Star Trek Irkları # 5 – Tellarite

Tellariteler Tıpkı Andorianlar gibi Federasyon’un kurucu ırklarındandır. Yine aynı maddi sebeplerden ötürü Star Trel: The Original Series döneminde iki bölüm görünmekten öteye gidememişlerdir. Ancak Enterprise serisinde Andorianlarla birlikte oldukça detaylı şekilde izleyiciye tanıtılmışlardır.

Tellariteler, Tellar Prime adlı bir gezegenden gelmektedir. Boyları insanlardan bir miktar kısa, domuz benzeri burunları, dökülmeye meyilli saçları, sakalları ve göbekleriyle oldukça ayırt edici fiziksel özelliklere sahiptirler. Bunlarla beraber sabırsız ve inatçı tavırlarıyla tanınırlar. Ancak güvenilir bir ırk oldukları bilinir. Dikkat ettiyseniz sanki Tolkien’in Orta Dünya’sındaki cücelerden bahsediyormuşum gibi…

tellarite1

Tellariteler Andorianlarla son derece gergin ilişkiler içindeyken bu durum Star Trek: Enterprise serisinde gelişen olaylar ve Kaptan Archer’ın müdahaleleriyle düzeltilmiştir.

Serilerde detaylı işlenen Tellarite pek yoktur. Nispeten Star Trek: Enterprise serisindeki Gral izleyiciye tanıtılmıştır. O da daha çok izleyiciler için Tellarite sterotipi yaratmak için ekrana getirildiğini hissettirmektedir.

Bu yazı, "Star Trek Irkları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar