Henüz Kaderinden Haberi Olman Bir Gencin Hikayesi – Tengen Toppa Gurren Lagann

Yazıma başlamadan önce belirtmeliyim ki içimde bir gaza gelmişlik var. Sanırım a’ı yazmak için de buna ihtiyacım vardı. İşte karşınızda evrenin onun için hazırladığı sürprizlerden habersiz yaşayan bir erkeğin hikayesi. 

Göklere!!! 

Gelecekte insanlar, yeraltına kurdukları köylerde yaşamaktadırlar. Yeryüzünden kendilerini izole eden bu insanlar, sık sık gerçekleşen depremler yüzünden sürekli daha derine inmişlerdir.

Yeraltındaki köylerden biri olan Jeeha’da yaşayan ve ailesini yıllar önce bir depremde kaybeden Simon, köydeki en iyi kazıyıcılardan biridir. Simon, bir gün kazısı esnasında garip bir alet bulur. Bu sırada köyün dışına çıkmayı planlayan çetenin lideri Kamina, Simon’ı da planlanlarına dahil etme kararı alır. Kamina, çocukken babasıyla birlikte çıktığı yeryüzüne tekrar çıkmayı düşler. Lakin Simon ve Kamina’nın tüm kaçış planları ya köyün şefi tarafınan engellenmiş, ya da teknik aksaklıklardan dolayı başarısız olmuştur.

Yine suya düşmüş bir kaçış planının ardından Kamina hapse, Simon ise kazma işine gönderilir. Ancak bu kazıyı diğerlerinden farklı yapan Simon’ın keşfidir. Ancak bu sırada gerçekleşen depremle yeryüzünden Simon’un köyüne bir robot ve genç bir kız düşer. Yoko adındaki bu kıza robotla dövüşünde Kamina yardım eder ancak pek etkili olamazlar. Simon, Yoko ve Kamina’yı bulduğu şeye götürür. Bu, vücudunda yüz olan küçük bir robottur. Simon yeni küçük arkadaşına Lagann adını verir. Köye düşen robotla olan savaşta yanlışlıkla köyün tavanının ötesine geçmişlerdi. 

Sen Benim Kim Olduğumu Sanıyorsun?! 

Köyden çıktıklarında gördükleri manzaraya aşık olmuşlardır. Henüz ufuktaki tehlikelerden habersiz ikili, Yoko’nun köyünden yeryüzüne çıkmış insanlara katılırlar. Spiral Kral olarak tanınan yöneticinin emrindeki hayvan adamlara yeryüzüne çıkan insanları avlayıp öldürmeleri emredilmiştir. Simon ve Kamina diğer insanlarla birlikte hayvan adamlarla savaşıp hayatta kalmayı denerler. 

lagann

Spiral Kral olarak tanınan yöneticinin emrindeki hayvan adamlara yeryüzüne çıkan insanları avlayıp öldürmeleri emredilmişti. Simon ve Kamina diğer insanlarla birlikte hayvan adamlarla savaşıp hayatta kalmayı denerler. Lakin insanların silahlarına karşın, hayvan adamların kullandığı şey koca koca robotlar olunca durum iyi gözükmemektedir. Bir sabah bu savaşlardan birinde Kamina kimsenin yapmadığını yapıp hayvan adamların robotlarından birini çalar ve insanların isyanı resmi olarak başlar. Kamina’nın yaptığı bu hareketten etkilenen diğer insanlar da onu taklit ederek robot çalmaya başlar. Böylece bir delinin yaktığı isyan ateşi daha da büyür. Taraflar artık gayet net bir hal alır: İsyancı insanlara karşı dünyanın hakimi Spiral Kral ve ordusu. 

Karakterler

Simon: Gurren-Lagann takımının liderlerindendir. Lagann’ın pilotluğunu yapar.

Kamina: Gurren-Lagann takımının liderlerinden bir diğeridir. İsyanı başlatan kişi olarak tanınır. Gurren’in pilotluğunu yapar.

Kittan: Gurren-Lagann takımına sonradan katılmıştır. Dört siyah kardeşten tek erkek olandır ve en büyükleridir. Kral Kittan ve Uzay Kralı Kittan’ın pilotluğunu yapar. Aynı zamanda spiral gücü kullanmayan en yetenekli insan pilottur.

Yoko: Takımı kuran Simon ve Kamina’nın en başından beri yanındadır. Yeryüzünde savaşan insanlardan biridir. Herhangi bir robota pilotluk yapmaz. Takımın keskin nişancısıdır.

Dayakka: Yoko’nun köyü yeryüzüne çıkmadan önce köyün şefiydi. Takıma sonradan katılmıştır. Dayakkaiser’ın pilotudur.

tengen-toppa

Leeron: Takımın teknisyenidir. Takımın sahip olduğu robotların bakımını ve geliştirme işini üstlenmiştir.

Lord Genome: Diğer adıyla Spiral Kral. Dünyanın hükümdarı ve hayvan adamların yaratıcısıdır. İnsanları yeraltına kapatan kişidir. Lazengann adında bir robotu vardır.

Viral: Spiral Kral’ın yarattığı hayvan adamlardan biridir. Fakat diğer hayvan adamların aksine Viral’e ölümsüz bir beden bahşedilmiştir.  Enkidu’nun pilotudur.

Siyah Kardeşler: Kittan ve kız kardeşlerinin oluşturduğu gruptur. Kız kardeşlerin isimleri Kiyoh, Kinon, Kiyal’dir. Kimi zaman teknik işlerle uğraşırken kimi zaman da ekipteki robotlara pilotluk yaparken görülürler.

Manga 

Çoğu seri için önce manganın okunması sonra anime ve filmlerin izlenmesi tavsiye edilirken, Gurren-Lagann’da tam tersidir. Aslına bakacak olursak anime ve manga arasında devasa bir uçurum yoktur. Farklılıklar küçük olayların biraz erken ya da geç gelişmesinden ibarettir. Örnek vermek gerekirse; mangada ekip Siyah Kardeşler’le Viral’le yapılan dövüşten önce karşılaşır. Animede ise Viral’le yapılan dövüşten sonra karşılaşırlar. 

Soundtrack

Kanaatimce heyecan ve aksiyonun had safhada olduğu bir animede müzikler çok önemlidir. Gurren-Lagann’ın soundtrack’i bu konuda benden 10 üzeri 9 alır. Sizinle yukarıda paylaştığım benim favorim.  Animenin müzikleriyle uğraşan kişiyi görünce pek de sürpriz olmamıştı. Müziklerin arkasındaki, Rurouni Kenshin, Akame ga Kill ve JoJo’s Bizzare Adventure: Battle Tendency serilerinden tanıdık bir isim olan Taku Iwasaki. İtiraf etmek gerekirse ara sıra oyun oynarken sesleri kapatıp bu soundtrack’i açtığım olur. 

Son Yorum 

Tengen Toppa Gurren-Lagann benim için özel yeri olan bir seri. Hepimizin tekrar tekrar izlediğimiz animeleri vardır. Arkadaşlarımla oturup Gurren-Lagann hakkında konuştuğumuzda genelde o gece bizim evde kendimizi tekrar izlerken buluruz. Hemen şimdi bu gencin hikayesine bir şans verin. Belki kaybedecek bir şeyiniz yok, ama kazanabileceğiniz bir şeyler olabilir.

Yorumlar