Marvel Süper Suçlu Dosyaları: Purple Man

“Başka Ne olayları Var?”

sorusunun cevabı çok uzun değil maalesef. Size burada anlatabileceğim anekdotlar sınırlı, zira Purple Man 2000’li yıllara kadar gerçek anlamıyla altı doldurulmamış, mahalle seviyesi bir süper suçludur. Ama yine de Marvel tarihinde Jessica Jones vakası dışında rol aldığı bazı olaylar yok değil:

  • Güçleri sayasinde kendisiyle evlenmeye zorladığı bir kadından (ismi hiç bir zaman Marvel tarihinde geçmemiş bu kadının) bir çocuğu dünyaya gelmiştir. Babasının güçlerine ve deri rengine sahip olan Kara Killgrave, büyüyüp bir süper kahraman olarak Kanadalı süper kahraman grubu Alpha Flight’a katılmıştır.
Sağlam İrade

Sağlam İrade

  • 1987’de yayınlanan “Emperor Doom” adlı seride, Doctor Doom tarafından kaçırılan Purple Man “psycho-prism” adlı bir makineye bağlanır. Doom’un amacı, makineyle Killgrave’in gücünü yükselterek tüm dünyaya diz çöktürmektir. Doom, Killgrave’in kendisini kışkırtması sonunda onun güçlerinin üstünde hiç bir hükmü olmadığını kanıtlamak için kendini Purple Man’in gücünden koruyan maskesini çıkararak karşısına dikilir. Elbette Doctor Doom gibi megalomanyak bir diktatörün “Sağlam İrade”si Purple Man karşısında yıkılmamıştır! Daha sonra Doom’un makinesi Avengers tarafından yok edildiğinde Purple Man’de öldü sanılır.
Purple Children

Purple Children

  • 2014’te yayınlanan Daredevil Vol4 #8’de Killgrave, yıllar boyunca güçlerini kullanarak tecavüz edip hamile bıraktığı kadınlardan olma mor tenli ve süper güçlü çocuklarını takip etmiş ve güçleri ortaya çıkmaya başlayınca bir araya getirmiştir. Amacı çocukların gücünü de istediği gibi kullanarak etki alanını ülke çapına çıkarmaktır. Ancak çocukların beşi bir araya gelince Killgrave’i kontrol edecek kadar güçlenir ve hayatları boyunca nefret ettikleri babalarını kendini bir trenin altına atarak intihar etmeye zorlarlar. Bu Killgrave’in ikinci kez öldüğü düşünülen olay olarak Marvel tarihine geçer.

“Acaba Jessica Jones Dizisinde Nasıl Olacak?”

diye düşünmemek elde değil! Zira 20 Kasım 2015’te gösterime girecek olan “Jessica Jones” adlı Netflix dizisinde 10. Doktor Who olarak tanıdığımız David Tennant’ın canlandıracağı Purple Man, sezonda önemli bir yer kaplayacak gibi görünüyor. Yine Netflix’te yayınlanan Daredevil dizisiyle benzer anlayışla çekileceği söylenen diziye her ne kadar süper suçlu olarak rol almış olsa da, sırf Tennant sayesinde ciddi bir Whovian akını beklemek hiç de yanlış olmaz.

David Tennant

David Tennant

İzlediğimiz fragmanlardan Purple Man’in derisinin mor olmadığını ve Jessica Jones’la olan olaylarının da geçmişte yaşanıp bitmiş olduğunu söyleyebiliriz. Şahsen bu diziden çok umutluyum. Zira dizide bulunacağı açıklanan hiç bir karakterin (evet, Luke Cage bile) Marvel evreninde öyle aman aman çok derin hikayeleri yok. Dolayısıyla izleyicinin beklentisi daha ünlü süper kahraman yapımlarına göre çok daha az. Bu da senaristlere geniş bir oyun alanı sağlıyor. Dizi yayınlandıktan sonra gerek görürsem bu dosyayı yenileyeceğim.

Bu yazı, "Süper Suçlu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar