Star Trek Irkları #8 – Ferengi

Kısa boyları, koca kulakları ve düşmanca tavırları dışında pek bir özellikleri olmayan Ferengiler, Star Trek: The Next Generation’ın ilk sezonunda boy göstermeye başlamıştı. Serinin yapımcıları Ferengileri ana düşman olarak Klingonların yerine kullanmak istiyordu, fakat izleyiciler komik görünüşleri yüzünden Ferengileri pek tehditkar bulmamıştı. Bu sebeple planlar hızlıca değiştirildi ve ilk sezonun sonunda Romulan, ikinci sezonda Borg, dördüncüden sonra ise Cardassianlar ana düşman olarak kullanıldı. Ferengiler, hırslarıyla ön plana çıkan bir ırk olarak seride birkaç bölümde daha yer buldu.

Ferengilerin asıl detaylıca işlendiği seri, Deep Space Nine’dır. Bar işletmecisi olan Quark, serinin ana kadrosundaydı. Yarım akıllı kardeşi Rom ve Rom’un son derece zeki oğlu Nog’da kendilerine odaklanan birkaç bölümle seriyi renklendiriyordu.

Star Trek: Deep Space Nine’ın en eğlenceli bölümleri Ferengilere odaklanmıştır. Bunun nedeni, seride retconlanarak hırslı, çıkarcı ve alabildiğine açgözlü tüccar bir ırka dönüştürülmeleridir. Bu özellikleri aslında Musevi halkını yansıtmaktadır. Nasıl Star Trek evreninde musevilerin ruhani yönünü Bajoranlar temsil ediyorsa, ticarete yatkınlıkları ve hırslı davranışlarını da Ferengiler temsil etmektedir. Star Trek’in yaratıcısı Gene Roddenberry’den başlayarak neredeyse tüm yapımcılarının musevi olduğunu göz önüne alırsak, bunu bir öz eleştiri ya da kendini tiye alma olarak yorumlayabiliriz.

ferengi-1

Ferengilerin “Rules of Acquisition” adı verilen 285 maddelik bir ticaret kanunu vardır. Bunların 87 tanesi farklı bölümlerde dile getirilmiştir. Aralarında “Alınan para asla geri verilmez”, “Müşteri memnuniyeti garanti değildir” gibi kimisi komik kurallar da bulunmaktadır.

Ferengilerin beyinleri dört lobludur. Bu onların matematik denklemlerini kolayca çözebilmesini sağlar. Aynı zamanda Vulcan ya da Betazoid’lerin telepatik güçlerine karşı bağışıklık sağlar. Ayrıca bariz sebeplerden ötürü kulakları çok iyi duyar.

Ferengi kültüründe kadınlarının hiçbir sosyal hakkı yoktur. Evden dışarı çıkamazlar, ticaret yapamazlar, hatta elbise bile giymeleri yasaktır! Ancak Deep Space Nine’ın son sezonunda Ferengilerin ana gezegeni Ferenginar’da sosyal devrim yaşanmaya başlamıştır.

Hazır Ferenginar demişken; gezegenin iklimi çok yağışlıdır. Hatta Ferengi dilinde farklı yağışları (bizdeki dolu, sulusepken ya da sağanak gibi) tanımlayan tam 178 farklı kelime bulunur.

Bu yazı, "Star Trek Irkları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar