Geek Terminoloji: Indie Game Nedir?

Indie Game Akımı Nereye Gidiyor?

Ben indie game akımının gidebileceği iki nokta görüyorum (Her ikisi de noktası virgülüne tartışmaya açık).

Birincisi, indie akımında başı çeken ve sayıları iki elin parmak sayısı civarında olan stüdyonun zamanla mevcut ana akım oyun sektörüne alternatif bir güce dönüşmeleri. Elbette bu indie olarak tanımlanan oyunların belli kalıplara girmesine de sebep olacaktır diye düşünüyorum. Örneğin; Klei Entertainment’in kullandığı görsel tarzın şu anda pek çok indie stüdyo tarafından kopyalamaya başladığını gözlemleyebiliyoruz. Bir diğer örnek olarak da piyasadaki onlarca FTL ya da Darkest Dungeon klonunu verebiliriz.

Bu noktada size yazımın başında anlattığım MCCP’den kaçıp Hollywood’a yerleşen sinema sektöründeki bağımsız yapımcıları hatırlatmak isterim. Başlangıçta “Bırak bildiğim gibi yapayım!” diyerek kartelin dayatmalarından uzak duran bir avuç bağımsız stüdyonun bugün dünyanın en etkili kapital sistemlerinden birine dönüştüğü herkesin malumu.

Olur mu olur…

İkincisi teorim ise başarılı stüdyoların adım adım proje hacimlerini ve ekiplerini büyüterek zamanla kendilerini ana akım oyun sektörüne kaptırarak onlardan birine dönüşmeleri. Ancak bunun gerçekleşmesi için 9 haneli rakamların konuşuluyor olması gerekecektir diye düşünüyorum. Günümüzde 7 hatta 8 haneyi gören birçok indie oyun bulunmakta. Ancak 9 hane sınırını geçen sadece Minecraft var. (Sizi bilmem ama Minecraft bana uzun süredir indie gibi gelmiyor.) Velhasıl bu teorim bence ilk teorim gibi sektör adına bence tehlike arz etmiyor. Basitçe sektörde sirkülasyon oluşmaya başlar ve indie gömleğini çıkaran stüdyoların yerini geriden gelen yeni nesil doldurur.

Neden Bu Kadar Çok Kötü Indie Oyun Var?

Steam kullanıcılarının maalesef son dönemlerde karşılaştığı önemli bir sorun shovelware kategorisinde birçok indie oyunun platformu kirletiyor oluşu.

Konuyu kısaca şöyle özetleyeyim; daha önceden bir indie oyun geliştirici oyununu Steam’de yayınlamak için Greenlight adı verilen bir seçim sistemine katılmak zorundaydı. Steam, topluluğun projeye olan tepkilerine göre Greenlight veriyor ya da vermiyordu. Ancak kısa süre içinde Steam’in algoritmasını gizli tuttuğu Greenlight sistemini yanıltmanın yolları keşfedilmeye başladı. Steam bunun üstüne 2017 yılında Steam Direct adlı sisteme geçti. Buna göre artık oyun başına 100 USD ödeme yapan tüm geliştiriciler oyunlarını yayınlayabilmeye başladı.

Steam sistemi tasarlarken ne düşündü bilinmez, ama o tarihten itibaren kelimenin tam anlamıyla Steam bir shovelware çöplüğüne dönüştü. Canı sıkılıp 1-2 saatte hazır bileşenlerle oyun yapanlar mı dersiniz, game jam’lerde yaptıkları oyunları yayınlayan öğrenciler mi dersiniz, yoksa  Steam Trading Card sistemini sömürmeyi planlayan kötü niyetli yazılımlar mı… İşin kötüsü, birçok güzel indie oyun bu kalabalıkta kayboluveriyor. Daha da kötüsü, Steam sistem değiştirdiğinden beri karı arttığı için bu sistemi düzelteceklerini de sanmıyorum.

Shovelware kavramının kralıyla tanışın!

Bonus Bölüm: Steam Kullanımınızı Geliştirmelisiniz

Günün sonunda Steam sizden para kazanmayı planlayan bir platformdur ve sizin sevmediğinizi belli ettiğiniz içeriği size göstermeyecektir. “ALLAH BELASINI VERSİN BU INDIE’LERİN!!!” sığlığında düşünce tarzına sahip değilseniz size birkaç tavsiyede bulunayım:

  • Steam’in “Keşif Kuyruğu” (Discovery Queue) özelliğini mümkün olduğu kadar kullanın. Beğendiğiniz oyunları “Takip Et” (Follow) olarak işaretleyin, beğenmediklerinizi de “İlgilenmiyorum” (Not Interested) olarak. Böylece Steam gelecekte size özelleştirilmiş içerik sunulmaya başlayacaktır.
  • Mutlaka kafanıza uygun birkaç Küratör (Curator) takip edin. Küratörlerin tavsiyeleri daha rafine bir tavsiye deneyimi almanızı saplar. Zira oyun sektörü tarihi boyunca dergiler ya da tanıdıkların tavsiyeleriyle yürümüştür. Yeri gelmişken Kahramangiller küratör sayfamızın linkini vereyim hatta: https://store.steampowered.com/curator/9220618/
  • Bundle’lardan beleş geldi diye hayatta oynamayacağınız oyunları kütüphanenize eklemeyin. Yoksa benzer oyunlar size gösterilmeye devam eder.

Yetmedi mi? O zaman daha radikal önlemler alalım:

  • Radikal Önlem #1: Tanıyorsunuz diye önünüze gelen herkesi Steam’den arkadaş olarak eklemeyin! Çünkü zevkleri sizle uyuşmayan arkadaşlarınızın oynadığı oyunlar size öneri olarak gösterilecektir!
  • Radikal Önlem #2: “Keşif Kuyruğunuzu Özelleştirin” seçeneğine tıklayarak aşağıda “indie” etiketini yasaklı hale getirin. Böylece karşınıza bir daha asla öneri olarak indie oyun çıkmaz. Not: Bu seçeneği gerçekten indie oyunlardan nefret ediyorsanız uygulamaya alın.

Benden Bu Kadar

Sanırım konu hakkında anlatabileceğim her şey bunlardan ibaret. Merak ettiğiniz, eklemek istediğiniz, itiraz etmeyi düşündüğünüz bir şey varsa aşağıdaki yorumlar bölümüne yazmayı ihmal etmeyin.

Bu yazı, "Geek Terminoloji" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar