Özlenen Dizinin Heyecanlı Kutu Oyunu : Battlestar Galactica

Bu hafta tanıtacağım kutu oyunu, ilerde daha detaylı değineceğim Fantasy Flight Games firmasından geliyor. 1970lerin kült, peynir tadında, “Star Wars başarılı oldu hadi ekmeğini yiyelim” dizisi Battlestar Galactica’nın, 2004 yapımı muhteşem yeniden çevrimini ele alıyor. Serinin sağlam bir fanı olarak 2004 tarihli diziyi izlemediyseniz kesinlikle izlemenizi öneriyorum.

Bir Yar Sevdim Tost Makinası Çıktı

Battlestar Galactica kutu oyunu aynen dizisi gibi bir hayatta kalma ve içerideki haini bulma mücadelesi şeklinde. Oyunumuz 3-6 kişi arası oynanıyor ve oyuncular diziden hatırladığımız karakterlerden birini seçiyorlar. Dizideki bilinen Cylonların aksine hangi karakterin Cylon olduğu oyunculara gizlice dağıtılan kartlarla belirleniyor ve oyuncular oyunun başında ve ortasında bu gizli kartlardan alıyorlar. Bu durum başta insan olan bir oyuncunun oyunun ortasında eline gelen bir cylon kartı ile “uyanması” ve gizlice ekip aleyhinde çalışmaya başlaması gibi eğlenceli durumlar getiriyor.

Bir neslin erkeklerinin “ideal kadın” tanımını değiştirmiş Starbuck ve “Adama Bakışı” ile filolar dolusu ölümsüz robota korkuyu tattıran Amiral Adama. Bu arada Battlestar Galactica’yı çok özledim biliyor musunuz?

Oyunda Mühendislik, Politika, Pilotluk, Liderlik ve Taktik olmak üzere 5 yetenek kart tipi var ve her karakter bu havuzdan kendine uygun 5 kart çekiyor. (Mesela Amiral Adama 3 liderlik, 2 taktik gibi)  Her oyuncu turunda Battlestar Galactica ve Colonial One gemilerinin içinde odalar arasında yürüyebiliyor ve bulunduğu odada yazan bir aksiyonu yapabiliyor. Her oyuncunun turunda bir adet kriz kartı çekiliyor ve söz konusu kriz oyuncular tarafından yetenek kartlarının kapalı oynanması ile aşılmaya çalışılıyor. Krizin aşılıp aşılmaması yetenek kartlarının tasarruflu kullanımına, cylon oyuncularının ne kadar pislik yaptığına ve desteden rastgele gelen iki karta bağlı. Krizlerin aşılıp aşılamaması Galactica’nın hasar yemesine veya Nüfus, Moral, Yiyecek ve Yakıt gibi kaynakların artıp azalmasına sebep oluyor ve bu kaynaklardan birinin veya Galactica’nın kaybı oyunu bitiriyor.

Oyunda çıkan ve dizideki olayları bir daha hatırlatan krizlerden başınızı kaldıramıyorsunuz.

Oyunda ayrıca önemli kararların verilmesinde söz sahibi olan 2 rol var: Amiral ve Başkan. Bu roller çeşitli kartlar ve aksiyonlar sonucu el değiştirebiliyor.

Dradis Contact!

Masada Galactica’nın etrafında zırt pırt biten duran Cylon gemi ve uçakları bir yandan filoya ve Galactica’ya saldırırken, oyuncular geminin silahlarına / eldeki viperlara komuta edebiliyor ve pilotluk yeteneği olanlar viperlara kendileri binip raider avına çıkabiliyorlar. Turlar ilerledikçe Galactica’nın atlayış motoru doluyor ve atlayış yapılınca masadaki cylonlar (kriz kartları ile masaya geri dönmek üzere) temizleniyorlar. İnsanlar hedef kartlarındaki noktaya ulaşıp bir atlayış daha yapabilirlerse oyunu kazanıyorlar.

Bu resmin oyunla bir alakası yok. Sadece Battlestar Galactica’yı ne kadar özlediğimi belirtmek için en sevdiğim sahnesini koydum buraya.

Her Sezona bir Ek Paket

Orjinal oyun sadece BG hayranları arasında değil bütün kutu oyunu camiasında tutunca ve sadece 1. sezondaki olayları ele alıyor olunca ek paket gelmesi kaçınılmazdı. 2. sezon için Pegasus, 3. için Exodus ve Final için çıkan Daybreak ek paketleri oyun alanını ve oyuncu sayısını arttırmakla kalmadı, oyunun lezzetine de lezzet kattı. Yine de sipariş için sınırlı hakkınız varsa oyunun orjinali size yetecektir.

Ek paketlerle birlikte masa epeyce kalabalıklaşıyor. Bu arada Battlestar Galactica’yı ne kadar özlediğimi söylemiş miydim?

Boardgamegeek Puanı: 7.84 (25. sıra)
Benim Puanım: 9.5

Yorumlar