ( Ox King / Boğa Kral )’nun akıl hocası ve dövüş sanatları hocasıdır. Muten Roshi dövüş sanatındaki ustalığının yanı sıra kadınlara düşkünlüğüyle de bilinir. Muten Roshi’nin elli yılını vererek geliştirdiği Kamehameha ( Kaplumbağa ışın dalgası ) adını verdiği özel bir tekniği vardır. İçtiği sonsuz yaşam iksirinden dolayı ölümsüzdür. Eğitim verdiği son öğrencileri Goku, Krillin ve Yamcha’dır.

Yamcha: İlk olarak karşımıza çöl haydudu olarak çıkan Yamcha, ilerleyen zamanda Goku ve Bulma’ya maceralarında yardım etmek için onlara katılır. Güçlü ve yetenekli bir dövüşçüdür. Roga fufu ken ( Kurt dişi kasırgası ) ismini verdiği özel bir tekniği vardır. En yakın arkadaşı Puar’dır.

Puar:  Yamcha’nın haydutluk yıllarından yoldaşıdır. Oolong’la şekil değiştirme okulundan tanışırlar. Fakat Puar, şekil değiştirme okulunda tam olarak eğitim görüp mezun olduğu için büründüğü şekilde istediği kadar kalabilmektedir. Görünüşü ufak sevimli bir kedidir. Kanatları olmadığı halde havada süzülebilir.

Piccolo Daimao: Piccolo, Namek adı verilen bir uzaylı bir ırkın mensubudur. Geçmişte, Dünya’yı ele geçirmeye çalışmış fakat Muten Roshi’nin ustası Mutaito tarafından şeytan tutma tekniği ile bir kutuya hapsedilmiştir. Kutudan onu Pilaf’ın çıkarmasıyla tekrar özgür kalır. Özgür kaldığında Shenlong’u çağırarak gençleşmeyi diler. Dileği gerçekleştikten sonra Shenlong’u yok eder. Goku ile yaptıkları dövüşün sonunda, Goku göğsünün içinden geçerek Piccolo’yu öldürür. Tam ölmek üzereyken Nameklilere has olan üreme biçimiyle ağzından bir yumurta fırlatır. Yumurtadan Piccolo Jr. doğar ve babasını öldürdüğü için Goku’ya kin besleyerek büyür. Günün birinde Goku’yu öldürmek için her gün çalışıp kendini güçlendirir ve Goku’yla karşılaşacağı günü bekler.

Yorumlar