X-Men Hakkında İlginç Bilgiler

11. Profesör X’in Sağlık Durumu

Charles Xavier, sadece orijinal seride şimdiye kadar tam 3 kere ölmüş, 3 kere de sakatlığı iyileştikten sonra tekrar felç olmuştur.

xmen9

Bunlarla beraber 2 kere ölümcül hasar almış, bir kere ölümcül bir salgına yakalanmış, 2 kere evrenden hiç var olmamış gibi silinmiş, 2 kere de güçlerini kaybetmiştir.

12. Profesör X ve Magneto Kimleri Temsil Eder?

Profesör Charles Xavier, insanların mutantlara olan nefretlerine karşı yaklaşımıyla Martin Luther King Jr’a, Eric “Magneto” Lehnsherr ise agresif tutumuyla Malcolm X’e benzetilmeye çalışılmıştır.

Martin Luther King Jr ve Malcolm X

Martin Luther King Jr ve Malcolm X

13. Days of Future Past Hakkında

2014’te yayınlanan X-Men: Days of Future Past adlı sinema filmi, aslında 1981 yılında The Uncanny X-Men #141-142’de aynı adla yayınlanan, Chris Claremont imzalı bir sayıdır. Hikayenin gelişimi tamamen farklı olsa da temel konu, yani “Robotların ele geçirdiği geleceği kurtarmak için geçmişe birini yollamak” tamamen aynıdır.

Days of Future Past, alternatif bir gelecek hikayesi olarak ortaya çıkmış, ancak daha sonra Earth-811 adıyla Marvel Çokluevreni‘ne dahil edilmiştir.

xmen11

Alternatif gelecekler fikrini çizgi roman dünyasına sokan hikaye Days of Future Past’tir. Bu arada, sözkonusu konuyu Terminator’e benzetmek bu noktada ciddi bir hata olacaktır. Zira Terminator 1984 yılında vizyona girmiştir.

14. Age of Apocalypse Hakkında

Profesör Charles Xavier’in oğlu Legion, Magneto’yu zamanda yolculuk yaparak öldürmeye kalkışır. Ancak girişimi sırasında olaya müdahale eden Charles Xavier’ı öldürür. Xavier’ın ölümüyle aydınlanan Magneto, dostunun hayalini devam ettirmeye karar vererek X-Men’i kurar. Ancak bu X-Men, Apocalypse’in ilk saldırısında dünyayı ele geçirmesine engel olamaz.

Age of Apocalypse, alternatif bir zaman dilimi olarak ortaya çıkmış, ancak daha sonra Earth-295 olarak adlandırılarak Marvel Çokluevreni‘ne dahil edilmiştir.

age-of-apocalypse

2016’da vizyona girecek olan X-Men: Apocalypse, her ne kadar ilk başlarda X-Men fanları arasında Age of Apocalypse hikayesini konu alacakmış algısı yaratsa da, filmin bu efsane hikayeyle alakası olmayacak.

15. Magneto ve Wolverine Hep Böyle miydi?

Magneto, X-Men’in tam anlamıyla orijinal düşmanıdır. X-Men #1’de ekibin ilk savaştığı mutanttır. Kendisi ilk çıktığı dönemde “süzme kötü”dür. Suratında her daim dişlerini sıkmış ve gözler pörtlemiş bir ifade vardır. Magneto’nun musevi geçmişi ve Alman toplama kampı Auschwitz’te yaşadıkları hikayeye çok sonraki yılalrda eklenmiş ve karakter derinleştirilmiştir.

xmen17

Wolverine ise orijinalinde aslında tam bir dallamadır. Kıllı, kısa boylu, asabi ve ciddi kontrol sorunları olan, önüne gelen her soruna “Bana mı dedin ahbap?” şeklinde pençe çıkartarak karşılık veren şahane(!) bir karaktere sahiptir. X-Men’de gerektiğinde pis işleri yapabilecek, ahlaki değerleri diğerlerinden çok daha düşük bir karakter olarak rol almıştır.

80’li yıllarda çizgi romanlarda şiddet unsurunun yükselişe geçmesiyle Wolverine ve Punisher gibi soğuk kanlı katillerin popülerliği yükselişe geçmiştir. Son 10 yıla baktığımızda ise Hugh Jackman’ın başarılı oyunculuğu sayesinde Wolverine, X-Men’in en sevilen karakterine dönüşmeyi başarmıştır. Çizgi romanlarda bile eski sinir bozucu hallerinden eser kalmamış, hatta liderliğe oynamaya bile başlamıştır!

16. Wolverine’in Maskesi

Wolverine’in maskesi Giant-Size X-Men’in kapak çizeri Gil Kane tarafından yanlışlıkla kafa üstü çıkıntıları olması gerekenden uzun olarak çizilmiştir. Serinin asli çizeri Dave Cockrum ise bu hatayı beğenmiş ve maskenin Batman’e benzerliğini bir avantaj olarak kullanmaya karar vermiştir.

xmen12

Yorumlar