Doctor Who’nun Gerçek Kötüleri

Güç ve Kabiliyetler

Sessizlik Tarikatı’nın üyeleri olan Sessizlerin belli bir davranış kalıbı olmadığı için onların güçlerinden ve bunları nerelerde kullandıklarından bahsetmenin daha doğru olacağını düşündüm. Yukarıda halihazırda bahsettiğim üzere, havadaki elektriği abzorbe edebilen Sessizler, bu elektriği karşılarındaki kişiye doğrudan aktarabilir.

Ama Sessizlerin asıl silahı, hafıza geçirmezlikleridir. Evet, değişik bir tabir oldu ama sanırım onların bu gücünü anlatmanın en iyi yolu da bu. Aslında insanların işledikleri günahları itiraf edip daha sonra bunu unutmaları için programlanmış olan Sessizler, bu özelliklerini daha sonradan insanlık tarihini manipüle etmek için kullanmıştır. Bu özelliklerin yanında Sessizler fiziksel olarak da oldukça dayanıklı ve güçlü yaratıklardır.

doctor-who-gercek-kotuler-9

Bu Listeye Neden Girdiler?

Dünyanın neredeyse başından beri yeryüzünde varlıklarını sürdüren Sessizler, sahip oldukları güçleri insanlık tarihini manipüle etmek için kullanmış ve Doctor’un ölümünü de zamanda sabit bir nokta haline getirmişlerdir. Şimdi bence bu tamamen yeterli bir neden. Zaten bunu gerçekleştirmek için de Rory ve Amy’nin biricik kızları River Song’u onlardan ayırıp Doctor’u öldürmek üzere yetiştirmeleri üstüne tuz biber oluyor. Canlıların hafızası üzerine oyunlar oynayarak onları hatırlamadıkları bir düşmanla savaşmak zorunda bırakmaları ne kadar güçlü ve kötü olduklarını kanıtlıyor sanırım.


Evet bir yazının daha sonuna geldik, Doctor Who evreninde pek çok başka diyardan gelen ve kendilerine göre nedenlere sığınarak kötülükler yapan yaratıklar tanıdık. Bunlardan Doctor’un hayatında en büyük etkiyi yaratan ve ona en büyük kötülüğü dokunanların içinden dördünü seçtik. Aslında buraya ekleyip eklememek konusunda derin tereddütler yaşadığım bir isim daha var: Master (ya da Missie mi demeliydim?). Ama bu yazıda kendisini bilerek eklemedim, çünkü kendisi ayrı bir yazıda değerlendirmeyi hak edecek kadar Doctor’la uzun ve köklü bir geçmişe sahip. Bunlar haricindeki gerçek kötüleri de yorum kısmında tartışmayı çok isterim.

Yorumlar