X-Men Hakkında İlginç Bilgiler

6. Peki Yeni Kadro Kurulunca Eski Üyelere Ne Oldu?

Bir X-Men geleneği olarak eski kadrodan üyeler, sıklıkla misafir kahraman olarak pek çok maceraya katılım göstermiştir.

xmen20

Angel, Ghost Rider (Her zaman tekerlekleri alevli değildi), Hercules, Black Widow ve Ice Man’den oluşan Champions

Bunlar dışında Angel, içinde Ghost Rider, Hercules ve Ice Man’in Champions adlı grubu kurmuş, Beast ise uzunca bir süre Avengers’a katılmıştır. Jean Grey ise ummm… Ölmüştü!

7. Chris Claremont Kimdir?

Giant Size X-Men ardından yayınlanmaya devam eden seri, ismini The Uncanny X-Men olarak değiştirmiştir. Eski serinin kaldığı sayı olan 94’ten devam eden seriyi efsanevi X-Men yazarı Chris Claremont, çizer olarak önce Dave Cockrum, sonra ise John Byrne ile çalışarak X-Men’i X-Men yapan en önemli sayılara imza atmıştır.

xmen6

Claremont, X-Men tarihinde seriye en çok emek veren kişi olma rekoruna sahiptir. X-Men ve X-Men’e bağlı yüzlerce hikayeyi yazmış, Phoenix Saga ve Days of Future Past gibi klasikleşmiş pek çok hikayeyi kaleme almıştır. Ayrıca Starjammers, Moira McTaggert, Alpha Flight ve Mystique gibi pek çok yan karakterin de yaratıcısıdır.

Kısacası Stan Lee ve Jack Kirby X-Men’in biyolojik babası olabilir, ancak seriyi büyüten ce karakter kazandıran kişi Claremont’tur.

8. X-Men, Guinness Rekorlar Kitabı’na Nasıl Girdi?

1991 yılında Chris Claremont’un yazdığı ve Jim Lee’nin çizdiği X-Men #1 tam 8.1 milyon adet satılarak tüm zamanların en çok satılan çizgi romanı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

xmen7

Sözkonusu sayı, döneminin çizgi romanlarından daha kaliteli kağıda basılmış, normal fiyatın çok daha üstünde ve toplam 5 farklı kapak alternatifiyle satışa sunulmuştur.

90’lı yılların başında birden fazla kapakla aynı sayıyı satma taktiğiyle milyon ve üstü rakamlarda satış yapan başka çizgi romanlar da vardır, ancak hiç birinin toplam satışı bu rekoruna yaklaşamamıştır bile!

9. Mutantlar Kimleri Temsil Eder?

Mutanlar, en basit tanımıyla; azınlıkları temsil eder. Din, dil, ırk ve cinsel yönelimleri sebebiyle dışlanan ve ezilenlerin hayatlarını konu almaktadır. Bu vizyon, serinin ilk 66 sayısında çok yüzeysel olarak işlenmiş, Giant Size X-Men sonrasında ise tamamen ön plana çıkartılmıştır.

xmen8

X-Men kadrolarında her türlü azınlıktan karakterle rastlayabilir, hikayelerinde tarihi ayrılıkçı olaylarla olan benzerlikler bulabilirsiniz.

10. Legacy Virus Nedir?

Marvel Super Kahraman Dosyaları: Colossus adlı yazımdan aynen alıntı yapıyorum:

X-Men, daha önce de belirttiğim gibi azınlıkları temsil etmektedir. Buna din ve ırk yönünden baktığınız gibi cinsel yönelim açısından da bakmalısınız. Kusura bakmayın ama X-Men fanı olup da, faşist ya da homofobik olma gibi bir lüksünüz yok. Gidip “Yenilmezler” falan okuyabilirsiniz ama. Bu arada Yenilmezler nasıl bir çeviri yahu? İntikamcılar olacak o İntikamcılar! Neyse…

X-Men #390'ın kapağından bir detay

Legacy Virus’ün tedavisini bulmak için Colossus kendini feda ederken – X-Men #390

Legacy virüsü, Marvel evreninde AIDS’i temsil etmektedir. Özellikle Freddy Mercury’nin 1991’deki ölümünü takiben AIDS’in fazlaca gündemde olduğu yıllar boyunca (1993-2001), özellikle X-Men serilerinde legacy virüsü etkisini göstermiştir. Aslında Marvel’in vermeye çalıştığı mesaj şudur: Muhafazakar kesim, AIDS’in homoseksüeller arasında yaygın olduğunu düşünmektedir. Oysa ki hastalığa sebep olan HIV virüsü, cinsel ya da kan yoluyla herkese bulaşabilmektedir. Marvel de muhafazakar kesimin gözüne sokarcasına, legacy virüsünü sadece mutantlara bulaşan ve mutant güçlerini kullandıklarında etkisini gösteren ölümcül bir virüs olarak yansıtmıştır. Yani homoseksüeller seks yaptıkları için ölmektedir!

Yorumlar