Nostalji Krizlerine Bire Bir Oyunlar #12 – X-Men Legends 2: Rise of Apocalypse

Oyunun iyi taraflarından bahsettik, kötü taraflarına da değinmek gerek. Port olduğu için dediğim gibi kontroller zor, fakat alışıyorsunuz. Bazen ufak tefek bug’lar oluyor, başıma gelen en ölümcülü, kampa geri döndüğümde seçtiğim karakterin aniden boşluğa düşmesi. Neyse ki save noktası yakındı, canlandı. Hah, beni delirten, ömrümden 3 saat kadar çalan bir de auto-save eksikliği var. Oyunda auto-save yok. Sanırsınız 2000 öncesi oyun, delirtti beni arkadaş bu olay. AI da size çok yardımcı olmuyor, oyunda party-wipe yediysem hep AI yüzünden oldu. Neyse ki AI ayarları var, bir nebze olsa da dur diyebiliyorsunuz, yoksa adamlar dibine radyasyon yayan düşmanlarla güreşmeye bayılıyorlar… Cyclops falan mesela ışın atacağına gidip yumruk atıyor. “Call for aid” düğmesine basarsanız AI önceden belirlediğiniz bir hamleyi gerçekleştiriyor, o yüzden onu unutmayın.

Acele İşe Azazel Karışır

Eksik olarak görülebilir mi bilmiyorum ama, beni en çok üzen auto-save değil, bu kadar çok karakter olup onları değiştire değiştire kullanmanın kazandığınız XP’leri bölmesi ve oyunda moblardan düşen item’ları kullanmanız için kendinizden 10 level yüksek istemesi. Benim en yüksek level’a sahip kahramanım 38 ile Rogue oldu, fakat son bölümde düşen item’lar hep level 50 istiyor. Bunu önceden fark ettim, ama her şey için çok geçti, yapılacak en iyisi uygun bir takımla tüm oyunu oynamak. Oyunu bitirdiğinizde açılan hard mode düşmanların hepsine 50 level ekliyor, kendi save dosyanızdan devam edebiliyorsunuz, veya 45 level yeni karakterlerle de oynanabiliyor. Oyundaki en yüksek seviye 99.

Yine gelip günümüzü şenlendiriyor...

Yine gelip günümüzü şenlendiriyor…

Oynanış dışındaki en büyük eksik, ilk bölümlerde aldığınız her görev için X-Men ve Brotherhood toplanıp konuşuyorlar, karakterlere doyamıyorsunuz. Hikaye ilerledikçe bunlar azalıyor… Savage Lands ve Genosha’da yaşadığınız aksiyonu, Apocalypse’in kulesinde yaşayamıyorsunuz, hemencecik bitiyor oyun. Apocalypse oyunun en kolay boss’larından biriydi. Onda da Beast bana yanlış bilgi verdi diye 5 dakika daha uğraştım. Hayır, overload edene kadar dövüşmüyoruz, gidip makinenin jeneratörlerini patlatıyoruz, ben söylemiş olayım şimdiden. Apocalypse’in yenilmesiyle oyun gene hooop diye bitiyor, yeniden oynanabilirliği yüksek bir oyun tamam ama Apocalypse loot bile düşürmüyor arkadaş. O kadar hack and slash oyun yapıyorsunuz, son boss loot düşürmüyor.

Oyunda gizli karakterler ve farklı platformlara özel olanlar var. Bilgisayarda oynuyorsanız örneğin, Sabretooth ve Pyro geliyor.  Oyun bittiğinde Deadpool, Danger Room görevlerini bitirince Professor X, tüm Homing Beacon’ları topladığınızda da Iron Man açılıyor.

legendsyeniboyut

Oyunu oynamanızı tavsiye ediyorum. En sevdiğiniz X-Men’leri alın, her karakterin işe yaradığı yerler var. İnternetteki rehberlere baktığınızda adam Colossus o kadar kötü ki oyundan kaldırılsın, olmasa da olur falan yazmış, bunlara da aldanmayın. O kadar da hardcore değil, günün sonunda hayranlar sevdikleri karakterler oynasın diye yapılmış oyun, ben hiç öyle sıkıntılar yaşamadım.

Şimdi eğer oyunu oynamaya fırsat bulursanız, yazının bundan sonraki sayfalarında karakterleri tek tek inceleyeceğim ve karakterlerin gelişiminden, nasıl takım kurulacağından bahsedeceğim. Karakterleri “tank, damage, support” olarak sınıflandırabiliyorsunuz, hepsinin bir takımda yeri var.

Bu yazı, "Nostalji Krizlerine Bire Bir Oyunlar" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar