Fantastic Four Hakkında İlginç Bilgiler

Birileri rezalet bir film çekti diye 50 yılı aşkın süredir bizlerle birlikte olan kahramanları yedirecek değiliz! Unutmayın, bir gün süper kahraman temalı sinema filmlerinin modası geçip gidebilir. Ama kahramanların karakterlerin asıl mecrası olan çizgi romanlar her zaman oradaydı ve orada olmaya devam da edecekler!

Fantastic Four diyorduk. Acaba onlar hakkında şu soruların cevaplarını biliyor muydunuz?

1. Ne Kadar Eskiye Dayanıyor?

Fantastic Four’un ilk sayısı, Kasım 1961 tarihinde Marvel Comics tarafından yayınlanmıştır.

fantasticfour-01

2. Yaratıcıları Kimdir?

Orijinal Fantastic Four kadrosu, yaşayan efsane Stan Lee ve merhum Jack Kirby tarafından yaratılmıştır. İkili, bildiğiniz -ya da bilmediğiniz- gibi Avengers, Thor, Hulk ve X-Men gibi günümüzde herkesin tanıdığı Marvel karakterlerinin de yaratıcılarıdır.

Jack Kirby ve Stan Lee

Jack Kirby ve Stan Lee

Aramızdan 1994 yılında ayrılan Kirby, 1961-71 yılları arasında 100, şimdilerde Marvel filmlerinde aldığı küçük rollerle tanıdığımız Lee ise 1961-72 tarihleri arasında 120 civarı sayıya emek vermiştir.

3. Orijinal Kadro Kimlerden Oluşuyor?

Orijinal kadro, Reed Richards (Mister Fantastic), Susan Storm (Invisible Woman), Johnny Storm (Human Torch) ve Benjamin Grimm (The Thing)’ten oluşmaktadır.

fantasticfour-05

4. Güçlerini Nasıl Kazandılar?

Marvel evreninin en zeki insanı olan Reed Richards’ın geliştirdiği prototip bir gemiyle uzaya açılan dörtlü, kozmik radyasyona maruz kalmış ve insanüstü güçlerini kazanmıştır.

fantasticfour-04

Söz konusu uzay aracının ödeneği kesilmek üzere olduğundan, Reed Richards bir an önce projenin işe yaradığını yatırımcılara kanıtlanması gerektiğine karar vermiş ve astronot arkadaşı Ben Grimm’i de deneme uçuşuna katılması için ikna etmiştir. Ancak Reed’in hangi akla hizmet projeyle hiç bir alakaları olmayan Susan ve Johnny’yi bu işe bulaştırdığı hiç bir zaman mantık zorlamayacak şekilde açıklanmamıştır.

4. Orijinal Kadro Neyi Temsil Ediyor?

Bu sorunun iki cevabı var: Eğer kadronun güçleri açısından bakacak olursanız karakterlerin kurgusal elementler olan ateş (Human Torch), hava (Invisible Woman), toprak (The Thing) ve suyu (Mister Fantastic) temsil ettiklerini hemen fark edebilirsiniz.

Ben olsam arkamda Terrax the Tamer varken Doctor Doom'la uğraşmazdım!

Ben olsam arkamda Terrax the Tamer varken Doctor Doom’la uğraşmazdım!

Karakterlerin hikayeye konumlandırılması açısından bakarsanız, 60’lar Amerika’sındaki tipik aile formülünü temsil ettiklerini görebilirsiniz. Reed ve Susan kısa bir süre sonra evlenir ve çocuk sahibi olurlar. Takımın çapkın delikanlısı Johnny ise Susan ile kardeş olduğu için zampara bir tip olmasına rağmen aynı evde yaşamasında sakınca görülmez. Benjamin ise eve girip çıkmasında sakınca görülmeyen, aile reisinin en yakın arkadaşı rolünü üstlenmektedir.

5. Bu da mı DC Comics’ten Araklama?

Rivayete göre; Marvel’in kurucusu Martin Goodman, 1961 yılında DC Comics’in yöneticileriyle golf oynarken, rakiplerinin Justice League of America’nın satışları hakkında böbürlenmesi üstüne Stan Lee’ye süper kahraman grubu temalı bir fikir bulması için direktif vermiştir.

Jack Kirby ile kafa kafaya veren Lee, Kirby’nin 1957 yılında DC Comics için yarattığı Challengers of the Unknown adlı hikayedeki bir çok fikri tekrar kullanarak Fantastic Four’u yaratmıştır.

fantastic-four-5

Fantastic Four her ne kadar Justice League of America’ya rakip olmaya çalışan bir proje olarak başlamış olsa da, ortaya tamamen başka bir fikir çıkmıştır. Ancak vaktiyle DC Comics’te yayınlanan Challengers of the Unknown’dan fazlasıyla esinlenilmiştir. Elbette söz konusu karakterlerin yaratıcısının da Jack Kirby olduğunu göz önüne almak gerekir.

Justice League of America’ya rakip olma görevi ise iki yıl sonra, 1963’te yayınlanan Avengers’a nasip olacaktır.

6. Serinin Çizgi Roman Tarihindeki Önemi Nedir?

Öncelikle Fantastic Four sayesinde süper kahramanlar Marvel Comics’e geri dönmüş ve şirketin Amerikan çizgi roman tarihinin 60 ve 70’li yıllarda yaşadığı “gümüş çağ”ın iki baş aktöründen birisi haline gelmesini sağlamıştır.

Bununla beraber, Marvel’da -ya da daha önceki adlarıyla Timely Comics ve Atlas Comics’te- 20 yıldır emek veren Stan Lee’nin artık iyice sıkıldığı kariyerini Fantastic Four’un başarısı kurtarmıştır. Zira her ne kadar renkli kostümler içine tıkılı ve süper güçlerle donanmış da olsalar, gerçek sorunları olan, daha halkın içinden karakterler yaratmak isteyen Lee, Fantastic Four sayesinde sektörde kalmaya devam etmiştir.

Fantastic Four, Fin Fang Foom'la savaşırken. bir ejderha neden mor don giyer ya da o donu kime diktirmiştir bana sormayın!

Fantastic Four, Fin Fang Foom’la savaşırken. bir ejderha neden mor don giyer ya da o donu kime diktirmiştir bana sormayın!

Fantastic Four, efsane ikili Lee ve Kirby’nin birlikte en çok sayıya emek verdikleri yayın olma özelliğini de taşımaktadır. Ancak sonraki dönemlerde ikilinin arasının açılmasının en büyük sebeplerinden biri maalesef Fantastic Four’u aslında kimin yarattığı konusu olmuştur.

Gelecekte çizgi roman üretiminde “Marvel Metodu” olarak adlandırılacak olan çalışma sisteminin ilk uygulandığı çizgi romanlardan biri (belki de ilki) Fantastic Four’dur.

Yorumlar