Doctor Who’nun Gerçek Kötüleri

50 yıldan beri devam eden serüven Doctor Who’nun bu başarısını tek bir faktöre bağlamak çok doğru olmayacaktır. Senelerdir her yaş ve cinsiyetten izleyiciyi ekrana bağlayan Doctor Who, yalnızca biricik Doktor nedeniyle bu kadar sevilmiyor. Kendisini TARDIS içinde zaman ve mekan arasında gezinmek zorunda bırakan kötü adamlar var bir de. Bu yazımızda Doktor’un bildiğimiz haline gelmesinde katkıları yadsınamaz olan Doctor Who’daki kötülerden bahsedelim.

Doctor Who kötüleri dediğimiz zaman tabi ki çeşit çeşit ırk ya da kişinin aklımıza gelmesi çok normal; hatta herkesin kendi zevkine göre “en gerçek kötü” seçmesi de muhtemel. Bu nedenle listemizde bahsi geçecek olanlar için “şahsıma göre kötüler” diyebiliriz. Her zaman beni büyük ikilemlere düşüren bir konudan da bahsetmeden geçemeyeceğim; bazı kötülerimizin isimlerini Türkçe halini kullanırken bazılarını orijinal şeklinde bıraktım. Bu tamamen bu yazıda kendimi arkadaşlarımla nasıl konuşuyorsam ona göre konumlandırmamla alakalı. Diğer bir şey de bildiğiniz üzere Doctor Who evreni de derya deniz olduğu için en kötü dördü sayacağımızı da belirteyim; yoksa burayı kötülerle doldurmamak için kendimi zor tutuyorum. “Neden dört, niye üç değil neden beş değil?” demeyelim lütfen; belki bir başka yazıda da onlardan bashederiz.

Girizgahı da geride bıraktığımıza göre yazımızın asıl aktörlerine dönebiliriz.

“Ex-ter-mi-nate! Ex-ter-mi-nate!”

Bu kadar kötü olup bu kadar sevilen başka bir kötü ırk var mıdır bilemiyorum, ancak Skaro gezegeninden olan Dalekler seyirciyle buluştukları ilk günden itibaren Whovianların kalbinde ayrı bir yere sahip. 1963 yılının Ağustos ayında 1. sezon 2. hikayede Doctor Who evreninde boy gösteren ve seneler geçse de popülaritesinden bir şey kaybetmeyen Dalekleri biraz daha yakından tanıyalım:

Dış Görünüş

Yaklaşık bir insan boyutunda olan Daleklerin “ölüm ışını” atan bir silahı ve genelde diğer teknolojik aygıtlarla bağlantı kurduğu pompaya benzer uzantısı haricinde bir uzvu yoktur. Bu pompa benzeri uzvun insanların kafatasını kırmak, akıllarını okumak ve bir yaratığın genel özelliklerini sıralamak için taramak gibi değişik özellikleri de vardır. Daleklerin dış yüzeyindeki yarım kürelerin uzun süre sadece estetik açıdan bulunduğunu düşünmüştüm. Ancak bu kürelerin hareket sensörü olmalarının yanısıra, aynı zamanda kendilerini imha etme mekanizmasında da işlev gördüklerini öğrendim. Ayrıca daleklerin dış yüzeyi, dışarıdan gelebilecek olan tehlikelere karşı bir güç kalkanıyla korunmaktadır. Dalek zırhını aslında bir makine gibi de düşünebiliriz, yani Skaro gezegeninden olmayanlar da bu zırhın içine girerek hareket edebilirler. Ancak son sezonda görüldüğü üzere her söylemek istediğinizi söyleyemeyebilirsiniz, benden söylemesi.

Dalekler

Dalekler

Daleklerin bilinen silahlara karşı oldukça dayanıklı olan bu zırhından da içeride savunmaya ne kadar muhtaç bir varlık olduğunu anlayabiliriz aslında. Dalek zırhının içinde Skaro gezegeninin mutant yerleşimcileri olan Kaledler bulunmaktadır. Bu varlıklar tek gözlü, küçük ahtapotlara benzemektedir ve zırhları dışında ciyaklamaktan başka ses çıkaramazlar.

Karakteristik Özellikleri

Dalekler acıma duygusu olmayan, merhamet nedir bilmeyen, iyiliğin zerresini hücrelerinde barındırmayan varlıklardır. Durmadan tekrarladıkları “Exterminate (İmha et)” kelimesi de bu özelliklerinin net bir yansımasıdır. Dalekler kendileri haricindeki diğer varlıkların yaşamaya değer olmadığını, hepsinin yok edilmesi gerektiğini ve Daleklerin en üstün ırk olduğunu düşünür. Bu size bir şey çağrıştırdı mı? Evet, Dalekleri Doctor Who evreninin Nazileri olarak nitelendirmemizde bir sakınca yok diyebiliriz. Nefret ve öfke haricinde bir duygu belirtisi taşımayan Daleklerin birbirinden ayrılmaları da neredeyse imkansız gibidir. Bunun nedeni de konuşmalarının emirden öteye geçmeyen kısa kalıplı cümlelerden oluşması ve var olmayan kişiliklerine dair bir belirti taşımamasıdır. Dalekler sinirlendikleri zaman aynı kelimeyi ya da emri peşisıra tekrarlar ve ses tonları öfkelerine bağlı olarak yükselir.

Kaled

Kaled

Bu Listeye Neden Girdiler?

Eh aslında neden girdikleri çok açık, ama biz yine de değerlendirmemizi yapmadan geçmeyelim. Bir kere Dalekler Doctor’u kendilerine baş düşman olarak seçmiş durumdalar. Gördükleri yerde sorgusuz sualsiz kendisini yok etmek üzere programlanmış bu düşmana karşı Doctor da boş durmuyor tabi. Büyük Zaman Savaşı sırasında Doctor’un gerçekten zor bir karar almasında etken olan Dalekler bu yüzden kendilerine Doctor’un düşman listesinde birinci sırada yer bulmuş durumdalar. Yalnızca Doctor ile olan ilişkileri yüzünden değil, diğer ırklara karşı olan tavırları nedeniyle de Dalekler gerçek kötüler arasında sağlam bir yer ediniyor. Bizden sizlere tavsiye kendileriyle karşılaşmamanız, karşılaşma durumunuzda da göz kısmını etkisiz hale getirip olabildiğince hızlı kaçmanız.

Yorumlar