Japonya’nın Star Wars’a Cevabı: Mobile Suit Gundam

Osaka Üniversite’si Şehir Planlamacılığı ve Mühendislik Bölümü Başkanı Profesör Shinya Hashizume bu durumu şöyle özetliyor: ““Gundam, izleyicilerine ileride er geç mutlaka karşılaşacağımız sorunları sunuyor. Bu yüzden araştırmalarımızı şimdiden bunun üzerine kurmayı hayati değerde buluyorum. Çünkü Japonya’daki bilimsel araştırmalar için bu tür büyük yeni fikirler yumağına şiddetle ihtiyaç var”.”

Benzer şekilde, Tokyo Üniversite’si Havacılık Mühendisliği bölümünden Profesör Shinichi Nakasuka da seri hakkında şunu söylüyor: ““Bir kurgu üzerinde araştırma yapmak gelecek üzerine fikir sahibi olmak için eşsiz bir yoldur. Bilim adamları kendilerini genellikle, sadece somut bilgiyle sınırlar. Gundam gibi yetkin kurgular ise, bilimle ilgisi olmayan insanların bile, yaklaşan gelecek konusunda ne kadar iyi fikirler üretebileceğini gösteriyor.”

gundam26

Kadına Bakış

Kendisini bir feminist olarak nitelemekten pek çekinmeyen Tomino kadının Gundam serilerindeki rolünü izleyicilerin beklentilerini ters yüz eden şekillerde kullanır. Kadınlar birer savaşçı, komutan, anne, sevgili, bilim insanı, metres veya entrikacı gibi sayısız şekillerde yansıtılabilmiştir. Ağzından çıkan tek bir lafla savaşlar başlatıp bitirebilen Haman Karn gibi bir karakter bile yapıldığı dönemle diğer serilere göre ne denli büyük bir algılama farkı olduğunu göz önüne serer.

Sonuç

Her şeyden önce ilk kez bir Anime’de var olan bir evrenin varlığını hissettim ve bunu az yada çok hissedebiliyorsanız seri misyonunu yerine getirmiş demektir. Ayırdığınız zamanın hakkını gani gani verecek bu evrenler bütünün en basitinden hayata ve olaylara bakış açınızda değişiklikler yaratacağını söylersem pek de abartmış olmam. Bu yazıyı yazmamın da açıkçası bunu ifade edebilmekten gayrı bir sebebi yok. Son sözlere gelirsek, her ne kadar gerek üretildiği hedef jenerasyona karşın eğlence faktörünü 1. önceliğine koymayarak risk almasına, gerekse artık sayıları bir düzineye varan birçok evrene yayılmış birçok seriye sahip olmasının peşinen göz korkutabilecek olmasına karşın (ki bu durumu biraz açığa kavuşturabilmek için bir rehber hazırladım, yazı dizisnin sonraki bölümlerinde okuyabilmeniz mümkün) Anime tarihinde yeri göz ardı edilemez bir yeri olan bu serinin birgün ülkemizde de hakettiği yeri almasını, ama bundan önce alt metinlerin ve seriyi önemli yapan hususların neler olduğunun anlaşılmasını diliyorum.

gundam24

Bu ilk Gundam , her yönüyle serinin ilk halkası olmasından öte misyonlar taşıdığına inandığım bir seri , büyük ölçüde de Anime’nin nasıl bir yapı taşıması gerektiğini de gösteren bir klasik. Askerlik, ölüm, kahramanlık, otorite, sevgi ve özgürlük gibi konularda gerçek anlamda söyleyeceği şeyleri olan ve bunu tüm cesaretiyle söyleyebilen bir seri… Militarizmi hem bir organize olmuş öldürme kurumu olarak, hem de idealleri uğruna hayatlarını feda edebilen insanlar üzerinden insanlığın kendi özgürlüğünün tesis edebilme amacının tek güvencesi olarak görebilen bir üst bakışın eseri. Eğer Gundam’ı bu seri ile tanıdıysanız sadece serinin diğer örneklerine değil tüm Anime’lere bakış açınızın daimi olarak değişeceğini söyleyebilirim. Her şeyden önce de Star Wars gibi bir muazzam Saga’nın başlangıcı ve de kendi standartlarını yaratmış, insan odaklı bir drama, sanırım kararınızı buna göre vermelisiniz.

Hazır Blu Ray seti çıkmışken ve ilk serinin yeniden kurgulanmış remake’i The Origin serisi yeni bölümlerle mevcut hikayeyi daha da derinleştirirken bence bu seriyle tanışma ve başkalarını tanıştırma fırsatını kaçırmamalısınız.

Not: Yazı dizimiz, haftaya izleme sırası yazımızla devam edecek!

Bu yazı, "Jenerasyonlar Ötesi Bir Kült Anime: Mobile Suit Gundam" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar