Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Ant-Man

Boyundan Büyük İşler

“Pym Parçacıkları” üzerine deneyler yapmaya devam eden Dr. Hank Pym geliştirdiği diğer serumu da suçla savaşırken kullanmaya karar verir. Pym, boyunu 3.5 metrenin üzerine çıkaran ve uzayan boyuna paralel bir biçimde fiziksel gücünü de arttıran bu serumu kullanarak kahramanlık yapmaya başlar. Kendine Giant-Man (Dev-Adam) ismini verir. Artık sevgilisi olan Wasp ile birlikte kahramanlık yapmaya bir süre daha devam ettikten sonra, kahramanlık işlerinin tehlikeli olduğuna kanaat getirir ve Janet’i de ikna ederek kabuğuna çekilir. Ölen eşi Maria’dan sonra ilk kez birinden hoşlanan ve onun güvenliğinden endişe eden Hank Pym, New York’ta münzevi bir yaşam sürmeye başlar.

Avengers #28 (1966)

Avengers #28 (1966)

Ancak, bu kabuğuna çekilme hali çok uzun sürmeyecektir. Pym’in sevgilisi Wasp denizler altının kayıp şehri Atlantis’ten gelip New York’a saldıran bir grup yağmacı tarafından kaçırılır. Wasp’ın kurtarılması işini tek başına Avengers’a bırakmak istemeyen Dev-Adam tekrar sahalara döner. Yeni bir kostüm ve yeni bir isimle büyüme serumunu kullanarak Wasp’ı kurtarmak için yola çıkan Pym, artık kendine “Goliath” (Câlût) demektedir.

Yeni kimliğiyle bir süre daha kahramanlığa devam eden Hank Pym, yıllar boyunca maruz kaldığı Pym Parçacığı etkisiyle artık seruma ihtiyaç duymadan, kendiliğinden fiziksel boyutunu değiştirebilmektedir. Hatta artık boyu 7.5 metreyi de aşabilmekte; ancak bu halinde çok uzun süre kalamamaktadır.

Büyük Başın Derdi de Büyük Olur

Doctor Hank Pym, Goliath ismiyle kahramanlıklar yaparken, bir yandan da çalışmalarını yeni bir alana kaydırır. Artık robot teknolojileri ve yapay zeka üzerine derin araştırmalar yapıyordur. Uzun süren araştırmaları nihayetinde, kendini geliştirebilen, yüksek zeka seviyeli bir robot icat eder. Pym, “Ultron” adını verdiği bu robotun dünyanın kaderini ne kadar büyük oranda etkileyeceğinin henüz farkında değildir. Ultron yaratıldıktan kısa süre sonra “babasını” hipnotize eder ve onun laboratuvarından kaçmayı başarır. Gizlice kendini güncelleyen ve sistemini yükselten Ultron, Avengers’ın en büyük ve en tehlikeli düşmanları arasında yer almayı başarır.

Pym'in Ultron'u yarattığı ilk sayı. Avengers #55 (1968)

Pym’in Ultron’u yarattığı ilk sayı. Avengers #55 (1968)

Ultron gibi tehlikeli bir varlığı yaratmış olmanın suçluluğu altında ezilen ve özgüvenini yavaş yavaş yitirmeye başlayan Dr. Hank Pym’in başına gelen talihsizlikler hayatının bu kısmında da onu rahat bırakmaz. Laboratuvar çalışmaları sırasında yaşadığı bir kaza sonucu tanımlanamayan gazlara maruz kalan doktorumuz, akıl ve ruh sağlığını da yitirmeye başlar. Şizofreni belirtileri iyice artarken, bu olay sonrasında bilinçaltındaki karanlıklar da iyice gün yüzüne çıkar. Onun için, Ultron’u dünyaya musallat eden başarısız bilim insanı Hank Pym artık ölmüştür. Ayrıca yıllar boyunca aşık olduğu kadına evlenme teklifi dahi edemeyen, aşık olduğu kadının çok zengin bir moda tasarımcısı ve ünlü bir süper kahraman olmasının hayatlarını olumsuz etkileyeceğinden korkan bir süper kahramanın kimliğini taşımayı da reddeder.

Yaşadığı bu derin travmalar sonucunda, Hank Pym, bu sefer yakınlarından orijinal kimliğini gizlemek kaydıyla yine, kendine yeni bir kimlik oluşturur: O artık Yellowjacket (Sarı Ceket) adıyla anılan ve Hank Pym’i kendi laboratuvarında öldüren bir süper insandır.

Yellow Jacket Giant-Man'le (!) dövüşüyor. Avengers #59 (1968)

Yellow Jacket Giant-Man’le (!) dövüşüyor. Avengers #59 (1968)

Avengers ekibi ise, dostları Hank Pym’in, Yellowjacket ismiyle anılan bir suçlu tarafından öldürülmesinin şokunu henüz atlatamamışken, yeni bir şokla karşılaşır: Yellowjacket, Wasp’ı kaçırmış ve bununla da kalmayıp Wasp’ı kendisiyle evlenmeye zorlamıştır. Ancak işin daha da ilginç kısmı, hiçbir psişik ya da büyüsel etki altında olmayan Wasp, bu teklifi kabul etmiştir! Avengers’ın kurucu üyesi, Dr. Hank Pym’in sevgilisi Wasp’ın, bir suçluyla evlenecek olması Avengers üyelerinin kafalarını çok karıştırsa da Janet Van Dyne, kendisini alıkoyan adamın aslında Hank Pym olduğunun farkına varmış, sevdiği adamın ruh sağlığına daha fazla zarar vermemek adına, onu Yellowjacket kimliğiyle kabullenmiştir.

Wasp ve Yellowjacket evleniyor. Avengers #60 (1968)

Wasp ve Yellowjacket evleniyor. Avengers #60 (1968)

Elbette ki, talihsiz olayların vazgeçilmez kahramanı Pym’in başına gelenler, buraya kadar olanlarla sınırlı kalmaz. Avengers Malikanesi’nin bahçesinde Wasp ile tam evleneceği sırada, nikahı Circus of Crime (Suç Sirki) adlı, B- sınıf bir kötü adam takımı basar. Karmaşa sırasında Wasp’ın hayatının tehlikeye düştüğünü gören Hank Pym, bir anda geçmişteki kimliğini hatırlar ve ruh sağlığına yeniden kavuşur. Hank Pym, sevgili eşinin hayatını kurtardıktan ve kimliğini Avengers’a ve dostlarına açıkladıktan sonra, halihazırdaki ismini değiştirmeyerek Yellowjacket ismiyle Avengers’a -yeniden- katılır.

Yellowjacket Avengers’a katıldığında saha görevlerinden çok bilimsel araştırmalara ağırlık vermeye başlar. Bu süre içerisinde yeniden (!) süper kahraman ismini değiştirip Ant-Man olarak anılmaya karar vermiştir. Ancak bu değişim ona ne yazık ki -ve artık tahmin edilebileceği üzere- mutlu bir yaşam getirmez.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar