Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Ant-Man

Yazının bu kısmına kadar Dr. Pym’in hayatına dair hiçbir şey öğrenilmemiş olsa bile, hayatında sürekli trajedinin ve bu trajediden sonra gelişen kimlik değiştirme refleksinin mevcudiyeti öğrenilmiştir diyor ve Karınca-Adam’ın yaşamını anlatmaya devam ediyoruz

Boyu ve İsmi Sabit Olmayan Kahraman

Bilimsel araştırmaları uzun yıllar sürse de kariyerinin henüz başındayken keşfettiği Pym Parçacıkları’ndan ve başarısız, korkunç bir çalışma olan Ultron’dan başka kayda değer bir keşfi olmadığını düşünen Hank Pym’in psikolojisi yeniden bozulmaya başlar. Aile olarak gelirlerinin büyük bir kısmının da başarılı ve zengin bir modacı olan eşi Wasp’tan gelmesi, onu her geçen gün daha da sarsar. Kendine karşı duyduğu nefret ve özgüvensizliğin yanısıması ise eşine karşı takındığı sert davranışlar olarak tezahür eder. Pym, özgüvenini ve insanların saygısını yeniden kazanmak istemektedir. Bunun için çaresizce bir plan yapar: Tüm Avengers ekibinin, Avengers Malikanesi’nde olduğu bir gün, kendi tasarladığı robotlar malikaneye saldıracak ve onları yaratan kişi olan Pym, herkesin gözü önünde günü kurtaracaktır. Psikolojide “Hero Homicide Complex” denilen bu durum birçok çizgi romanda kendine yer bulmuştur. Wasp bunun bir delilik olduğunu söylese de Ant-Man bunu dinlemez ve çift arasında hararetli bir tartışma başlar. Ancak girdiği depresyon, Pym’i bunun ötesine de götürür: Tartışma sırasında Wasp’a tokat atar! Başarılı, gelecek vadeden bir bilim insanı ve Avengers’ın kurucu üyesi olan korkusuz kahraman, yakışıklı doktor Hank Pym, sinirlendiğinde eşini dövecek kadar düşmüş ve kendini kontrol edemez olmuştur.

Avengers #213 (1981)

Avengers #213 (1981)

Olaylar neticesinde, artık iyice kontrolü kaybeden Hank Pym’in, ekibin ortak kararıyla Avengers’tan ilişiğinin kesilmesine karar verilir. Janet van Dyne ile de boşanan Doctor Pym, sokaklarda beş parasız ve kimsesiz bir hayat sürmeye başlar. Bu dibe batma hali öyle korkunçtur ki; Hank Pym, para için kabul ettiği bir işin sonunun tehditlere varmasıyla Avengers’tan Adamantium çalmaya kadar düşer. Bu süreç zarfında gelişen olaylar sonucunda hırsızlık yapmaya mecbur bırakıldığı anlaşılır ve Avengers tarafından affedilir ve ekibe yeniden dahil edilir. Hank Pym ise yeniden -ancak son olmayacak şekilde- kendine farklı bir isim bulur. Bundan sonra “Dr. Pym, the Scientific Adventurer” olarak anılacaktır.

Dr Pym kılığında Skrull. Secret Invasion #1 (2008)

Dr Pym kılığında Skrull. Secret Invasion #1 (2008)

İşleri yoluna koyma doğrultusunda ilerleyen Hank Pym, bu sefer şeytanın bacağını kırmış gibidir; çünkü hem Avengers’la birlikte çalışmakta hem de eski eşi Wasp ile arasını düzeltme çabası iyiye gitmektedir. Ancak tahmin edilebileceği üzere, Hank Pym’in hayatındaki bu mutlu dönem uzun sürmeyecektir. Dünyanın “Secret Invasion” (Gizli İstila) ile karşı karşıya geldiği dönemde, Hank Pym bir trajedi daha yaşar. Uzaylı Skrull ırkı dünyaya sızmıştır ve dünyanın en ünlü süper kahramanlarının yerlerine geçmişlerdir. Dünya halkı, Skrull’lara karşı kazanılması zor bir mücadeleye girişmiştir. İşte, bu mücadele sırasında Janet Van Dyne (Wasp) ne yazık ki hayatını kaybetmiş, Dr. Hank Pym’in hayatına yeni bir travma daha eklemiştir. Doktor, bu olaydan sonra eski eşi Wasp’ın onurunu ve ismini yaşatmak üzere, Wasp adını almıştır.

Hank Pym ve Ant-Man Hakkında

Hank Pym’in orijin hikayesi Çizgi romanların Gümüş Çağı’nın birçok tipik özelliğini yansıtmaktadır. Bugün, 21. yüzyıl okuyucusuna çok da derin gelmeyen hikaye işlenişi, klişe denilebilecek olaylar, senaryodaki şaşırtmalı sonların (plot twist) beklenebilir olması ve anti-komünist propaganda, dönemin çizgi romanlarında sık görülmekte olan ortak özelliklerdendir. Bunun yanı sıra, süper kahramanların insani problemleri olması gerektiği düşüncesinin revaçta olduğu bir ortamda yaratılan Hank Pym karakteri de dönemin modasından nasibini almıştır. Aşık olduğu kadını dövmeye gidecek ve her şeyini kaybedip meteliksiz olduğu için suça sürüklenecek kadar dibe vuran Pym, “İnsan süper bile olsa derdi bitmez” mesajını dönemin okuyucusuna sağlam bir şekilde vermiştir. Dönemin diğer karakterlerinden Tony Stark tedavi gören bir alkolik, Bruce Banner babası tarafından istismar edilmiş bir sinir hastası, X-Men üyeleri ise farklılıkları tarafından toplumdan dışlanan ve toplum tarafından nefret edilen bir azınlıktır. Süper kahramanların bu şekilde kusurlara olmasının sebepleri arasında karakterle okuyucu arasındaki empatik bağı kuvvetlendirme isteği yatmaktadır.

Uzundan kısaya: Ultron, Giant-Man, Yellow Jacket, Wasp, Dr. Hank Pym, Ant-Man

Uzundan kısaya: Ultron, Giant-Man, Yellow Jacket, Wasp, Dr. Hank Pym, Ant-Man

Ant-Man, Goliath, Giant-Man, Ultron, Wasp, Hank Pym isimleri arasından kendine seçtiği adı defalarca değiştiren Dr. Henry “Hank” Pym, belki de en sık isim değiştiren süper kahramandır. Bunun yanı sıra “Avengers Hakkında İlginç Bilgiler” adlı yazıda belirttiğimiz üzere, Hank Pym’in sevgilisi Wasp ise 400’den fazla kez kostüm değiştirerek kırılması güç bir rekoru elinde tutmaktadır.

Hank Pym, Yellowjacket kimliğiyle Avengers’a katıldığı sırada, Ant-Man kostümü ve maskesi ondan çalınmıştır. Hırsızlığı yapan Scott Lang’i Yellowjacket olarak takip eden Pym, onun aslında iyi bir adam olduğuna karar verir ve Ant-Man kostümünü kullanmasına izin verir. Böylelikle 2. Ant-Man, Scott Lang olur.

Avengers Origin #1 (2012)

Avengers Origin #1 (2012)

1960’larda yaratılan ve 50 yılı aşkın süredir çizgi roman dünyasında var olan bir karaktere ait derli toplu bir geçmiş hikayesi bulmak oldukça güçtür. Buna karşın Marvel, 2012 yılında Avengers’ın bazı üyelerinin orijin hikayelerinin anlatıldığı “Avengers Origins” adlı kısa bir seri çıkarmıştır. Serinin ilk çizgi romanında ise Ant Man & Wasp’ın tanışma ve ilk süper kahramanlık hikayesi anlatılmıştır. Bu seri, ne yazık ki henüz Türkçeye çevrilmemiştir.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar