Marvel Süper Kahraman Dosyaları: Captain Marvel

Yakın Dönem

House of M hikayesi sırasında yine kayda değer bir rol oynayan Ms. Marvel, bu hikayeden sonra süper kahramanlığı eskisinden de ciddiye almaya başlar. Warbird adını kullanmayı bırakarak yeniden orijinal ismine dönen Carol, eski kostümüne de geri dönüş yapar. Civil War sırasında Süper İnsan Kayıt Yasası’nın, yani dostu Iron Man’in tarafında yer alan kahramanımız, savaşın kazanılmasından sonra Marvel evreni içindeki önemini de arttırır. Tony Stark’ın özel isteğiyle Mighty Avengers takımına katılan Ms. Marvel, bu takıma liderlik yaparak tüm görevlerini başarıyla gerçekleştirmelerini sağlar. Aynı zamanda, Civil War sonrasında kendisini alternatif bir evrenden gelen ve Warbird adını kullanan bir başka Carol’a karşı uyaran Rogue ile arasındaki gerginliği de tatlıya bağlar.

Secret Invasion “event”inde ise genel konsepte uygun şeyler başına gelir. Pek çok süper kahraman gibi, Ms. Marvel’ın da Skrull’lar tarafından taklit edildiği ortaya çıkar. Manhattan’ı neredeyse tek başına savunan Ms. Marvel, hayatının en zorlu mücadelelerinden birini verir: Super-Skrull denilen ve çeşitli mutant güçlerini absorbe etmiş Skrull ordusunu tek başına durdurmaya çalışır ve büyük ölçüde başarır.

Secret Invasion’u takip eden Dark Reign döneminde Norman Osborn’un kötülüklerinden nasibini alan bir kahraman da Ms. Marvel’dır. Tony Stark’ı S.H.I.E.L.D. direktörlüğünden indiren Osborn, Ms. Marvel’ı da tehdit eder: ‘’Ya bana katıl ya da seni tutuklatırım!”

Dark Avengers #1 (2009)

Dark Avengers #1 (2009)

Ms. Marvel elinin tersiyle bu teklifi geri çevirip, kayıt altına alınmaktansa gizlilik içinde kahramanlık yapmayı tercih eden New Avengers takımının yolunu tutar ve orada ikinci lider konumuna getirilir. Osborn, bunu bir tehdit olarak görüp Carol’ın Ms. Marvel olmadan önce alt etmeye çalıştığı bir teröristi süper güçlü bir iğneyle donatarak Ms. Marvel’ın üzerine salar. Bir anlamda Ms. Marvel’ın geçmişiyle yüzleşmesi olarak da tanımlanabilecek bu karşılaşma sonucunda teröristi öldüren Ms. Marvel, güçlerinin kontrolünü kaybeder ve enerji bileşenlerine ayrılarak hayatını kaybeder.

Hayata Dönüş

Osborn, bu ölümden sonra Dark Avengers’ı kurar ve Danvers’ın eski düşmanlarından Moonstone’u Ms. Marvel’ın olarak halka tanıtır. Dark Reign ve Siege hikayesi sırasında Ms. Marvel’lık görevini Dark Avenger olarak Moonstone üstlenir. Ms. Marvel’ın enerji bileşenlerine sahip bir aygıtı üzerinde deneyen Moonstone, bu enerji bileşenlerini açığa çıkartır. Gerektiği kadar toplanıp birleştirildiğinde Ms. Marvel yeniden hayata döndürülebilecektir. Spider-Man, Wolverine hatta Deadpool gibi kahramanlar onu tekrardan dünyaya getirmeye çalışır ve sonunda Ms. Marvel hayata geri döner.

Carol Danvers (sağda), Ms Marvel taklidi yapan Moonstone'la savaşırken.

Carol Danvers (sağda), Ms Marvel taklidi yapan Moonstone’la savaşırken.

Norman Osborn’un alt edildiği Siege hikayesinin ardından, kahramanlar eski günlerine geri dönerler ve Carol kurulan üç Avengers takımından biri olan New Avengers’ın ikinci lideri olur. Takip eden serilerde bu takımda faaliyet gösteren Ms. Marvel, Avengers vs. X-Men serisinde yine önemli bir rol üstlenecektir. Avengers ile X-Men’i karşı karşıya getiren hikayede Ms. Marvel, Phoenix Force’u durdurmakla görevlendirilen takımda yer alır. Birinci denemede takım başarısız olsa da, ikinci denemede bu kozmik gücü biraz olsun yavaşlatmayı başarırlar. Bu hikaye sırasında Captain Marvel’ın kısa süre için de olsa hayata geri dönmesi, Ms. Marvel’ı derinden etkiler ve hikayenin çözüme kavuşmasıyla birlikte Ms. Marvel kendisini onlar için feda eden eski dostunun ismini yaşatmaya karar verir. Avengers vs. X-Men ardından yeni bir imajla Captain Marvel ismini kullanmaya başlayan Carol Danvers’ın güncel maceraları, bu isimdeki seriden takip edilebilir.

