Savaşın İki Yüzü: Mobile Suit Gundam 0083 – Stardust Memory

Gundam 0083 , Japonya’da ilk kez 1991’de gösterilmiş 13 OVA’lık bir mecha/space opera serisidir. Konu olarak klasik serideki One Year War’ın 3 yıl sonrası ile Zeta Gundam’ın 4 yıl öncesinde yaşanan “Operation Stardust” adlı saldırı girişimini anlatmaktadır. Bu hikaye klasik seriden farklı bir karakter kadrosu üzerinden anlatılmasına karşın, klasik serinin devamı olan Zeta Gundam’ın girişindeki boşlukları dolduran bir ön seri (prequel) niteliğindedir. Bu yüzden mümkünse klasik seriyi ve One Year War’ı anlatan diğer tüm prequel’leri (MS IGLOO, 08th MS Team, War in the Pocket ve Thunderbolt) izleyerek bu seriye geçin. Daha önce klasik seriyi izlemediyseniz yada Mobile Suit Gundam fenomeninden habersizseniz sizin için bir yazımız var.

Japonya’nın Star Wars’a Cevabı: Mobile Suit Gundam

Tanıtım

Klasik serinin son bölümünde (31 Aralık 0079) Zeon Prensliği’nin uzaydaki son kalesi A Bao Quo üzerindeki Federasyon kuşatması girişimi tam bir Pirus Zaferi ile sonuçlanmıştır: Her iki taraf da kuvvetlerinin çoğunu kaybetmiştir. Bunun yanısıra Zabi Ailesi’nin ölümü ile Zeon Prensliği’nin sona erdiği düşünülmektedir.

1 Ocak 0080’de Federasyon liderleri ve Zeon Cumhuriyeti senatosu temsilcileri bağımsız ay şehri Granada’da bir barış anlaşması imzalarlar. Bu anlaşma Zeon açısından ağır hükümler içermektedir. Zeon artık bağımsız değil Federasyon gözetimine bağlı olacak ve bu tarihten itibaren kalan tüm birlikler silahsızlandırılacaktır. Fakat, bu anlaşma imzalandığından önce geriye kalan düzenli birliklerin neredeyse tamamı artık emir komuta zincirinden çıkmış durumdadır.

Bu ağır anlaşmanın da etkisiyle savaşın Zeon’un aleyhine bittiği düşünülmektedir. Öte yandan uzayda serseri mayın misali dolaşan ayrılıkçı Zeon güçleri güçlerini kanıtlayabilmek için adeta uygun bir an kollamaktadır. Bunların içinde en belirgin varlığı Amiral Aguille Delaz’ın filosu oluşturmaktadır. A Bao Quo’ya yapılan saldırı sırasında, başkomutanlığı yürüten Gihren’in ölüm haberini alan Amiral Delaz olayın ardında yatanı farketmekte gecikmemiştir. Gihren, A Bao Quo’yu henüz terkedememiş olduğu için bu olayın, onun 2. komutadaki ablası Kycillia’nın düzenlediği bir suikast olduğunu anlayan Amiral Delaz, Kycillia için ölmektense savaşı terketmeyi seçmiştir. Ama bu, onun Gihren’in ideallerini terkettiği anlamına gelmemektedir.

3 yıl sonra sancak gemisi Gwadan ve filosuyla gözlerden uzak bir Asteroid kuşağında saklanmakta olan Amiral Delaz, Federasyon’u hiç ummadığı bir anda şok bir saldırı ile vurmayı planlamaktadır. Bunun için 3 yıl önce dağılan pilotları organize etme yolları aramaktadır. Diğer taraftan da koloni sisteminin dışında, uzun vadede kendi büyük savaşlarına hazırlanan Karn Ailesi’nin Neo Zeon hareketiyle ittifak kurmaya çalışmaktadır. Öte yandan Amiral Delaz, içinde yatan Zeon’un yeniden diriltilmesi düşüncesini gerçekleştirebilmek için daha önce hiç kimsenin düşünemeyeceği bir eylemde bulunacaktır. “Yıldızkumu Operasyonu” adlı bu harekat, aynı zamanda onun has adamı olan ve 3 yıl önceki savaşta Solomon’un Kabusu olarak anılan Binbaşı Anavel Gato’yu hayata bağlayan tek sebep durumundadır.

Gundam

Dahası?

Hikayemizin kahramanlarından çaylak Teğmen Kou Uraki ise, arkadaşı Chuck Keith ile birlikte günlerini 1 Yıl Savaşı gazisi Yüzbaşı South Burning’in komutası altında, modifiyeli seri üretim birimlerinin rutin testleri ile geçirmektedir. GP01’i görür görmez ona pilot olmak için yanıp tutuşan Kou, sıradan hayatının değişmek üzere olacağından ise habersizdir.

Üsse sızan Anavel Gato ve ekibinin, içeriden bir köstebeğin de desteğiyle GP02A’yı taşıdığı nükleer bir savaş başlığı ile birlikte kaçırması ile kriz durumu 3 yıl sonra yeniden başlar. Karargahın bombalanması üzerine Albion’un kaptanı Eiphar Synapse duruma el koymak zorunda kalır. Öte yandan Teğmen Uraki ve Yüzbaşı Burning’in çabalarına karşın GP02A’nın bölgeden kaçırılmasına engel olunamaz. Bu sırada her iki Gundam’ın da tasarımında bulunmuş bir Anaheim Electronics mühendisi olan Nina Purpleton sürecin bir parçası haline gelmey tercih eder. Çalınan Gundam’lar konusundaki bilgilerinden yararlanılması için GP02A’yı yakalamak ve etkisiz hale getirmekle görevlendirilen Albion’un mürettebatına katılır.

Torrington’dan Güney Afrika’ya, oradan da dış uzaya dek uzanan operasyonun ilk safhasının başarılı olması üzerine Amiral Delaz operasyonun sonraki aşamasına geçer. Binbaşı Gato ile birlikte açık bir frekans üzerinden bir ültimatom yayınlayarak Federasyon’un uzay kolonilerine yönelik bir nükleer silah kullanma programından haberdar olduklarını deklare eder. Böylelikle Federasyon’un kitle imha silahları kullanmayı reddeden Antarktik Anlaşması’nın ihlal edilmiş olduğu açığa çıkar. Fakat, Kou ve Nina arasında zıtlıktan doğan çekim büyüdükçe bu olay onları eskiden kalma bir hesaplaşmanın tam içine götürür.

Bunun yanısıra, 1 Yıl Savaşı sırasında bir ayaklanmayı bastırmak için kendi halkına ait bir koloniye kimyasal silah kullandırtılan ve hemen ardından ölüm emri verilen usta pilot Cima Garahou kişisel bir savaşın içindedir. Gemisi Lili Marleen ile günlerini uzay korsanlığı yaparak geçirmekteyken Delaz’dan yaklaşan operasyona katılması için bir talep alır.

Yorumlar