Marvel Cinematic Universe: Çizgi Roman Uyarlamalarının Şafağı

Captain America: Civil War ve Gelecek Projeler

MCU’ün kurulduğu günden bugüne inişli çıkışlı bir grafikle ilerlediğini söylemek yanlış olmaz. Bir türlü istikrar tutturulamasa da filmleri işliyordu. Fox’un ve DCEU’ün da denkleme dahil olması rekabeti güçlendirecekti. Hala MCU’ün diğerlerine göre hem nitelik, hem nicelik üstünlüğü var ama işler her an tuzla buz olabilir kıvamında ve bu durumun engellenmesi için de yapılabilecek en olumlu hamle 2015 içerisinde gelmiş bulundu. Marvel Entertainment ile Marvel Stüdyolarının bağı keskin biçimde koparıldı. Alınan bu karar ile Disney ve Marvel Entertainment CEO’ları dahil Marvel Stüdyolarının işine karışamayacaktı. Kevin Feige bütün kreatif yönetimi kendi eline almıştı ve Bendis gibi Disney CEO’ı Bob Iger gibi isimler artık filmlere müdahale edemeyecekti. En başından beri bu isimlere ek bir kaç Marvel büyüğünün daha filmlerin işleyiş sürecine müdahale ettikleri, hatta kadın başrol koymayın, filmleri kısaltın, daha aile dostu yapın gibi müdahaleler de bulunduğu konuşuluyordu. Belki Wright’ların, Whedon’ların küstürülmesinin sebebi de buydu. Yakın zamanda Whedon’ın Marvel’da yeni bir işte çalışmak isterim açıklaması ve yan Jon Favreu’nun yeni bir filmde yapımcılık yapmak istemesi gibi dönüşlerin sebebi de tamamen bu gelişme kaynaklı. Marvel’ın çürüklerinden kurtulduğunu ve bundan sonra filmlerinin daha yaratıcılık ve kalite kokacağı belli gibi.

civil war

Captain America Civil War’un açıklanması ile büyük bir bekleyiş içine girildi. Bu süre zarfında Jessica Jones ile buluşuldu ve ilk defa bir süper kahraman hikayesi bu kadar sade, bu kadar realist işlendi. Agents of Shield Secret Warriors ve Inhumans mevzusunun derinlerine kazmaya başlarken, Agent Carter ile bir tökezleme yaşandı diyebiliriz. Ancak Daredevil 2. sezonu ile birlikte Jon Bernthal’ın canlandırdığı Punisher’ın da katkıları ile yeniden düzlüğe çıkıldığı bir gerçek. Üstelik bu süre zarfında Marvel nihayet Sony ile anlaşmış ve Spider-Man’i MCU filmlerinde kullanma hakkını almıştı. Dahası, onu Civil War filminde ilk defa görme şansına da kavuşacaktık. Bu açıdan MCU’ü gayet güzel günlerin beklediğini söylemek yanlış olmaz sanıyorum.

dr__strange_by_mehdic-d9nousx

Yakın bir zamanda MCU kuruluş yıldönümünü kutladı. Piyasadaki 10.yıllarını kutlayan kuruluşun bu seneki büyük kozları, Captain America: Civil War ve Doctor Strange. Civil War, bu yazının yayınlandığı günlerde vizyona girmiş olacak. Filme dair yapılan reklam kampanyasını yanlış bulsam da Russo’ların kamerasına olan güvenim yüksek. Doctor Strange’in fragmanıysa resmen sosyal medyayı salladı. Beneditch Cumberbatch’li, Tilda Swindon’lı, Mads Mikkelsen’li güçlü kadrosu ve yaratıcı yönetmeni Scott Derrickson’ın Inception-Matrix karışımı görselliği ile film gümbür gümbür geliyor. Öte yandan Agents of Shield bir yandan, yeni Most Wanted dizisi, Luke Cage, Jessica Jones 2.sezonu, Daredevil 3.sezonu, Punisher dizisi, Iron Fist dizisi ve Defenders projeleri de düşünüldüğünde artık dinimiz imanımız Marvel oldu diyebiliriz. Bugünlere gelirken MCU’nun ne çileler çektiğini ne riskler aldığını ve nasıl büyüdüğünü sizlere anlatmaya çalıştım, eklemek istediğiniz, katılmadığınız, yanlış bilgi olduğunu düşündüğünüz yerler varsa yorum hanesine bekliyor olacağım, MCU ile kalın!

Yorumlar