Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Ant-Man

Hırsız, Karınca: Hırsız Karınca!

John Byrne ve David Michelinie, karıncaların bizim yemeklerimizi bizden izinsiz almalarına, ancak çoğu zaman onları hoş görmemizi farklı bir şekilde yorumlarlar ve  1979 yılında Marvel Premiere #47’de, Ant-Man ismini taşıyan ikinci karakteri yaratırlar. Bu karakter, hırsızlıktan hüküm giymiş ancak iyi halden dolayı salıverilmiş olan bir hırsız olan Scott Lang’ten başkası değildir.

Scott Lang, ailesini mesleği olan güvenlik uzmanlığıyla geçindiremeyen, bu yüzden hırsızlık yapan biridir. Ancak yakalanması ve hapse girmesiyle hayatı alt üst olur. Eşi Peggy ondan ayrılır, biricik kızı Cassie ise tedavisi oldukça zor ve bir o kadar da masraflı bir kalp rahatsızlığına yakalanır (Hikaye tanıdık geldi mi?). Küçük Cassie’nin tedavisini sürdürebilecek çok fazla doktor mevcut değildir ve daha da kötüsü, Lang’in kızını iyileştirme ihtimali olan tek doktorun, Darren Cross adlı süper suçlu tarafından rehin alındığını öğrenir. Hapisteki iyi halinden dolayı salıverilen Lang, hayattaki en değerli varlığı olarak gördüğü kızının tedavisi için tek yolun yine eski yöntemler olduğuna kanaat getirir ve tekrar hırsızlığa döner.

Marvel Premiere #47 (1979)

Marvel Premiere #47 (1979)

Bir dönem Ant-Man ismiyle kahramanlık yapan, şimdilerde ise Yellowjacket ismini kullanan Doctor Hank Pym’in ofisine gizlice girer ve onun Ant-Man kıyafetini, kaskını ve özel kimyasallarını çalar. Çaldığı kostümle, doktoru rehin tutan kötü adamı haklayan Scott Lang, kızını tedavi ettirebileceği doktoru kurtarmış ancak yeniden bir suç işlemiştir. Kostümünü çaldığı Hank Pym’e, kendini affetmesini istediğini bildirip ondan aldığı eşyaları geri verirken bilmediği şey ise, kendisinin en başından beri Hank Pym tarafından izlendiğidir. Artık Yellowjacket ismini kullanan Hank Pym, Karınca-Adam kostümünün Scott Lang’te kalmasında ısrarcı olur. Böylelikle 2. Ant-Man, suçla ve suçlularla savaşmak üzere kahramanlık dünyasına adım atar.

Her Ekibe Lazım!

Scott Lang, Ant-Man kimliğiyle dolu dolu bir kahramanlık dönemi geçirir. Yeri gelir Tony Stark ve Bruce Banner’la yeni icatlar yapıp onların kişisel sorunlarına çözümler getirir, yeri gelir Örümcek Adam’la bir olup onun düşmanlarını haklamasına yardım eder. Bu başarılarından dolayı Avengers’a dahil edilir.

Scott Lang'in Avengers'ta aktif olduğu dönemden bir görünüm

Scott Lang’in Avengers’ta aktif olduğu dönemden bir görünüm

Lang, sadece Avengers’ın bir üyesi olmakla kalmaz. Bir dönem Fantastic Four’la çalışıp Dr. Doom’a karşı da savaşır. Bununla da kalmayıp Heroes for Hire’da Iron Fist ve ekibiyle de omuz omuza mücadele eder. Dünyayı dış uzaydan gelen Tanrısal ırk Celestial’lere karşı da “Defenders” ekibiyle birlikte mücadele eder. Defenders’ta, Doctor Strange, Hulk, Silver Surfer gibi, gibi tanrısallığa yakın olan kahramanların yanında boy gösterir.

Kısa sürede Avengers’ın vazgeçilmez üyeleri arasına adını yazdıran Scott Lang, aynı zamanda ekibin en trajik anılarından birisinin de baş aktörüdür. Hayatıyla ilgili çarpıcı bir gerçeği öğrendikten sonra akli dengelerini yitirip gerçekliği bozmaya başlayan Scarlet Witch’in etkisiyle dünyada tuhaf olaylar gerçekleşir: Scott Lang’in, Avengers içerisinde hiç iyi anlaşamadığı Jack of Hearts aniden Avengers Malikanesi’nin önünde belirir. Onunla konuşmak için bahçeye çıkan Ant-Man’e çok da anlamlı gözükmeyen bir tehlike mesajı verdikten sonra, Jack of Hearts kendisini havaya uçurur. Patlamanın etkisiyle Avengers Malikanesi’nin yarısı yok olmuş ve görüldüğü kadarıyla Scott Lang hayatını kaybetmiştir. Bu trajik olay, “Avengers: Disassembled” (Avengers: Dağıldı) adlı serinin başlangıcını oluşturmaktadır. Söz konusu seri, ülkemizde Gerekli Şeyler tarafından Türkçe olarak yayınlanmıştır.

Öldü sanılan Scott Lang'in geri dönüşü

Öldü sanılan Scott Lang’in geri dönüşü

Elbette ki ölümün asla bir son olmadığı (Ben Amca hariç) Marvel evreninde Scott Lang dünyaya geri gelmiş ve kahramanlıklarına devam etmiştir.

Karınca Sürüsü Gibi!

Ant-Man kostümü ve ismi, sadece Hank Pym ve Scott Lang tarafından kullanılmamıştır. SHIELD ajanları Eric O’Grady ve Chris McCarthy gibi isimler belirli süreler için Ant-Man olarak boy göstermişlerdir.

Eric O'Grady'nin Ant-Man olarak yer aldığı Thunderbolts ekibi

Eric O’Grady’nin Ant-Man olarak yer aldığı Thunderbolts ekibi

Ancak her iki karakterin de sonu üzücü bir benzerlik taşımaktadır. O’Grady ve McCarthy, Ant-Man olarak görevleri sırasında ölmüşlerdir.

Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar