DC Süper Suçlu Dosyaları : Enchantress

Enchantress, göz ardı edilmiş olmasına rağmen yine de şanssız bir karakter değil; belki en büyük talihsizliği, DC’nin sadece kadın kahramanlarının yer alacağı Power Squad projesinin iptali olmuştur. Ayrıca beyaz perdeye aktarılmasını sağlayan Suicide Squad’ın yanı sıra pek çok ünlü takımda yer alma şansı buldu; Justice League Dark, Secret Seven, The Forgotten Villains ve Shadowpact gibi çoğunluğu mistik güçlere sahip karakterlerin yer aldığı oluşumlardı bunlar. Kulağa çelişkili geliyor, değil mi?

enchantress_4

Genele baktığımızda, Enchantress’in çizgisi anti kahraman gibi gözüküp “Daha iyi bir dünya için her şeyi yaparız, ama her şeyi!” ekolüne daha yakın görünüyor. Bir iblis tarafından yavaş yavaş ele geçirilmek, hatta iki mistik varlığın tek bedende çarpışması gibi temalar, karakter için hayli güçlü mazeret oluşturuyor. Özellikle son yıllarda bu iyice belirgin bir hale geldi ve Enchantress, özellikle New 52’de gitgide daha “John Constantinevari” bir karaktere dönüştürüldü. Tabii bunda ana akımın kötü karakterlere bakışının büyük ölçüde değişmesinin de tesiri var.

Güçleri

Çok, ama çok güçlü bir büyücü bu ablamız. Öyle gücünün sınırı filan da yok. Elementleri kontrol edebiliyor, iyileştirebiliyor, telepati ve telekinesis yapabiliyor, söylememe gerek var mı bilmiyorum ama uçabiliyor. Işınlanabiliyor. Duvarların içinden geçebiliyor. Başkalarının sihirli güçlerini çalabiliyor. Tek dokunuşla öldürmüşlüğü bile var. Her eve lazım. Açıkçası filmde kendisinden bu yönde bir sürpriz beklemiyor değilim. Umarım “Çok güçlüyüm, bu nedenle kendimi feda ederek ölmem gerek!” mottolu kadın çizgi roman karakterine dönüşmez.

Diziler ve Sinema

Şimdi, bildiğimiz gibi 2016 yapımı filmde kendisini Cara Delevingne canlandırıyor. Kendisi Burberry, Dolce&Gabbana ve Victoria’s Secret modelliği yaptığı için biraz dalga geçtiler ama oyunculuk tecrübesi de yok değil. 2012’de Anna Karenina ve 2015’te Paper Towns adlı filmlerde oynamış. Hem, rolü fazla büyük olmadığı ve çoğu zaman ağır kostüm ve makyaj altında olacağı için sırıtacağını düşünmüyorum. Mankenlerin oyunculuk yapmasına önyargılı bir kişilik değilim, sonuçta hayatları “Show must go on”, olarak geçen bir insan grubundan bahsediyoruz.

enchantress_3

Burada bir parantez açmam gerekirse, Enchantress’in Supergirl ile olan husumeti ve Flashpoint bağları nedeniyle dizilerde de görünebileceğine dair teoriler var. Ben o derecede sınırsız güçleri olan bir karakterin bütçeyi aşacağını düşünüyorum ama kesin bir şey söyleyemem, çünkü Vixen’i ne kadar başarılı yaptıklarını hatırlıyorum.

Belki karakter gerçekten tutar ve beyaz perdede Enchantress’in yanında bir Zatanna bile görebiliriz, kim bilir?

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar