Sadece Bir Süper Kahraman Miti Değil, Fazlası: Kamen Rider

Kamen Rider Laneti

Bu kült dizinin ayrıca bir tür laneti olduğu söylenebilir zira her birkaç seride bir, gerçek hayatla bağlantılı bir dramatik olay yada skandal yaşanmaktadır. Zaten yaşı geldiğinden dolayı vefat edenler sayılmazsa, bunlardan birkaçı şöyle özetlenebilir:

 • Orijinal Kamen Rider serisinin başrolündeki Hiroshi Fujioka daha serinin henüz 10. bölümündeyken dublorsüz çektiği bir sahnede bir direğe çarparak yaralanmış ve haftalarca hastanede tedavi görmesi gerekmiştir. Onun yerine seriye Kamen Rider 2/Ichimonji Hayato olarak katılan Takeshi Sasaki ise 1982’de uykusundayken evde çıkan bir yangın sonucu ağır yaralanmıştır.
 • Kamen Rider V3 serisinde Riderman/Joji Yuki’yi canlandıran Yamaguchi Takehisa henüz genç sayılabilecek bir döneminde, 41 yaşında kanserden ötürü vefat etmişti.
 • Külliyatın 3. serisi olan Kamen Rider X ticari açıdan hayal kırıklığı olan ilk yapımdı ve erken final yapılarak 35 bölümde sonlandı.
 • Sonraki seri olan Amazon’un durumu daha vahimdi: Amazon/Daisuke Yamamoto’yu canlandıran Okazaki Tooru dublörsüz çektiği bir sahnede yaralandı ve öncekinden farklı olarak seriyi şiddet sahneleri yüksek noktada, gayet kanlı şekilde olması için zorlayan yapımcılar serinin rating’leri dibe vurunca seriyi 24. bölümde yayından kaldırmışlardı.

KamenRider10

 • 1981’de yakalanan seri katil Tsutomu Miyazaki’nin evinin Kamen Rider müzesinden farksız halde bulunması, Otaku altkültürünün kültlerinden biri olan Kamen Rider’e okların yönelmesine yol açtı ve yapımcılar 6 yıl boyunca bir Kamen Rider serisi yapamadılar. Kamen Rider’ın ekrana dönüşü olan BLACK ve BLACK RX’ın hemen ardından Japon imparatoru Hirohito öldü ve yapımcılar Kamen Rider’ın Showa tarihiyle birlikte sona erdiğini duyurdu. Külliyatın farklı bir formatla da TV ekranlarına dönüşü ise 10 yıldan uzun sürdü.
 • Kamen Rider Stronger serisinde Denpa Ningen Tackle rolüyle yer alan balet Kyoko Okada 28 yaşında astımdan ötürü vefat etmiştir.
 • 2002 yılının Kamen Rider Agito serisinin Project G4 filminde Shiro Mizuki/Kamen Rider G4 karakterini canlandıran Ryo Karato 2009 yılında alkollüyken bir polis merkezinin dış camlarını tekmeleyerek indirmesi sonucu göz altına alınmıştı.Masayuki-Izumi
 • 2003 yılının Kamen Rider Faiz serisinde Horse Orphenoch/Kiba Yuji karakterini canlandıran, serinin Paradise Lost filminde Kamen Rider Orga’yı da canlandıran aktör Masayuki Izumi 2011 yılından beri ayakta tedavisi devam eden detay verilmemiş bir hastalıktan ötürü 35 yaşında hayata veda etmişti.
 • Heisei döneminin başlamasıyla Rider’lar artık değişen pazarlama stratejilerinden ötürü artık çok daha genç ve yakışıklı aktör adaylarından seçilmeye başladı. Öte yandan 2004’deki Blade serisinde başrolde yer alan Kenzaki Kazuma karakterini canlandıran Takayuki Tsubaki’nin bir gay pornosunda yer aldığına ilişkin bir skandal patlak verdiğinde, bu imaj tartışılmaya başlandı. Öte yandan ironik şekilde sonraki yıllarda külliyatın izleyici kitlesi bekar ev kadınlarına ve bayan öğrencilere doğru genişlemiş, bu durumdan yararlanmak isteyen yapımcılar da seriyi giderek artan şekilde BL filmi geçmişi olan oyuncularla doldurmaya başlama gereği bulmuşlardı.miyuki-kanbe
 • 2004 yılının Kamen Rider Hibiki serisinde Hinaka rolüyle yeralan Miyuki Kanbe (ki Sailormoon sahne şovunun başrol oyuncusu olarak da tanınmıştır) 2008 yılında henüz 24 yaşındayken kalp krizinden ötürü vefat etmişti.
 • Kamen Rider Kabuto’da Hiyori’yi canlandıran Yui Satonaka belirtilmeyen bir hastalıktan ötürü tedavi görmesi gerekmesinden dolayı finale birkaç hafta kalana değin diziden haftalarca ayrılmak zorunda kalmış, neredeyse sadece hasta yatağında gözüktüğü filmin ardından kariyerini sonlandırmak zorunda kalmıştı. Aynı durum ertesi yıl Den-O’da Hana’yı canlandıran Yurika Shiratori’nin de başına gelmiş fakat oyuncu diziye geri dönemediği için senaryo değiştirerek kendisinşn zaman akışından çıkarak loop’da kaldığı şekilde durumu retcon’lamışlardı.
  Kamen Rider Kabuto serisinin filmi God Speed Love’da Issei Kurosaki/Kamen Rider Caucasus’u canlandıran kickboxer Musashi’nn 4 kez K1 şampiyonu olduğu 13 yıllık kariyerindeki en kötü yıl, filmin gösterime girdiği 2006’ydı. Musashi bu yıl girdiği 5 dövüşten sadece birini kazanabilmişti.
 • Kamen Rider Kabuto serisinin başrolündeki Hiro Mizushima kariyerine son verdiğini açıkladığında, rolünü video oyunlarında seslendirme yapmak üzere devam ettiren seslendirmeci Tsuyoshi Takishita evinin merdivenlerinden düşmesinden ötürü 37 yaşında vefat etmişti.
 • Kamen Rider W Returns’de Hiroshi Sagami’yi canlandıran (aslen Ultraman Moebius’da Kaptan Shingo Sakomizu olarak ünlenmiş olan) oyuncu Minoru Tanaka filmin vizyona girmesinden sadece 4 gün sonra intihar etmişti.kamenBaby
 • Kamen Rider W serisinde Akiko rolüyle yeralan Hikaru Yamamoto’nun 18 yaşında çektirdiği tabloid fotoğrafları internete sızınca 2011 yılındaki crossoverfilmin sonrasında kendisinin TV ve film kariyeri de sonlanmıştı.
 • 2011 yılında yayına başlayan Kamen Rider OOO serisinin bir diğer anlamı, tüm külliyattaki 1000. bölümün yayınlanacağı seri olmasıydı. Fakat 1000. bölüme sadece bir hafta kala Japonya tarihindeki en büyük felaketlerden Büyük Tohoku Depremi meydana geldi ve seri bir süre yayınına ara vermek zorunda kalmıştı.
 • 2014 yılının Kamen Rider Gaim serisinin bir sahnesinde Zawame şehir planının kadraja girdiği bir sahnede, bu haritanın aslen Gotham şehrinin haritası olduğunu iddia eden DC avukatlarınca mahkemeye verilmemek için yapımcılar sözkonusu sahneyi DVD/Blu Ray versiyonunda değiştirmek zorunda kalmıştı. Buna benzer bir şekilde, Kamen Rider Faiz serisinde Kitazaki karakterinin walkman’ında sürekli loop’da dinlediği House of Pain’den “Jump Around” şarkısının duyulduğu sahneler telif haklarından dolayı DVD/Blu Ray versiyonunda değiştirilmişti.

Yorumlar