Yaşamakta olduğumuz çağda Amerika gibi çok uluslu toplumlar artık çizgi romanların ve/veya diğer sanat mecralarının azınlık olarak tabir edebileceğimiz afro-amerikan, hispanik, uzak doğulu, müslüman, kızılderili soyundan gelen gibi grupların da temsil edilmesini bekliyorlar. Bu durum da Marvel gibi her müşteri segmentine hitap eden büyük şirketleri “çeşitlilik” yapmak mecburiyetinde bırakıyor. Marka değeri olan karakterlerini bu doğrultuda biraz önce saydığım “çeşitli” kişilere devrediyorlar. Ms Marvel titri de bunlardan birisi. Marvel NOW kapsamında Carol Danvers’a Captain Marvel kimliğini veren Marvel, Danvers hayranı Pakistan asıllı müslüman bir “inhuman” olan Kamala Khan’a Ms. Marvel kimliğini taşıtmaya karar vermiştir. Kamala’nın güçlerinin aşağıda sayacağım Ms Marvel’ınkilerle alakası yok. Kendisi Terrigen bombasından etkilenerek vücudunu her şekle sokabilen, uzayabilen ve esneyebilen bir inhuman.

Kamala Khan

Kamala Khan

Fiziksel Özellikleri ve Özel Güçleri

Ms. Marvel, çizgi roman dünyasına giriş yaptığı ilk maceradan bu yana Amerikan Hava Kuvvetlerinin güçlü pilot kadınlarını temsil etmektedir. Güçlü duruşuyla erkek hegemonyasındaki kahramanlık terimine feminen bir boyut kazandırır.

Ms. Marvel olarak kazandığı özel güçlerin yanı sıra, Carol Danvers olarak sahip olduğu fiziksel özellikleri ve taktiksel zekası da onu hayran olunası kılmaktadır. Güçlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uçma
 • İnsanüstü güç, hız, dayanıklılık ve refleksler
 • 7. His: Rakibinin hareketlerini önceden tahmin edebilme, tehlike sezebilme
 • Sınırlı ölümsüzlük (toksin ve zehirlenmelerin büyük bölümüne karşı dayanıklılık)
 • Enerji absorbe edebilme özelliği
 • Üstün pilotluk yetenekleri
 • Kree dili de dahil, pek çok dil konuşabilme
 • Askeri temelli dövüş yetenekleri
Captain Marvel

Captain Marvel

Anekdotlar

 • 1960’lı yılların sonunda yaratılan ve 1970’lerde süper güçler kazanan Carol Danvers’ın, günlük hayatta ve politikada gitgide daha aktif bir rol almaya başlayan güçlü, kendi ayakları üzerinde durabilen kadın imajından ticari bir amaç sağlama düşüncesiyle yaratıldığı söylenebilir.
 • Captain Marvel’ın genleriyle birleşerek Ms. Marvel haline gelmesi, Havva’nın Adem’in kaburgasından yaratılması fikrini hatırlatmakta olup, hatta son dönemde Ms. Marvel’ın “Captain Marvel” ismini kullanmaya başlaması, “Adem’den gelen Havva’nın Adem’e dönüşmesi” gibi son derece ilginç bir senaryo ortaya çıkartmaktadır.
 • Aynı şekilde, Marvel Evreni’nin en kayda değer kadın süper kahramanlarından biri olan Ms. Marvel’ın hem yazar, hem okuyucu kitlesi, hem de karakter açısından ciddi anlamda “erkek egemen” bir alanda bu şekilde ayakta kalabilmesi de ilgi çekicidir. Bu açıdan Ms. Marvel, DC’nin benzer bir rol üstlenen karakteri Wonder Woman’la da kıyaslanabilir.
 • Carol Danvers, Amerikan Hava Kuvvetlerindeyken aynı zamanda CIA’de de görev almıştır. O dönemlerde dövüş tekniğiyle Nick Fury’nin dikkatini çekmiştir.
 • Bir sayısında henüz Wolverine olmayan ve Kanada gizli servisinde çalışan James Howlett ile karşılaşmış ve ondan etkilenmiştir. Fakat bu James’in pek umurunda olmamıştır.
Bu yazı, "Süper Kahraman Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar