Ne Olduğu Anlaşılamayan Anime – Gintama

Shinsengumi için 3 karakter yeterli ama Yamazaki de var tabii. Ama tüm karakterleri anlatırsam spoiler durumunun artması şaşırtıcı olmaz. Seride anlattığımın 3 misli kadar daha karakter var ve sönük karakterler değiller. Hızlı hızlı bazılarını da geçersem Hasegawa her işte başarısız olan beş parasız sokaklarda yaşayan biridir. Sarutobi Ayame Ninja örgütünden gözlü bir kızdır Gintoki’ye aşıktır ve çok ağır sapıktır. Tsukuyo ise Yoshiwara bölümlerinde ortaya çıkan Kunai fırlatan bir abladır. Gintoki’ye aşıktır ama hiç belli etmez. Gintoki ile tanışma sahneleri tüm serinin en komik ilk 5 yerine rahat oynar.

Katsura ve Elizabeth (Elizabeth sürekli pankartlarla iletişim kurar)

Katsura ve Elizabeth (Elizabeth sürekli pankartlarla iletişim kurar)

Hikaye Nasıl Devam Ediyor, Böyle Hep Gülecek Miyiz ?

Yazının başında anlattığım gibi hep gülmüyoruz. Her duyguyu tadarken ara ara giren mükemmel arc bölümleri ile sonraki bölümde ne olacak diye meraktan ölüyoruz. Arc bölümlerinde Takasugi’nin etkisi var tabii. Ancak daha sonra Takasugi gibi bir süper suçlu olan Kagura’nın abisi Kamui de seriye dahil olmakta. Böylelikle arc bölümlerin kalitesi resmen ikiye katlanıyor. Gintama’nın dalga geçmeleri bazen izleyiciye de yönelik oluyor. Örneğin yeni bölüme geçiyorsunuz, evi dışardan gösterip 10 dakika eski sahneleri yeniymiş gibi gösteriyorlar ve gereksiz muhabbetler açıp konuya girmeyip 10 dakika daha yedik diye dalga geçiyorlar. Yorozuya’dakiler bu animenin nasıl devam ettiğine inanamıyorlar ve devamlı olarak serinin nasıl bu kadar sürdüğünü sorguluyorlar. Hatta daha ileri gidip animenin son bölümü gibi bölüm yapıp izleyiciye teşekkür edip duygusal bir veda yapıp haftaya hiçbir şey olmamış gibi devam ediyorlar. Yani bu şekilde bölümler de mevcut. Derseniz ki o arc bölümler falan hangi bölümler. Şuan tak tak diye söyleyemem ama meraklısını heveslendirmek için Takasugi’nin ortaya çıkışı 14-19 bölümler, Benizakura 50-59 arası. 80 ve 81. bölümler Okita’nın neden Hijikata’dan nefret ettiği ile alakalı ve animenin dram konusunda zirve yaptığı nokta. Yoshiwara 120. bölümler. Jirocho ve Kabuki 160’lar diyebilirim. İlk aklıma gelenler bunlar.

Gintama 2015 serisinde bu tür troller ve komedi notası biraz daha geri plana atılmış. Genel olarak hikaye üzerinden gidiyorlar ve ilk seriden sonra tüm karakterleri bildiğiniz ve herkesin birbiri ile olan ilişkisini anladığınızda 2015 serisi çok daha bambaşka bir noktaya geliyor bizim için.

Gintama’nın dalga geçtiği şeyler neler diye soracak olursanız cidden sayılamayacak kadar çok. Ancak genelde herkesin bildiği ve hatırladıklarımı sayarsam: Naruto, Bleach, Death Note, One Piece, Dragon Ball, Star Wars, Super Mario, Nintendo, Gundam, Amerikan tv şovları, adını duymadığımız japon ünlüler, siyasetçiler vs vs.

Ayrıca değinmek istediğim bir nokta animeyi bilen arkadaşlar için: “Oha şu karakterin adı bile geçmemiş, oha bunu nasıl anlatmazsın” diyebilirsiniz. Evet bazı karakterleri tamamen es geçtim .Onlar da seriyi izlemeye karar veren arkadaşlara sürpriz olsun.

İşte bunlar hep Gintama

İşte bunlar hep Gintama

Uzun animeler insanları ürkütebilir ve harcadığım zamana değer mi diye şüpheye düşürebilir. Şahsi fikrim Gintama izlemeden ölmemek gerekir. Başta tüm karakterleri görene kadar daha önce izlediğiniz şeylerden farklı olduğu için yadırgayabilirsiniz. Ancak hikaye kafanızda oturunca hayatınızın serisi olacağına karşı en ufak bir şüphem yok. Benim anlattığım Gintamanın %1 i bile değil

Yorumlar