Star Trek: The Animated Series (TAS)

72 yılında Filmation adlı animasyon stüdyosu (Evet, gelecekte He-Man ve She-Ra’yı yaratacak olan aynı firma), Paramount’a ilginç bir projeyle gelir. Ellerindeki proje, içlerinde genç yaştaki Spock’un da bulunacağı çocuk yaştaki federasyon subay adaylarının hikayelerini içeren bir televizyon şovudur. Fakat Paramount’tan kendisine kenara çekilip projeye izin vermesi için yüklü miktarda para teklif etmesine rağmen Roddenberry projeyi reddeder. Ancak sonraki aylarda statüko değişir ve Star Trek: The Original Series’in zamansız iptal edilmesiyle hiç çekilemeyen son iki sezonun çizgi film formatında yayınlamasına karar verilir. Böylece Star Trek: The Animated Series ortaya çıkmış olur.

Son Derece İyi Senaryolar

TAS’ın bazı bölümleri, dönemin çizgi filmlerinden beklenmeyecek kadar iyi senaryolara sahiptir. Bunun sebebi; 1973’te Writers Guild of America East’in yaptığı grevin (Benzer bir grevin 2007-2008 arasında da yapıldığını, hatta bunun Heroes adlı efsane serinin felaketini getirdiğini de hatırlatırım) kanunlardaki bir açık sebebiyle çizgi serileri içermemesidir. Bu sebeple seri için, senaryo yazması için son derece kaliteli bilimkurgu yazarlarıyla çalışabilme fırsatı doğmuştur.

Mürettebatta Değişiklik ve Yine Maddi İmkansızlıklar!

Mürettebat, Pavel Chekov dışında Star Trek: The Original Series ile aynıdır. Maddi imkansızlıklar yüzünden (seslendirmelerden ötürü) Chekov kadro dışı bırakılmıştır. Onun yerine mürettebata (her bölümde yer almasalar da) iki yeni yabancı ırktan üye eklenmiştir: Biri Edosian adlı üçer kol ve bacaklı bir ırktan Arex, diğeri ise aslan görünümlü Catian adlı ırktan M’Ress. Ayrıca Hemşire Chapel Star Trek: The Original Series’e göre bir miktar daha fazla ön plana çıkartılmıştır.

tas1

Nyota Uhura, Mister Spock, Montgomery Scott, Arex, Kaptan Kirk, M’Ress, Hikaru Sulu, Doktor Leonard McCoy, Hemşire Christine Chapel

Seslendirmeler için yapımcı firma ilk başta bütçeyi iyice düşük tutmak istemiştir. Bu yüzden William Shather (Kaptan Kirk), Leonard Nimoy (Mister Spock), DeForest Kelly (Doktor Leonard McCoy), James Doohan (Montgomery Scott) ve Majel Barrett (Hemşire Chapel) haricinde diğer oyuncuları projenin dışında tutmaya çalışmışlardır. Hikaru Sulu ve Nyota Uhura karakterlerini James Doohan ve Majel Barrett’in seslendirmesi planlanmıştır (Bu iki aktör, halihazırda Arex ve M’Ress’i de seslendireceklerdir).

Ancak Leonard Nimoy, Nichelle Nichols (Nyota Uhura) ve George Takei (Hikaru Sulu) projeye dahil edilmedikçe kendisinin de imza atmayacağını beyan etmiştir. Sulu ve Uhura karakterlerinin Star Trek’in etnik zenginlikliğini yansıttığını bahane etse de, asıl amacı, Star Trek: The Original Series’in iptalinden sonra maddi güçlükler çeken rol arkadaşlarına arka çıkmaktır.

Bu arada Pavel Chekov’u canlandıran Walter Koenig de unutulmamıştır. “The Infinite Vulcan” adlı bölümün senaryosunu yazarak Star Trek serilerinde “senaryo yazan ilk oyuncu” ünvanını almıştır.

Roddenberry’ye Rağmen!

Roddenberry, sonralarda yaptığı açıklamalarla Star Trek: The Animated Series’i kanon içine dahil etmediğini söylemiştir. Ancak Star Trek’in gelecekteki yazarları ve yapımcıları bunu pek dikkate almamış ve filmlerden rol yapma oyunlarına kadar pek çok kaynakta Star Trek: The Animated Series’den referanslar kullanmıştır. Hatta 2009 yılında çekilen filmdeki Vulcanlı çocukların Mr. Spock’ın çocukluk versiyonuna kabadayılık ettikleri sahne bile Star Trek: The Animated Series’den alıntıdır.

Enterprise NCC 1701

Enterprise NCC 1701

Artıları:

  • Star Trek: The Original Series’in bir numaralı sorunu olan bütçe, projenin bir çizgi film olması sebebiyle bir dereceye kadar aşılmıştır. İnsansı olmayan yabancı ırklar ve fantastik sahneler ekrana getirilebilmiştir.
  • Bazı bölümlerin senaryoları, dönemin çizgi film standartları bir yana, Star Trek: The Original Series standartlarına göre bile çok başarılıdır.

Eksileri:

  • Nitelikten çok niceliğe önem veren Filmation stüdyosu, tıpkı diğer projelerinde olduğu gibi bolca stok görüntü yanında oldukça kötü tasarlanmış sahneler kullanmış ve fanları hayal kırıklığına uğratmıştır.

Tavsiye Edebileceğim Bölümler:

  • Yesteryear (s01e02)
  • More Tribbles, More Troubles (s01e05)
  • The Survivor (s01e06)
  • The Magicks of Megas-tu (s01e08)
  • Mudd’s Passion (s01e10)
Bu yazı, "Star Trek Serileri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar