Savaşın İki Yüzü: Mobile Suit Gundam 0083 – Stardust Memory

Son olarak

Cima, en azından görünüşte onun Yıldızkumu Operasyonu’na katılması yönündeki talebini kabul eder. Fakat gerçekte, Cima 3 yıl önce onun bir vatan haini olarak ilan eden rejimin kalıntısı olarak gördüğü Amiral Delaz’ın davasına en ufak sempati duymamaktadır. Bununla birlikte, Federasyon’un teslim ol çağrısına uyan silah arkadaşlarını terörist ilan edip tek tek infaz etmesini de asla kabullenemediği için Federasyon’a karşı ölümüne bir kin de duymaktadır. Bu nedenle operasyonu kendi kişisel intikamı için kullanmak için bir komploya girişir. Öte yandan operasyonu kendi amaçları için kullanmak isteyen başkaları da vardır. Delaz Filosu’na askeri yığınak sözü veren Neo Zeon lideri Haman Karn da, görünüşte Federasyon’a teknoloji tedarikçiliği yapan Anaheim Electronics de aslında yaklaşan savaşı görmektedir. Fakat iki taraf da bunu sadece kendi çıkarları gerektiği şekilde kullanmaya hazırlanmaktadır.

Savaşın ister istemez bir rakip haline getirdiği Gato ve Kou, son savaş giderek yaklaşırken bulundukları zıt taraflarda kendi kişisel hesaplaşmalarını hissetmeye başlamıştır: Yaklaşan savaş çok büyük, kaotik ve kanlı olacaktır.

Notlar

  • Serinin 2013 yışlında başlayan ve en son 7. cildi yayınlanmış olan, Gundam 0083: Rebellion isimli bir yakın tarihli Manga versiyonu da bulunuyor. Bu edisyonda Anime’deki müsait kısımlar arasına yeni sahneler kurgulandığı varsayılarak bir tür genişletilmiş materyal ortaya çıkartılmış. Ayrıca yeni çatışma sahnelerinin yanısıra GP01 ve GP02A’ın donanımları için Anime’de görmediğimiz varyantlar söz konusu. Anime’yi izledikten sonra bu Manga’ya gözatmak da isteyebilirsiniz.
  • Seri, klasik serinin kadrosundan herhangi bir karakter içermez. Öte yandan klasik serinin devamı olan Zeta Gundam’da ortaya çıkacak olan bazı karakterler burada yan rollerde gözükmektedirler.
  • Serinin OVA yayınına paralel olarak radyo draması olarak da yayınlanmış, Blu Ray setinde ek bir bölüm eklenmiş “The Mayfly of Space” isimli bir eki de bulunmakta. Bu bölüm Cima karakterinin kabuslarına ve onun inandığı dava tarafından terkedilmişliğine kısa bir bakıştır.
  • Kısa metrajlı CGI bölümlerden oluşan Gundam Evolve derlemesinin 4. bölümü, Gundam 0083’ün 10 ve 11. bölümlerinin arasında geçen kısa bir ek bölüm sağlamaktadır.
  • UC 0096 tarihinde geçen Gundam Unicorn serisinde Torrington üssüne yapılan bir başka saldırıyı görebiliyorsunuz.

  • Kou’nun rakibi Anavel Gato birçok kişi tarafından Anime tarihinin en ilgi çekici anti kahramanlarından birisi olarak gösterilmiştir. Gerçekten de Gato’nun amacına odaklanma açısından unutulmaz bir performans sergilediğini söylemek mümkün. Akio Otsuka’nın bu rolde gösterdiği performans onun 1995’deki Ghost in the Shell filminde Batou’yu seslendirmesini sağladı. Kendisi bu rolde 90’lar Anime’lerinin en hatırlanabilir performanslarından birisini göstermeyi başardı.
  • Albion kaptanı Eiphar Synapse’i seslendiren Chikao Otsuka, seride Zeon pilotu Anavel Gato’yu seslendiren Akio Otsuka’nın gerçek hayattaki babasıydı. İlk jenerasyon veteran seiyuu’lardan olan kendisi geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılmıştı.

Daha Fazla Not

  • OAV serinin tamamlanışına doğru seri bu kez, -ileride bir başka space opera klasiği Cowboy Bebop‘un yönetmeni olarak anılacak olan- Shinichiro Watanabe tarafından 2 saatlik bir film haline de getirilir. Gundam 0083: “Jion no Zankou” (Afterglow of Zeon) adlı bu film, serinin birkaç kurgusal değişikliğe gidilmiş bir özeti olarak kabul edilebilir. Maalesef. bu filmde hiçbir yeni görsel bulunmamaktadır. Bu filmin seriye olan tek farkı, bazı önemli ölümleri off screen gerçekleşmeleri yüzünden hiç görmeyişimiz ve filmdeki yegane eklemenin de 2 şarkı ( “True Shining” ve “Mon Etoil” ) olmasıdır.

  • Gundam 0083’ün OST’u batı yapımlarından oldukça feyz alan tınılara sahiptir. Örneğin Top Gun’un açılış teması olan Kenny Logins’in Danger Zone’u, serinin açılış şarkılarına (“Men of Destiny” ve “The Winner”) tematik olarak oldukça ilham vermiştir. Ayrıca bu açılışların İngilizce sözlere sahip varyantları (“Back to Paradise” ve “Oblivion”) seride ekleme şarkılar olarak yeralır. Benzer biçimde Darkman filminin fragmanında çalan tema müziği ile serinin soundtrack’inde yeralan “Assault Waves” teması neredeyse tamamen aynıdır. Son bir örnek vermek gerekirse ilk kapanış olan Magic’in Japon olmayan bir sanatçı (Jacob Wheeler) tarafından seslendirildiği ilk Gundam şarkısı olduğunu da belirtmek gerekir. Öte yandan tüm bunları bir tür taklit olarak değil, Japon Anime’lerinin müziklerinin o dönem içine girdiği tektipleşmeden uzaklaşmak için denenmiş bir metod olduğunu düşünmek daha doğru olacaktır.

Yorumlar