Nostalji Krizlerine Bire Bir Oyunlar #12 – X-Men Legends 2: Rise of Apocalypse

Karakterlere girmeden önce onları nasıl ayıracağımı anlatacağım, öncellikle rollerinden, sonra da verdikleri hasar türünden bahsedeceğim. Bazı bölgelerde mesela Mental Resistant, yani psişik güçlere karşı dayanıklı düşmanlar geliyor. Jean Grey bunlara karşı çok zorlanıyor örneğin. Son olarak da hangi “stat”e ağırlıklı olarak puan vermeniz gerektiğini de yazıyorum. İlk bölümde bir pencere açılıyor, eşyalar, yetenekler ve stat’leri otomatik dağıtılsın mı o soruluyor, onlara hayır dedikten sonra aşağıdakileri okumanız en iyisi.

rogueyeniboyut

Oyunun Kuralları Mercek Altında…

Oyunda dört adet “stat” var. Body, karakterin HP’sini arttırıyor ve Health Pack’lerden (bildiğiniz sevdiğimiz can potu) belli bir yüzde şans ile iki katı HP kazanma şansını yükseltiyor. Her kahramanın ihtiyacı olan bir stat anlayacağınız.  İkinci stat Focus, karakterin enerji puanını arttırıyor, böylelikle yeteneklerimizi daha sık kullanabiliyoruz. Mental hasar veren yeteneklerinize de % üzerinden bonus kazandırıyor. Ayrıca Body gibi Energy Pack (aha bu da mana potu) iki katı etkili olabiliyor ve yüksek Focus bunun gerçekleşme şansını arttırıyor. Bunların ardından gözünüze çarpacak olan Strike, o da yakın dövüş saldırılarınızın ne kadar hasar vurduğunu, veya yeteneklerinizin vurduğu Physical hasarı % üzerinden arttırıyor. Son olarak Speed, karakterin ATK ve DEF puanlarını arttırıyor. Düşmanlarınıza vurduğunuz zaman ATK puanınız ile onların DEF puanı karşılaşıyor, aynı şekilde onlar size vurduğu zaman da bu oluyor ve aradaki farka göre hasar belli bir oranda düşüyor. Focus tüm karakterlerde gerekli gördüğüm bir stat, özellikle oyunun sonlarına doğru birçok yeteneğiniz olduğu zaman eliniz mana potu düğmesine gidiyor, bunu azaltması güzel oluyor.

Yeteneklerden bahsetmek lazım biraz da. Her yeteneğin ne yaptığını bir okuyun derim: bazı yetenekler gereksiz, bazıları ise diğerlerinden çok ama çok üstün oluyor. Farklı farklı, çeşit çeşit güç var oyunda. Bunların arasında en dikkat çekenleri ulti diyebileceğimiz “Xtreme” yetenekler. Professor X ve Deadpool hariç herkesin iki seçeneği var. Bunlar Level 20’de açılıp, zor durumda kıçınızı kurtaran yetenekler. Energy kullanmıyorlar ve kendilerine has “Xtreme” puanlarıyla kullanılıyorlar. Bir takımın zamanla ardı ardına 5 tane Xtreme özellik atma kuvveti oluyor.

legends2yeniboyut

Buraya yazmadan önce başka rehberlere de baktım tabi , onlardaki gibi ben de detayları sıralayayım, fakat bazı rehberler neticede oyunun özünü unutmuşlar, çok power play’e vurmuşlar işi. Ben tamamen eğlence faktörüne göre, hepsini gözümde eşit tutarak yazdım. Bir karakter için şöyle önceden bilmeniz gereken şeyleri belirttim.

Karakterler

Bishop
Rol: Hasar, Destek
Hasar Türü: Energy, Radiation
Statler: Dövüşmek için Strike, silahlar için Focus
Önemli Güçleri: Energy Fury, Energy Combat
Önerdiğim Ulti: Superconductor
Bishop’ı üç şekilde geliştirebilirsiniz. Bunların arasında en güçlü olanı Energy Fury ve Energy Combat kasıp, silahlarla beraber millete tekme tokat girmek. Tekme tokat girecek adama ihtiyacınız yoksa silahlarını kasarak gerekirse fiziksel, gerekirse radiation hasarı vurabilirsiniz. Radiation Resistant düşman olmadığı için “Full Auto” kullanması avantajlı.

Colossus
Rol: Tank, Destek
Hasar Türü: Physical
Statler: Daha fazla HP için Body, daha fazla hasar için Strike
Önemli Güçleri: Siberian Express, Roar, Galvanize, Metallurgy.
Önerdiğim Ulti: Demolition, Unbreakable
Colossus’un hasarı diğer kahramanlara karşılaştırıldığında çok düşük kalıyor. O yüzden onu ekibinizde kullanmak istiyorsanız önden girip, milletin hasarını üzerine çekmesi lazım. Galvanize ve Metallurgy bunlar için gerekli. Colossus’un gerçekten alan etkili çok yüksek hasar vurduğu combosu da önce Unbreakable ultisi, ardından Demolition attıktan sonra oluyor tabii bu 2 Xtreme puanı istiyor. Colossus, power gamer arkadaşlar için önereceğim bir karakter değil bu yüzden.

Cyclops
Rol: Hasar, Destek
Hasar Türü: Energy
Statler: Focus… bazen Body.
Önemli Güçleri: Optic Beam, Fusion Beam, Defense Grip, Leadership
Önerdiğim Ulti: Flawless Tactics
En sevdiğim X-Men’lerden olan Cyclops’u tamamen destek üzerine de geliştirebilirsiniz. Command, Tactics, Leadership ve Flawless Tactics üzerine gidildiğinde hasarı düşüyor, fakat daha fazla XP ve etkili güçlere sahip oluyor. Defense Grid, Cyclops’un hayatta kalması için önemli ve her zaman Fusion Beam açılır açılmaz almanız gerekiyor, çünkü Energy Resistant düşmanlar geldiği zaman onlara yalnızca Fusion Beam ile hasar verebiliyor Cyclops.

Bu yazı, "Nostalji Krizlerine Bire Bir Oyunlar" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar