Infinity Hakkında Temel Bilgiler

İlk olarak, Ariadna denen grubun koloni gemisi bilinen dünyaya “hoşçakal” dedi. Onlar gittikçe uzaklaşırken Çin’in ekonomik olarak çok gelişmesi, Asya devletlerini bir araya getirmeye başlamıştı.

Bu sırada tüm suçlular için Corregidor adında bir gemi yapılmasına başlanmış; Avusturalya, Malezya, Endonezya ve Yeni Zelanda ise birleşmeye karar vermişti. Panocenia adını verdikleri oluşum, yaptıkları uzay çalışmaları ile bilimde yeni bir çığır açacaklardı.

Teknoloji ve bilimin ilerlemesiyle beraber PANO denen grup yaşadığımız yer kürenin tek süper gücü haline geldi, bu sırada YUJING denen Büyük Yeni Asya oluşumu kuruldu.

Aleph adındaki yapay zeka, yaşanılacak tüm yeni dünyalarda, teknolojinin olduğu her yerde insanlığın hizmetine girmişti. Bu esnada TAG adı verilen ağır zırhlı robotlar geliştirilmeye başlandı.

infinity002

Burak Yıldız Sistemi’ne taşınan Haqqislam, üç gemiden oluşan Nomadların uzaya açılması ve büyük savaşı başlatan asıl evre.

İşte bu sırada yeni bir güçle tanıştılar. Combined Army olarak tanımladıkları bu yeni güç, gelişmiş bir zekanın kontrolünde ve insanoğlunu yok etmek amacındaydı.

İşte biz de bu aşamada görevi devralıyoruz. Nomad, PANO, Yujing, Tohaa, Aleph, Haqqislam, Ariadna ya da Combined Army ordularından birini seçiyoruz. Seçtiğimiz ordunun kendine has birimleri ve bu birimlerin diğer ordulardan farklı yetenekleri var.

Bir göreve gidecek elit bir takım belirliyoruz. Doktoru, hackerı, mühendisi içinde barındıracak, üstün niteliklerimizi kullanabileceğimiz, ama bu sırada bu görev için belirlenen puanı aşmayacağımız bir takım. Hangi silahları kullanacağız? Hangi özel birimimizi bu göreve dahil etmeliyiz ? Taktik ve stratejimizi belirleyip askerlerimizi göreve yolluyoruz.

Rol yapma oyunlarını seviyor, bunun yanında XCOM bilgisayar oyununu ve satrancı da seviyorsanız bu oyundan etkilenmeniz kaçınılmaz!

infinity001

Oyun iki tarafın daha önceden görmediği, maketlerle sembolize edilerek, hazırlanmış bir masada oynanıyor. Üstünde binalar, ağaçlık alanlar, nehir, göl aklımıza ne gelirse olabilir.

Önceden bir görev belirleniyor. Gemiden düşen 3 kutuyu önce açıp sonra patlatmaya çalışmak; önemli bir mühendise zeval gelmesini önlemek; baskın yapılan askeri alanda gizlenen profesörü öldürmek; merkezdeki bir evin üst katındaki bilgisayarı hackliyerek yanlış diğer verilerle değiştirmek. Gibi…

Oyuna diğer savaş oyunlarına göre çok daha az bir maliyetle girişilebiliyor. Çünkü bir ordu değil, elit bir takım yapıyoruz. 10-15 farklı minyatür, oyunu birkaç taktik imkanla oynamak için gayet yeterli.

Minyatürler demonte ve renksiz olarak geliyor. Metaller ve son derece estetikler. Bence piyasadaki en güzel minyatürlerden. Minyatürlerimizi yapmak için, çapakları almak üzere bir iki kesici neştere, metal yapıştırıcı ve tabi onları güzelce boyamak için biraz da el becerisine ihtiyacımız var.

infinity003

Bilinen diğer meşhur oyunun aksine, oyunda birimler arasında tam bir denge mevcut. Oyunda her birimin arasında taş / kağıt / makas ilişkisi mevcut. Hiçbir birim yenilmez olmadığı gibi hiçbir taktik çözülmez değil!

Türkiyede 50 civarında oyuncusu bulunan Infinity; İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara’daki kulüplerde oynanmakta.

Bu daha ilk yazı. Oyun hakkında sürekli yazı yazmaya devam edeceğim. Umarım sizlerin arasından bu oyuna ilgi duyan bir iki kişi kazanırız.

Bu yazı, "Infinity Tanıtımları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar