Star Trek Irkları #7 – Borg

Borg, ortak bilince sahip sibernetik organizmalardan oluşan bir kolektiftir. Amacı; tüm evreni kendi çarpık kusursuzluk anlayışına ulaştırmak üzere asimile etmektir. Borg, Star Trek evreninde aşırı gelişmiş sanayi toplumunun köleleştirdiği insanları temsil eder.

Borg’a karşı direnmek faydasızdır! Asimilasyon, hedef seçilen ırkın istila edilmesiyle başlar. Kültür ve medeniyetleri yok edilen ırkın biyolojik ve teknolojik farklılıkları asimile edilerek Borg bünyesine katılır. Ele geçirilen bireylerin vücutlarına zerk edilen nanobotlarla kişilikleri yok edilir ve kolektife bağlanmaları sağlanır (Bu işlem bir tür zombi ısırığı gibidir). Bir sonraki aşamadaysa sibernetik parçalarla kolektife en iyi şekilde hizmet edecek dronlara dönüştürülürler.

Asimilasyon

Asimilasyon

Borg dronları kolektifin ihtiyaçlarına göre hareket eder ve görevleri yerine getirir ve sadece gerekli olduğunda konuşurlar. Ayrıca tehdit oluşturmadıkları ya da görevleri onlarla alakalı olmadığı sürece etraftaki canlıları görmezden gelirler. Bir Borg dronu sibernetik implantları sökülerek kolektiften koparılabilir, ancak asla orijinal organik formuna tam olarak dönemez. Star Trek: Voyager kadrosuna 4. sezonda katılan Seven of Nine buna güzel bir örnektir.

Borg, Samanyolu Galaksisi’nin Delta Çeyreğinden, yani Dünya’ya 70 bin ışık yılı uzaktan gelmektedir. Federasyonla karşılaşmaları, The Next Generation’ın 1989’da yayınlanan “Q Who” adlı bölümünde (s02e16) her şeye kadir bir ırka mensub olan Q’nun elinin bir hareketiyle(!) gerçekleşmiştir. Q, Enterprise’ı Delta Çeyreği’ne yollamış ve bir Borg küpüyle karşılaşmalarına sebep olmuştur.

borg-1

Borg’un kusursuzluk anlayışı işlevselliğe de önem vermesini sağlar. Bu yüzden gemileri küp ya da küre şeklindedir. Aynı zamanda tüm dronlar benzer ekipmana sahiptir. Bu sebeplerden ötürü bazı fanlar Borg’un komünizmi temsil ettiğini iddia eder.

Borg aslında 1988 yılında yayınlanan “Conspiracy” adlı The Next Generation bölümünde (s01e25) böceksi bir ırk olarak tasarlanmıştır. Ancak bütçe sıkıntıları yüzünden bu fikirden vazgeçilmiştir.

Bu yazı, "Star Trek Irkları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar