Firefly: Kovaladıkça Kaçan Ateş Böceğim misin?

Universal Pictures, film haklarını Fox’tan aldıktan sonra Joss Whedon senaryoyu yazmaya başladı. Senaryonu, Firefly’ın çekilmeyen ikinci sezonuna dayandıran Whedon, 7 sezon olarak tasarladığı dizinin, çekemediği 6 sezonunu “Serenity” isimle filmle 2 saate sığdırmaya çalıştı. “Serenity”de “Firefly”daki 9 ana karakterin yanı sıra, Chiwetel Ejiofor (12 Years A Slave) da yer aldı. Ekibi ve hayranları birazcık olsa da teselli eden bu film, Firefly efsanesine hüzünlü bir veda niteliği taşır.

2012 yılında Kaptan Malcolm Reynolds karakterini canlandıran Nathan Fillion’dan ilginç bir açıklama geldi. Fillion “Eğer bir gün California Lotosu’ndan 300 milyon dolar kazanırsam, yapacağım ilk iş Firefly’ın haklarını satın alarak yeniden çekmek olacak.” diyerek, durulan hayranları yeniden galeyana getirdi. Hayranlar www.helpnathanbuyfirefly.com sitesini kurarak, Fillion’a desteklerini gösterdi. Ancak kampanyadan kısa bir süre sonra Joss Whedon’ın kardeşi Jed Whedon’ın eşi olan Maurissa Tancharoen, Twitter’dan “Whedonverse’ten kimse www.helpnathanbuyfirefly.com sitesini desteklemiyor. Paranız cebinizde kalsın.” mesajını gönderdikten kısa bir süre sonra site kapandı. Hayranlarının bu tutkulu ve histerik bağlılığı, diziyi izlemeyenlere tuhaf gelebilir. Diziyi ve ardından filmi izleyecek olanlar, sonrasında büyük ihtimalle bu tezcanlı güruha hak verecektir.

NOT: Özellikle Firefly’ı henüz izlememiş olanlara dizi bölümlerini Fox’un saçma sırasıyla değil, aşağıdaki orijinal sırayla izlemelerini tavsiye ederim:
“Serenity”, “The Train Job”, “Bushwhacked”, “Shindig”, “Safe”, “Our Mrs. Reynolds”, “Jaynestown”, “Out of Gas”, “Ariel”, “War Stories”, “Trash”, “The Message”, “Heart of Gold”, and “Objects in Space”.

firefly-crew

Dizi ve Sinema Filminden Anekdotlar:

  • Joss Whedon Birlik’i, dünyanın son kalan iki süper gücünün (ABD – Çin) birleşmesi olarak düşünmüş. İşte bu yüzden karakterler arada Çince konuşuyorlarmış. Orijinal pilotta görülen bayrak ABD ve Çin bayraklarının birleşimi olarak tasarlanmış.
  • Firefly’ın DVD’leri astronot Steven Swanson tarafından Haziran 2007’deki STS-117 görevindeki kabinde izlenmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürülmüş.
  • Birlik memur ve askerlerinin üniformaları “Starship Troopers” filminden kalan kostümlermiş.
  • Dizinin “Our Mr. Reynolds” ve “Trash” bölümlerinde Saffron karakteri “Mad Men”den tanıdığımız Christina Hendricks tarafından canlandırılıyor.
  • Dark Horse Comics tarafından, Firefly ile Serenity arasındaki zamanı anlatan “Those Left Behind”, daha sonra “Better Days”, “The Shepherd’s Tale”, “The Other Half”, “Float Out”, “Downtime”, “It’s Never Easy” ve son olarak Serenity sonrasını anlatan “Leaves on the Wind” çizgi romanları da mevcuttur.

Yorumlar