Figür Köşesi – Iron Man Mark XLIII 4th Scale Collectible Bust (Hot Toys)

Herkese selam olsun! Bu benim ilk yazı deneyimim ve ilk figür tanıtımım (tabii bu bir büst). Şimdiden hatalıysam affınıza sığınıyorum. Gelelim Tony efendinin benim favorim olan Iron Man zırhına. Büst tablasında görüldüğü gibi Avengers: Age Of Ultron’da Kuşandığı zırh bu Tony abimizin. Ben özellikle bu zırhın, yani MARK XLIII’in detaylarına bayılıyorum ondan dolayı aynı zırhın bende bir büst, bir de statue’si var.

Kutu

Ürün eleştirisi bölümü en sıkıntılı yer, çünkü herkesin düşüncesi farklı oluyor bu konuda (şimdi beni taşlayabilirsiniz). Bir koleksiyoner için figür kadar onun kutusu da çok önemlidir. Küçükken de oyuncak alırken önce kutusuna tav olmaz mıydık? Ondan dolayı bana göre kutu her zaman önemlidir. Hot Toys bana göre her zaman kutularda abartıya gitmeyen ve ürünü ön plana çıkaran kutu tasarımları yapmıştır. Evet kutu önemli tabii ki, fakat bu sadece tasarımı değil sağlamlığı da eklemek lazım.

Gelelim büstümüzün kutusuna. Yine bir Hot Toys, yine sade ve ürünü ön plana çıkaran bir kutu. Adamlar “Oğlum biz Hot Toys’uz, ürün kral onu ön plana çıkarıyoruz.” demiş. Neyse kutu muhabbeti bu kadar yeter. Şimdi sıra büstü yüceltme veya gömme safhasına geldi.

Iron Man Mark XLIII 9 inch büstümüzün en büyük artısı boyası olsa gerek. Çok güzel ve metal hissiyatı veren boyası ve eskitmeleriyle göz dolduruyor.

Işıklar!

Bunun yanı sıra ışıkları var! (YEAAAAH!!!) Kusura bakmayın ben seviyorum ışıklı ve sesli figürleri bence başka bir boyut kazandırıyor duruma (Işıkları söndürüp ne kadar ışıklı figürüm varsa hepsini çalıştırıp evde orgazm yaşadığım doğrudur). Büstün tablasının altında 3 adet ince kalem pil (AAA) koyacağınız bölüm var. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Eğer benim gibi yanar dönerli figür meraklısı iseniz lütfen yıldız tornavida takımınız olsun. Adamlar çoğu zaman tırnak kilit koymuyorlar ve sizde komşudan yıldız takımı dileniyorsunuz. Tabii bu olay bana göre büstün eksisi de değil artısı da. Işık yoğunluğu olarak bence olması gerektiği gibi ışık veriyor o konuda da sıkıntı yok.

Bu arada unutmadan; elektrik işlerinden anlayan arkadaşınız, eşiniz veya dostunuz varsa pilleri iptal edip kablo çektirip adaptörle sürekli yanar hale getirebilirsiniz. Ben yapmadım, çünkü oda kablo yığınına döndü yeterince.

Kendini Boya Detaylarıyla Öne Çıkarıyor

Boyasına ayrıca değinmek isterim. Büstün bana göre kendini gösteren en büyük özelliği renk ve eskitme işciliği. Zırhın sırtında bulunan kapakcıklarda iticiler olduğu için o bölümleri egzoz karartısı dediğimiz biçimde renklendirmişler. Ayrıca savaş lekeleri ve eskitmeler ayrı bir hava katmış. Kırmızı ve sarı boyaları gerçekten metal görünümünü vermiş. Zırhın koltuk altı ve bazı chest armor aralıkları detaylı ve kaliteli bir metalik renkle boyanmıştır. Yakından görmek  veya satın almak isteyen koleksiyon severler bu ürün ülkemizde mevcut olduğu gibi internet satışı da mevcuttur.

Kötü Yanı

Gelelim gömeceğim kısma; Bana göre büst haddinden fazla hafif ve içi boş. Yani kaliteli olsa da materyal bana göre eline aldığında biraz ağır olmalı. “Bunu mu takıyorsun?” demeyin, çünkü o kadar para veriyoruz diye çirkefliğe başlarım.

Siftahı Iron-Man ile yaptık. Takipte kalın ! Yeni figür incelemelerimiz yolda. Yazıyı toparlarken yine affınıza sığınıyor ve ilk yazının günahı yoktur diyerek konuyu kapatıyorum.  Jarvis yardımcı itiş gücünü devreye sok!

Son olarak büstümüzün özelliklerini listeleyelim:

TEKNİK ÖZELLİKLER
Malzeme: PVC
Boyut: 9 inch (23 cm)
Üretici: Hot Toys
Marka: Marvel

Yorumlar