Tarihin En Güçlü Çırağı: Kenichi

“Tüm dövüş sanatları, en başta taklit ederek öğrenilir.”

Tatil bitmeden vaktim varken ve yeniden başlamanın verdiği gazla bu yazıda sizi gördüğüm en iyi dövüş sanatları shounen’lerinden biri olan “History’s Strongest Disciple Kenichi” ile tanıştırmak istedim. İlk defa izlediğim dönemi hatırlarım: Hajime No Ippo’yu yeni bitirmiş, onun gibi sürükleyici bir dövüş animesi ararken karşıma çıkmıştır. İtiraf etmek gerekirse beklentilerimin üstüne o kadar çıktı ki Ippo’dan daha fazla sevdim. Lafı dolandırmadan direk konuya gireyim.

kenichi2

Dövüş Sanatlarını Öğrenebilirsin, Tabi Hayatta Kalabilirsen

Her okulda sürekli daha güçlü çocuklar tarafından ezilen, tartaklanan kişiler vardır. Hikayemizin kahramanı Kenichi tam da bu tarz bir eleman. Her gün ezilen, hatta güçsüzlüğü nedeniyle “Titrek Bacak” olarak adlandırılan bir çocuk. Lisede kendini korumak için karate kulübüne kayıt olsa da nafile. Bu sefer de karate kulübündeki iri kıyım elemanlar, Kenichi’yi kum torbası gibi kullanmaya başlamıştır. Karate kulübünde sürekli kendisine eziyet eden Daimonji’ye karşı gelince ipler kopmaya başlar. Bir hafta sonra ikisi arasında bir karate maçı olacak ve kaybeden kulübü bırakacaktır. Kenichi, eve dönerken Snorlax misali bir şey karşısındaki olan Daimonji’yi yenecek gücü bir hafta içinde bulmak için kara kara düşünür. Yolda okula yeni transfer olmuş tatlı ve çekici Miu Furinji’yi serserilerle laf dalaşı yaparken görür. Başta korkudan geri kaçsa da, sonunda gururuna yediremeyip serserilere gelişigüzel saldırır. Kazara attığı yumruktan sonra tam bu sefer öldük diye düşünürken, Miu bir anda serserilerin hepsini yere serer. Kenichi, Miu’dan eğitim aldığı dojonun adresini alır ve orada eğitim almak için yolunu tutar.

Mekana geldiğinde dojonun sahibi olan Hayato Furinji ile karşılaşır. Hayato Furinji, iki metreden daha uzun boyu olan, uzun sarı saçlı, sarı sakallı ve dojonun büyük üstadı olan kişidir. Kenichi etrafı gezerken dojoda bulunan diğer insanlara göz gezdirdiğinde gözü bayağı bir korkar. Açıkçası ben de ağaçları ve duvarları tekmesiyle parçalayabilen bir muay thai ustası görsem korkarım. Ama bu dojo için bu tarz hareketler normal, çünkü burası bildiğiniz sıradan dojolardan değil. Burası farklı dövüş stillerinde ustalaşmış elit kişilerin bulunduğu, diğer dojolar ve tek başına takılan dövüşçülerle yaptığı mücadelerle ünlü Ryozanpaku.

kenichi4

Gözü başta korksa da Kenichi, sürekli tartaklanmaktan yorulduğu için kayıt yaptırmayı kabul eder. İlk başlarda diğer ustalara göre daha insaflı olan filozofik jujutsu ustası Akisame Koetsuji ile eğitimlerine başlar. İnsaflı dediysem, diğerlerine göre. Eğitimler Kenichi için tam bir kabustur. Daha ilk günlerden bırakmayı düşünmeye başlar. Sonraları biraz daha takılayım, hem o arada Miu’ya yol yapar, yürürüm diye düşünerek eğitimlerine devam eder. Artık bir hafta dolmuş ve dövüş günü gelip çatmıştır. Kenichi rakibini yener fakat faul yaptığı için hükmen mağlup olur ve karate kulübüne veda eder.

Rakibini yendiği zaman, okulda her şeyden haberi olan ve şeytanı dahi kandırabilecek kadar yetenekli Niijima Haruo, onu daha büyük şeylerin beklediğini haber verir. Meslek lisesinde okuyan arkadaşlar bilirler, kavgada birini dövdüğünüz zaman abileri çıkışa gelir. Burda da aynı mevzu: “Sen bizim çocuğu dövmüşsün” diyerek Kenichi’ye daha fazla bulaşan biri ortaya çıkar. Sürekli o kavgadan bu kavgaya sürüklenen Kenichi, en sonunda karşısında kendine Ragnarök diyen bir çete bulur. Kenichi bir yandan eğitimine devam ederken, diğer yandan Ragnarök ile dövüşerek hayatta kalmayı başarabilecek mi dersiniz?

Yorumlar