DC Süper Kahraman Dosyaları: Batman

Kara Şövalyenin Geri Dönüşü

Frank Miller’in 1986 tarihli “The Dark Knight Returns”ü her şeyi değiştirir. Çoktan emekli olmuş Batman’in 55 yaşında aksiyona geri döndüğü alternatif bir evrende geçen bu dört sayılık macerada yer alan pek çok unutulmaz sahne içerisinde Batman ve Superman’in Crime Alley’deki büyük kavgası en önemlilerindendir. Çizgi roman tarihinin en büyük eserlerinden olan “The Dark Knight Returns”, gerçekten de Batman’in dönüşü olur. Frank Miller’ın karanlık, noir stili, modern Batman hikayelerini tanımlayacaktır.

1986'da yayınlanan The Dark Knight Returns'tan bir sahne. Kostüm ve sahne tanıdık geldi mi?

1986’da yayınlanan The Dark Knight Returns’tan bir sahne. Kostüm ve sahne tanıdık geldi mi?

1988 yılında Alan Moore tarafından yazılıp Brian Bolland tarafından çizilen “The Killing Joke”da ise Joker’in Batman’in yakın dostu olan James Gordon’u kaçırıp hem psikolojik hem de fiziksel olarak işkence etmesi konu edilir. Hikayenin sonucu olarak dönemin Batgirl’ü, James Gordon’un kızı Barbara Gordon’un belden aşağısı felç olur. Bundan sonra Barbara, Batman’e tekerlekli sandalyesinden istihbarat sağlayacak ve Oracle olarak bilinecektir. The Killing Joke, farklı yayınevleri tarafından ülkemizde bir kereden fazla basılmıştır. The Killing Joke’la ilgili Devrim Kunter’in kaleme aldığı bir yazı okumak isterseniz:

Batman: Öldüren Şaka, Yeniden...
The Killing Joke'un unutulmaz final sahnesi.

The Killing Joke’un (1988) unutulmaz final sahnesi.

Aynı yıl Jim Starlin tarafından yazılıp Jim Aparo’nun çizdiği “A Death In The Family”nin üçüncü sayısında neler olacığının belirlenmesi için okuyucular arasında bir anket yapılır. Bu dönemde 1984’ten beridir Kriptonlu kahraman Nightwing’in ismini kullanarak tek başına takılan orijinal Robin yani Dick Greyson yerine Jason Todd’un Robin olduğunu belirtmek lazım. Okuyucu tarafından hiçbir zaman orijinal Robin kadar sevilmeyen ikinci Robin, bu oylama sonucunda hikayenin sonunda Joker tarafından öldürülür. Batman’in kendi ailesinin ölümünden sonra başına gelen en travmatik olay muhtemelen budur.

İkinci Robin Jason Todd'un ölümü. A Death In The Family (1984)

İkinci Robin Jason Todd’un ölümü. A Death In The Family (1984)

Fakat filmlerin de etkisiyle popülaritesi yükselmeye devam eden Batman’in bu dönemde yayınlanan en unutulmaz macerası kuşkusuz 1993 tarihli, ülkemizde de Büyük Mavi Yayıncılık tarafından yayınlanan “Knightfall” serisidir. Chuck Dixon ve Doug Moench dahil olmak üzere pek çok yazarın ortaklaşa yazdığı seride klasik çizgi roman kötülerinin aksine hem akıllı hem de güçlü bir düşman olan Bane ile karşılaşırız.

Bane'in Batman'in belini kırdığı sahne. Knightfall (1993)

Bane’in Batman’in belini kırdığı sahne. Knightfall (1993)

Batman’i gerçekten yenen tek kötü adam olan Bane, günümüzde klasik olmuş o ünlü sahnede kahramanımızın belini kırar. Bruce Wayne bunun sonucunda uzun süre tekerlekli sandalyeye mahkum olacak, Batman rolü ise Azrael olarak da bilinen suikastçı Jean-Paul Valley’e düşecektir.

Dün Akşam Çok Acaip Bir Rüya Gördüm, Alfred!

Bundan sonra yapılan çeşitli sıfırlama aktivitelerinde değişiklikler yapılsa da Batman’in sırtı asla yere gelmeyecektir. 2006 yılından itibaren Batman’i devralan Grant Morrison ve Paul Dini, Batman’in saçma sapan uzaylılarla savaştığı dönemdeki maceraları zehirli bir gaz etkisinde görülen hayaller olarak açıklayarak kahramanımızın geçmişinden bu kara lekeyi temizlerler.

The New 52 Batman

The New 52 Batman

Günümüzde Scott Snyder tarafından yazılan Batman’in son dönemde başına gelmeyen kalmamıştır. Alternatif bir gerçeklik olarak tanıtılmış olaylarda Batman’in Talia Al Ghul’dan olan oğlu Damien, Tim Drake’ten sonra dördüncü Robin olarak karşımıza çıkar. Ancak Snyder’ın daha sonra itiraf ettiği gibi Damien’i ortaya çıkarmanın sebebi onu öldürmektir. Oğlunu kaybeden Batman, ailesinin cinayetinin rastlantısal olmayıp Court of the Owls isimli bir teşkilat tarafından düzenlendiğini öğrenecek ve son olarak bu sene yayınlanan Endgame isimli macerada Joker ile birlikte ölecektir. Bruce Wayne ne zaman döner bilemeyiz ama istemeye isteme yeni Batman olan James Gordon’un bu işi uzun süre yapamayacağı belli. Zira daha yeni gözükmüş olmasına karşın tavşan kulaklı, meka Batman, okuyucunun hoşuna pek gitmedi.

Dr. Daka ve Japon Kabusu

Batman’ı sinema perdelerinde ilk kez 1943’te görürüz. Yaklaşık 20’şer dakikalık 15 bölüm halinde yayınlanan “Batman” isimli bu sinema dizisinin ilk bölümünü “The Electrical Brain”dir. Lewis Wilson tarafından canlandırılan Batman, bu macerasında Japon kötü adam Dr. Daka ile uğraşır. Bu ilk Batman dizisi günümüzde çok hatırlanmasa da kahramanımızın gizli karargahı olan Bat-Cave’in ilk gözüktüğü eser olarak dikkat çeker.

Batman rolünde Lewis Wilson (1943)

Batman rolünde Lewis Wilson (1943)

Dizinin başarısı Columbia Pictures’ı bir devam dizisi çekmeye teşvik eder. 1949 tarihli “Batman and Robin” aynı formatta yayınlanır. Bu sefer The Wizard isimli kötü adama karşı mücadele eden kahramanımızı Robert Lowery canlandırır.

Batman rolünde Robert Lowery (1949)

Batman rolünde Robert Lowery (1949)

ABC televizyonu, bu sinema dizilerinin başarısı sonucunda yukarıda bahsettiğim Adam West’in Batman’i, Burt Ward’ın da Robin’i canlandırdığı bir televizyon dizisi çeker. “Batman” ismindeki bu dizi o kadar başarılı olur ki televizyonda kısa süreli bir süper kahraman dizisi furyası başlatır. Neal Hegti’nin bestesi olan Batman müziği günümüzde popüler kültürün önemli bir parçası olmuştur. Toplam 120 bölümden oluşan üç sezonun sonunda izlenme oranları düştüğü için dizinin yayınına son verilir.

Bu dizinin ilk sezonunda 20th Century Fox, aynı kadro ile ilk gerçek Batman sinema filmini çeker. Leslie Martinson tarafından yönetilen 105 dakikalık filmin asıl amacı dizinin birinci ve ikinci sezonları arasında köprü oluşturmaktır.

Adam West ve Burt Ward karakterlerini son kez 1979 yılındaki iki bölümlük Hanna Barbara dizisi “Legends of the Superheroes”da canlandırırlar.

Ay Işığında Şeytanla Raks

Kahramanımızın beyaz perdeye geri dönüşü 1989 yılında Tim Burton tarafından yönetilen “Batman” filmi ile olur. Michael Keaton’un Batman’i canlandırdığı bu film, günümüzde de bütün zamanların en iyi süper kahraman filmlerinden sayılır.

Filmin hasılat rekorları kırması üzerine Tim Burton, 1992 yılında, aynı kadro ile “Batman Returns”ü çeker. İlk filmde ölen, Jack Nicholson’un oynadığı Joker yerine bu sefer kötü adam, Danny DeVito’nun canlandırdığı Penguin’dir.

Batman (1989), Batman Returns (1992), Batman Forever (1995) ve Batman & Robin (1997)

Batman (1989), Batman Returns (1992), Batman Forever (1995) ve Batman & Robin (1997)

Bu devam filminin yaptığı hasılat beklenenin çok altında kalınca yapımcı şirket Warner Bros kadroda ciddi bir değişikliğe gider. Yönetmen koltuğuna Joel Shumacher geçer. Batman’i Val Kilmer’ın canlandırdığı yeni Batman filmi “Batman Forever”da kötü adamlar Jim Carrey’in canlandırdığı Riddler ve Tommy Lee Jones’un canlandırdığı Two-Face’dir. Ne var ki 1995 tarihinde vizyona giren bu film, bir önceki filmden de başarısız olur.

Yönetmen olarak Joel Schumacher’de ısrar eden Warner Bros bu sefer Batman olması için George Clooney ile anlaşır. Clooney’nin karşısında rakip olarak Arnold Schwarzenegger’in canlandırdığı Mr. Freeze, Uma Thurman’ın canlandırdığı Poison Ivy ve Robert Swanson’un canlandırdığı Bane’in yer aldığı ve genç delikanlıları mutlu etmek için Alicia Silverstone’un Batgirl’ü canlandırdığı 1997 tarihli “Batman & Robin” günümüzde bütün zamanların en kötü Batman filmi olarak bilinir. Öyle ki Shumacher yıllar sonra Batman hayranlarından özür dilemiştir.

Batman & Robin’in yarattığı şok üzerine Warner Bros Batman karakterini bir süre buza yatırır.

Smallville Şövalyesi

1999 yılında Tollins Robins yapım şirketi Batman’in gençliğini konu olan bir dizi fikri ile Warner Bros’un kapısını çalar. Plan Bruce Wayne’in ailesinin öldürüldükten sonra lise yıllarında kendini Batman olarak yetiştirmesi ve bir yandan bilinen Batman kötülerinin de gençliklerini incelemektir. Ne var ki bu sırada Warner Bros, Batman’i sinemada sıfırlama planları kurmakta ve kod ismi aynı adlı çizgi romandan alınmış “Year One” isimli film projesi üzerinde çalışmaktadır. Ön yapım aşamasına kadar gelen isimsiz genç Batman dizisi iptal olur. Vazgeçmeyen yapımcılar aynı fikri alelacele Superman’e uyarlayarak Warner Bros’a tekrar sunarlar. Sonuçta ortaya “Smallville” çıkar.

Kime niyet, kime kısmet demişler...

Kime niyet, kime kısmet demişler…

2001 yılındaki OnStar reklamlarında Batman rolünü oynayan Bruce Thomas, 2002’de 13 bölüm yayınlandıktan sonra iptal edilen Warner Bros’un çektiği Birds of Prey dizisinin ilk bölümünde de Batman olarak gözükür. Bu dizinin iptal olması sonucunda Warner Bros Batman’in televizyonda gözükmesini yasaklar.

2005 yılında kahramanımız sinemaya geri döner. “Year One” projesi, Christopher Nolan’ın yönettiği “Batman Begins” olmuştur. Bu sefer Christian Bale tarafından canlandırılan Batman’i kendine has, modern bir ortamda seyrederiz. Film, müthiş bir başarı sağlar ve sinemada Batman’in imajını düzeltir.

Joker Faktörü

Devam filmi çekme kavramına karşı olan yönetmen Nolan, yoğun baskı (ve muhtelemen yoğun para) sebebiyle aynı kadroyla “The Dark Knight” isimli devam filmini çeker. 2008 yılında vizyona giren filme damgasını Joker’i canlandıran Heath Ledger’ın performansı vurur. “The Dark Knight” bugün bütün zamanların en iyi çizgi roman filmlerinden sayılmakla kalmayıp, sinema tarihinin de en iyi filmlerinden kabul edilmektedir.

Batman Begins (2005), Dark Knight (2008) ve Dark Knight Rises (2012)

Batman Begins (2005), Dark Knight (2008) ve Dark Knight Rises (2012)

“The Dark Knight”ın bu başarısı devam filmlerinden hiç hoşlanmayan yönetmen Nolan’ı yine yönetmen koltuğuna oturtur. 2012 yılında vizyona giren “The Dark Knight Rises” önceki filmler kadar beğenilmediği gibi Bane rolündeki Tom Hardy de başarılı performansına rağmen merhum Heath Ledger’ın Joker’ini aratır.

2014 yılında “The Mentalist” dizisinin yaratıcısı Bruno Heller, Batman’in çocukluğu hakkında bir dizi yapma fikrini canlandırarak Warner Bros’u ikna eder. Ancak “Gotham” ismindeki bu dizi David Mazouz’un canlandırdığı, çocuk yaştaki Batman yerine, “O.C.” ve “Southland” dizileri ile ünlenen Ben McKenzie’nin canlandırdığı genç polis memuru James Gordon’a odaklanmaktadır.

gothamTvSerie1

İlk sezonu Fox’ta 22 bölüm halinde yayınlanan “Gotham”ın ikinci sezonunun 2015 yılının Eylül ayında başlaması bekleniyor.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar