DC Süper Kahraman Dosyaları: Batman

Ben Affleck?

Sinemada ise Batman konusunda yeni bir devir açılmakta. Her şeyden önce önümüzdeki on yıl içerisinde Batman’i oynayacak aktörün Ben Affleck olduğunu biliyoruz. Warner Bros, henüz, yeni bir Batman filminden bahsetmiyor olsa bile, 2016 temmuzunda vizyona girecek olan “Superman v Batman: Dawn of Justice” isimli filmde Ben Affleck’in büyük bir rolü olacağı belli.

batman28

Nolan filmlerinde yansıtılandan çok daha yaşlı bir Batman’i canlandıracak olan Ben Affleck, aynı rolü bu filmden bir ay sonra vizyona girmesi planlanan “Suicide Squad” filminde de oynayacak gibi gözüküyor.

Bob Kane’in Egosu

Bugün Amerikan çizgi roman dünyasının en popüler kahramanı olan Batman, aynı zamanda kostümlü kahramanlar içerisinde de en çok hayranı olandır. Her ne kadar maceraların başında “created by Bob Kane” yazsa ve Batman ismi Bob Kane’den çıkmış olsa da Bill Finger’ın Batman’e katkısının çok daha fazla olduğunu inkar etmek oldukça zordur. Ne var ki Finger’ın DC Comics ile olan kontratı, ismini çizgi roman sayfalarına yazdırmaya yetmiyordu.

Açıkçası Bob Kane de bu konuda biraz öküzlük yapmıştır. Bill Finger’ın Batman’i beraber yarattıklarını açıklaması üzerine Kane, Finger’a çıkışarak haddini bilmesini salık vermiş, ille de isminin bilinmesini istiyorsa başka insanların gölgesinden çıkıp bir şeyler yaratmasını öğütlemiştir. Kane’in Bill Finger hakkındaki demeçleri çoğunlukla korkunçtur. Finger’ı başkalarının fikirlerinin üzerine oturan bir hırsız olarak nitelendirmiştir.

Bob Kane

Bob Kane

Bill Finger’ın öldüğü 1973 senesine kadar ismi Batman’in yaratıcıları arasında geçememiş, çizgi romanın başına yazılmamıştır.

Çok sonraları, 1989’da yapılan bir röportajda günah çıkaran Kane, hayvanlık yaptığını utanarak kabul eder. Söylediğine göre zaten Finger hiçbir zaman isminin dergilerin başına yaratıcı olarak açıkça yazılmasını istememiştir. Ancak Kane de egosundan dolayı sorma nezaketini göstermemiştir. Bu karışıklıktan dolayı günümüzde Batman’in özellikle ilk yıllarında kimin neyi yarattığını bilemiyoruz.

Belki de bu bilinmezlik bütün zamanların en büyük dedektifini daha da gizemli ve çekici kılıyor.

batman31

Son Bir Şey Daha…

Bugün ismi Batman olarak bilinen ilimiz 1950’ye kadar Iluh olarak biliniyordu. Yani üzgünüm ama DC Comics’e güzide bir ilimizin ismini çaldılar diye dava açmamız sanırım imkansız.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar