X-Men Hakkında İlginç Bilgiler

22. X-Men Okumaya Nereden Başlayabilirim?

Bence 2004 yılında Joss Whedon’ın kaleme aldığı ve John Cassaday’in çizdiği Astonishing X-Men’den başlayabilirsiniz. 24+1 sayıdan oluşan hikaye, ülkemizde Marmara Çizgi tarafından Türkçe olarak yayınlanmıştır.

xmen16

Bununla beraber evvelden bahsettiğim rekor sahibi X-Men #1’in de içinde yer aldığı seriyle de başlangıç yapabilirsiniz. Sözkonusu seri, ülkemizde 1996 yılında 1 Numara yayıncılık tarafından Türkçe olarak yayınlanmıştı. Ancak şu anda onları bulmanız oldukça zor.

23. Mutant Güçleri Sınıflandırması Var mı?

Her ne kadar mutantları sınıflandırmak X-Men ruhuna aykırı gibi görünse de, bilimsel açıdan elbette sınıflandırılmaları vardır. Ancak bu konuda tamam bir geçerli kaynak bulunmamalıdır.

Sizlerle fanlar tarafından geliştirilen bir sınıflandırmayı paylaşıyorum:

Omega

Bir omega seviye mutant, tüm insanlığı etkileyebilecek güçte gelişmiştir. Gücü gezegenin şartlarını ya da toplumsal normları değiştirebilecek düzeydedir. Koca Marvel evreninde epi topu 13 tane omega sınıfı mutant vardır!

Örnekler: Franklin Richards, Jean Grey ve Ice Man

Alfa

Alfa seviye mutantlar, oldukça etkili güçlere sahiptir ve bu güçler vücutlarında hiçbir fiziksel deformasyona yol açmamıştır. Bu sebeple insanlar arasında fark edilmeden dolaşabilirler. Marvel evrenindeki mutantların sadece yüzde 10’luk bölümü bu kategoriye dahildir.

Örnekler: Dazzler, Magneto ve Storm

3-beta

Beta

Betaların güçleri vardır ve oldukça da etkilidirler de. Ancak güçleri yüzünden vücutlarında gizlenemeyecek derecede deformasyon ya da değişim oluşmuştur!

Örnekler: Beast, Cyclops ve Nightcrawler

Gamma

Normal insanlara üstünlük sağlayacak güçleri vardır, ancak bu güçler hem fiziksel deformasyona, hem de acı çekmelerine yol açar. Bu sebeple insanlar tarafından hilkat garibesi olarak anılırlar.

Örnekler: Marrow ve Blob

Delta

Marvel evrenindeki mutantların yarısını oluştururlar. Güçlerin vardır, ama öyle pek ahım şahım şeyler değildir. Savaşlarda pek işe yaramıyor olsalar da, günlük hayatlarını az da olsa kolaylaştırabilirler. Genelde güçleri çok az dolduğundan, vücutlarında ciddi bir fiziksel deformasyon da olmaz.

Örnekler: Cypher, Forge ve Wallflover

6-epsilon

Epsilon

Marvel evrenindeki mutantların yüzde yirmisi epsilon seviyededir. Güçlerinin hiçbir avantajı olmadığı gibi hayatlarına sadece negatif etkisi vardır. Dış görünüşleri tam bir hilkat garibesi olması yanında, güçleri yüzünden vücutlarında her an bir takım komplikasyonlar oluşup hayatlarını kaybedebilirler.

Örnekler: Glob Herman ve Beak

Zeta

Aslında teknik olarak bir mutant bile değildirler. Ancak taşıdıkları genetik iz yüzünden çocukları ya da torunlarının mutant olma ihtimali çok yüksektir.

Son olarak: Sizin için hazırladığımız X-Men’i Ne Kadar İyi Tanıyorsun? adlı testimizin sonucunda bilgi düzeyinize göre hangi mutant sınıfına dahil olduğunuzu öğrenebilirsiniz!

Yorumlar