Marvel Süper Suçlu Dosyaları: Vulture

Vulture, yani Akbaba. Spider-Man’in en eski düşmanlarından biri. Onun için “kötü adamlar” listesinde klasikler arasında kesinlikle yerini almış diyebiliriz. Dile kolay, Zalim Altılı’nın bir parçası bile olmuş. E malum, yaklaşan Spider-Man filminin kötüsü de olunca, onu bir tanımak lazım. Buyurun efendim.

Ana Marvel Evreni olan Earth-616’da tam 4 tane Vulture var. Adrian Toomes, Raniero Drago, Clifton Shallot, James Natale. Ancak baba Vulture elbette Adrian Toomes. Hem filmdeki karakterin o olmasından hem de ilk Akbaba olmasından dolayı yazımda ağırlıklı olarak ondan bahsedeceğim. Diğer kötü dostlarımıza da elbette değineceğim.

Adrian Toomes Kimdir?

İlk (ve çoğumuzca tek) Vulture’dır. Mayıs 1963’de, Amazing Spider-Man #2’de okuyucuyla tanışmıştır. Gerekli Şeyler’den çıkan The Amazing Spider Man, Klasik cildinde o ana şahit olabilirsiniz. İlk süper güçleri olan düşmanıdır Örümcek Adam’ın. Evet, bir sayı önce Bukalemun ile dövüşmüştür ama onun süper güçleri vardı diyemeyiz. Sadece çok başarılı bir kılık değiştirme üstadıydı.

Marvel’e hoşgeldin Akbaba!

Genç yaşta annesini  ve babasını kaybeden Adrian, ağabeyi Marcus da felç olunca ona bakmak zorunda kalır. Bu sıkıntılı çocukluğuna rağmen okula devam eder ve üstün zekası okulda fark edilir. Elektrik mühendisi olarak eğitimini tamamlar.

Yetişkinliğinde kendi işini kurar. Toomes, iş yerinde tüm zamanını, zekasını ve enerjisini, kullanıcısının uçmasını sağlayacak bir giysi üzerine harcar. Bunu fırsat bilen hain ortağı Gregory Bestman, şirket hisselerini üzerine almakla meşgul olur. Toomes bunu fark edince de kavga ederler. İşte bu noktada Vulture’ın ilk izlerini görüyoruz. Kavga esnasında Adrian kıyafetteki süper güçler hisseder. Ve fakat ortağını pataklasa neye yarar. Hain Bestman zaten tüm hisselerini üzerine çoktan almıştır.

Toomes çaresizce şirketi terk eder ve New York’un dışına yerleşir. Ama tabii ki boş durmaz. Kurtarabildiği tüm birikimiyle kıyafetini geliştirmeye devam eder ve tamamlar.

Artık Kötüyüm Ulen!

Kötülüğe soyunan ve hırsızlıkla para ve güç kazanmayı hedefleyen Vulture, ilk girişimlerinde yolu açıkmış gibi görünse de mahallemizin dost canlısı kahramanı onu durdurmayı başarır. Hapisten çıkıp, tekrar Spidey’den dayak yiyince de o etrafta oldukça kötülüğe devam edemeyeceğini anlamış olsa gerek ki meşhur Zalim Altılı’nın parçası olup Spidey’i yok etmeyi dener.

Yine başarısız olup hapse düştüğünde ise ikinci Akbaba olacak olan Raniero “Blackie” Drago ile tanışır. Birlikte hapiste kaçmayı denerler ancak Toomes ağır yaralanır ve Akbaba rolünü Drago’ya bıraksa da bir çok çizgi roman karakteri gibi geri gelir ve “Akbaba benim ulen!” (ki haksız sayılmaz) diyerek Drago’yu pataklar.

Bu noktadan itibaren amaçlarını büyütüp New York’un en güçlü gangster reisi olmaya niyetlense de Spider-Man tarafından  her seferinde durdurulur.

May Hala’nın sevgilisi Nathan’ın ölümünden Vulture sorumludur. Oysa Nathan,  Toomes’un bir tanıdığıdır. Hasta günlerinde Toomes’un yanında olmuş, pes etmemeyi tembihlemiştir. Onun ölümüne neden olan Toomes’da bu noktadan itibaren bir iç hesaplaşma görüyoruz. Mat Hala’dan özür dileme girişimleri, affedilme isteği Toomes’da ağır basmaktadır. Ancak Vulture olmayı da bırakmaz. Bipolar Toomes.

Superior Serisi’nde ekibi vardı!

Bütün kötülük hayatı boyunca yüzünde kalıcı yara izi almaktan tutun da kanser atlatmaya kadar kadar bir çok felaket yaşayan Akbaba, aslında genel resme bakılırsa belki de en “kaybeden”, kifayetsiz kötülerden biridir. Hatta o kadar gariban bir kötüdür ki; Kraven’ın oğlu Al Kraven onu bir dönem, kendisine ait olan, “süper güçler hayvanat bahçesi”nde sergiler. O da mı yetmedi? Dr. Octopus, Spider-Man iken onu alt eder ve bir süreliğine kendine hizmet etmesini sağlar.

Bütün bu fiyaskolardan dolayı olacak ki, Toomes sonunda giysisine yeni teknolojiler ekler ve ismini değiştirir. An itibariyle o Falcon olarak anılmaktadır.

Güçleri

Marvel standartlarında 7 üzerinden 5 zekası vardır ki, bu onu dahi kategorisine sokmaktadır. Elektrik, elektronik ve bu alanlarla ilintili nano teknolojik konularda leb-i deryadır.

Kıyafeti sayesinde uçabildiğini söylememize gerek yok, ancak  kıyafeti olmadan da limitli bir zaman da olsa yükselebildiği bilinmektedir. Bu kıyafetin çok uzun süre vücudunda durmasıyla ilgili olduğu söylenir.

Kıyafeti sayesinde süper insan gücü kazanır. 350 kilogramlık ağırlık kaldırabilir.

Kıyafetine gelecek olursak; uçmasını sağlamasının yanında yukarıda da belirttiğim gibi güçlü olmasını sağlar. Bu kıyafet sayesinde 3300 metre kadar yükselebilir ve saatte 150 km’ya kadar hızlanabilir. Kıyafetlerindeki tüyler aslında keskin jiletlerdir ve silah olarak kullanılabilirler.

Bir noktada giysisinin Green Goblin tarafından %500 oranında güçlendirildiğini iddia etmiş olsa da Black Cat’in kendisini eşek sudan gelinceye kadar dövmüş olması, iddianın sanki balon olduğunu hissettirdi bize.

Kısa Kısa

  • Elektro ile birlikte Zalim Altılı, Zalim Yedili ve Zalim On İkili (bir noktada pes ettikleri iyi olmuş, belli ki adam toplamakla olmuyor bu iş) çetelerinin hepsinde bulunmuş tek kötüdür.
  • 250 hikayede ana düşman, 47 hikayede de yan karakter olarak belirmiştir.
  • Farklı evrenlerde 58 alternatif versiyonu vardır.

Çizgi Roman Haricinde Nerelerde Belirdi?

Animasyon serilerinde de onu gördük. Spider Man (1980 ve 1990 versiyonları), Spectacular Spider Man (2008), Ultimate Spider Man (2010) animasyon serilerinde uçmuşluğu vardır.

Yakışıklı Akbaba!

Video oyunlarında ise daha sık karşımızdaydı: 1993’de SEGA’dan çıkan The Amazing Spider-Man vs. The Kingpin ile oyun dünyasında adım atan Akbaba; Marvel: Avengers Alliance,  LEGO Marvel Super Heroes, Ultimate Spider-Man, Spider-Man: Web Of Shadows, Edge of Time, Spider-Man Unlimited, Spider-Man: Shattered Dimensions oyunlarında belirmiştir.

Sinemada ise aslında daha önce karşımıza çıkacaktı. Amazing Spider-Man 4 eğer çekilseydi ana kötü olması planlanıyordu. Ama kısmet Spider-Man Homecoming’e oldu.

Bu Abi seyredilir.

… ve Diğerleri

Raniero Drago

Raniero için Akbaba, biraz Toomes yaşlandığı için salmış olduğundan biraz da kendi sözde çakallığından elde edinilmiş ancak kısa sürmüş bir unvan oldu Akbaba. Isınanmamıştık zaten sana Drago.

Clifton Shallot

Kötü yola düşmüş bir bilim insanı daha. Mutasyon bilimi üzerine uzman olan Shallot, geliştirdiği ilaçla kendini Akbaba yapmıştır. Toomes’dan farkı gerçek pençeleri, keskin dişleri ve bir süreliğine gerçek kanatları olmasıdır. Hatası ise Mary Jane Watson’ın peşine düşmesi. Spidey tarafından kodese gönderilmiştir. Bütün bunlar neden? Bir dersi üniversite tarafından kaldırıldığı için…

James Natale

Mafya için çalışan biriydi. Spider-Man’in azılı düşmanlarından Scorpion’a uygulanan teknoloji ile Vulture’a çevrildi. Spider-Man tarafından alt edildi, ancak Rus suç örgütleri tarafından hapisten kurtarıldı. Ölümcül hatası, Punisher’ın peşine düşmek oldu. Toomes’dan farkı bir mutasyon geçirmiştir. Ağzından asit saldırısı yapabilir. Spider-Man’den daha güçlü olduğunu iddia etmiştir. Ancak dayanıklılık noktasından zayıflıkları vardır. Spidey kolunu kırabilmiştir. Kırmızı renkteki tek Vulture’dır.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar