Sadece Bir Süper Kahraman Miti Değil, Fazlası: Kamen Rider

Sonuç

Yazının bu kısmına dek geldiyseniz kafanızda belirecek yegane soru muhtemelen “İzlemeye nereden başlayalım?” olacaktır. Tamamı çevrilmemiş Showa külliyatını bir tarafa bırakırsanız külliyata Faiz, Blade, Kabuto yada Gaim serilerinden birisiyle girmenizi, Agito ve Ryuki serilerini ise “archievement” babından en sona bırakmanızı önerebilirim.

Serileri çeviren grupları ve hafta itibariyle çevrilmiş bölümleri görmek için şuraya göz atabilir, bu grupların çoğunu Nyaa tracker’ından takip edebilirsiniz.

Son satırlara yaklaşırken, külliyatın İngilizce’ye kazandırılmış kısmının 400 GB’a yakın bir yekün tuttuğunu görmüş, buna değip değmeyeceğini merak eden arkadaşlar da olabilir. Diyeceğim şudur ki; eğer 45 yıldır devam edip hala devam eden bir kurgu arıyorsanız, içinizdeki çocuğu öldürmediyseniz, Marvel’in yada DC’nin maskeli kahramanlarını görmek sizde bir önyargı değil sinemaya koşa koşa gitme isteği yaratıyorsa Kamen Rider’in sizler için de ilgi odağı olmaması için ortada hiçbir engel olmadığı kanaatindeyim.

Dipnotlar

*Büyük Sendai Depremi sonrası yıkıntılarında yapılan çekimler, enkazların arasında dimdik duran bir Kamen Rider heykelini göstermiştir. Resmi buradan görebilirsiniz.

**Aynı zamanda 80’lerin sonunda Otaku kavramının genel manada yayılmasına sebep kişi olan Japon seri katil Tsutomu Miyazaki’nin ve yakın zamanda göz altına alınan bir başka Otaku katil Ryo Satsuki’nin evinde en büyük Kamen Rider kolleksiyonlarından birisi ortaya çıkartılmıştır, ayrıca serinin Otaku’larının yaptığı lifehacking saldırıları konusunda şu link fikir verici olabilir: 2009 yılında Kyoto üniversitesinden bir grup kampüsteki Dr Orita heykeline “saldırarak” onu Kamen Rider V3 karakterlerinden Riderman’e dönüştürmüşlerdi! Öte yandan sokaklarda sürücüleri trafik kurallarına uymaya sevkeden yada felaket bölgelerinde devriye gezerek çocuklara moral veren otaku’lar da bilinmekte. Bu haber olayın boyutları konusunda az biraz fikir verebilir.

***İsmi verilen bu nesneler 12408 Fujioka ve 12796 Kamenrider‘dır.

Yorumlar