Dev Isaac Asimov Kronolojisi, Okuma Listesi ve Kitap Özetleri – Bölüm 1

Catch That Rabbit – DV-5 (Dave) isimli robot, bir başka maden kolonisinde, yine iki kafadar tarafından denenmektedir. Ancak Dave, pozitronik alan aracılığıyla kendine bağlı altı tane daha robota sahiptir ve bu da tüm hikayelerde olduğu gibi bazı sorunlara yol açar.

Liar! – Bu hikaye ise Amerikan Robotları Şirketinde geçer. Baş rollerinde Susan Calvin ve başka robotik uzmanları, matematikçiler ve şirket yöneticileri yer alır. Bilinmeyen bir sebeple, insanların zihinlerini okuyabilen bir robot olan RB-34 (Herbie) istemeden de olsa çok büyük sorunlara yol açar.

Little Lost Robot – Askeri araştırmalar yapan bir astreoidte, birinci kuralın “biraz esnetilmiş” halini taşıyan robotlar bulunmaktadır. NS serisi (Nestor) olan bu robotların arasında, birinin insanlara zarar verebileceği fark edildiğinde ise Susan Calvin ve meslektaşları üsse davet edilirler.

Escape – Şirketin en gelişmiş kapasiteye sahip olan robotu “Beyin” en büyük matematik problemlerini çözmek için tasarlanmıştır. Ancak şirketin rakibi olan bir diğer şirket tarafından, hiper-uzay motoru geliştirilmeye başlanmıştır. Ancak bu sistem, insan hayatlarını tehlikeye sokabileceği için, rakiplerinin en zeki robotlarının beyinlerini mahvetmiştir. Amerikan Robotları Şirketi, kendi “Beyin” robotlarını kaybetmeden hiper-uzay motorlarının çalışma prensiplerini çözmek zorunda kalırlar.

(Not : Bu hikayedeki hiper-uzay motorları, kronolojinin tamamında insanlığın evrene yayılmasında çok önemli rol oynar)

Evidence – Belediye Başkanı adaylarından Quinn, rakibi Stephen Byerley’in tamamen insan gibi görünen bir robot olduğu iddiasıyla, Amerikan Robotları Şirketi’ne gelir. Susan Calvin ve meslektaşları Byerley’le de konuşarak, bu iddiayı çürütmek isterler ancak Byerley’in ne robot olduğunu, ne de robot olmadığını tam olarak kanıtlayamazlar.

(Not: Bu hikaye ise birebir insan gibi görünen robotlarla ilgili romanların başlangıcını oluşturur)

The Evitable Conflict – Muhtemelen kitabın en önemli kısa hikayesi olmasına rağmen, belki de sayfa sayısının çok olması yüzünden, Türkçe çevirisinde yer almıyordu. Bir önceki hikayedeki Stephen Byerley, artık Dünya’nın en etkili adamıdır ve robotların Dünya üzerindeki etkinliği çok artmıştır. Gelinen noktada robotlar, insanları korumak ve kurtarmak için her şeyi yapmak istemektedirler. Ancak 1. yasa onları kısıtlamaktadır. Artık birinci yasanın yetmediği ve birey olarak insanları korumak yerine, tüm insanlığı korumanın daha önemli olduğunu anlarlar. Böylece insanlığı korumak için, Dünya’nın yönetimini ele geçirirler. Will Smith’in başrolünü oynadığı I, Robot isimli film, temelde bu hikayeden esinlenilmiştir.

1b- Çelik Mağaralar (The Caves of Steel)

Çelik Mağaralar’da, Ben, Robot’un üzerinden epey zaman geçtiğini görürüz. Dünyalı insanların yanı sıra, Dünya yörüngesindeki yapay-kentlerinde yaşayan “uzaycı” insanlar vardır. Bunlar ekonomik, politik ve teknolojik konudan çok ileridirler. Ayrıca aşırı gelişmiş estetik ve toplumsal kaygıları ile, ilk bakışta insanlığın uç noktası gibidirler. Fakat Dünya’da robotlar yasak olmasına rağmen uzaycılar tarafından sıklıkla robotlar kullanılmaktadır. Buna rağmen, Dünyalı kuzenlerine ve Dünya’dan yanlarında getirebilecekleri mikroplara karşı, aşırı çekingen davranmaktadırlar.

asimov-3

İşte bu noktada, tüm kronolojinin en önemli karakterlerinden ikisi ile tanışırız. Dünyalı bir polis dedektifi olan Elijah Baley ve insan görünümlü, çok gelişmiş bir robot olan R.Daneel Olivaw! Hem uzaycıları, hem de Dünyalıları ilgilendiren bir cinayet davasında, robotlara karşı fazlasıyla ön yargılı olan Elijah Baley, uzaycıların bu araştırmada görevlendirdikleri robot olan Daneel ile çalışmak zorunda kalır. Ancak aşırı karmaşık olan bu gizemi çözerlerken, Elijah Baley iki toplumu birbirinden ayıran ön yargıları ve kendisinde bir hayli olan Frankenstein kompleksini gözden geçirme fırsatı olur. Neticesinde bazı kalıpları kırarlar ve insanla robot görülmemiş bir dostluk kurarlar.

Robot Serisinin çoğu kitabı gibi bu da polisiye türüne oldukça yakındır.

1c- Güneşin Tanrıları (The Naked Sun)

Yine Elijah Baley ve R. Daneel Olivaw’ın başrolünde olduğu bu kitapta, bu kez iki eski ortak, Dünyada değil uzaycıların başkent gezegeni olan Aurora’da geçen bir olayı aydınlatmaya çalışırlar. Uzaycıların önceden tanıdıkları Baley’e ihtiyaçları olduğu için, tüm kurallarını esnetip, bir Dünyalıyı kendi gezegenlerinden birine getirirler. Ayrıca; iki tarafın da efsaneleri arasında giren Dünyalı Baley ile uzaycı kadın Gladia’nın aşkı bu kitapta başlar.

asimov-4

Bu kitabın sonunda olası bir Dünya/Uzaycı gerginliği de bittiği için, Baley tam bir kahraman olarak Dünya’ya geri döner. Ancak Baley, iki toplum arasındaki uçurumun gittikçe daha çok açıldığını anlamaya başlamıştır. Solaria’da kişi başına ortalama bin robot düşmektedir ve gelişmişlik, refah seviyeleri Dünyanın hiç bir yeri ile karşılaştırılamayacak seviyededir. Bu sırada Dünya nüfusu gittikçe artmakta ve yaşam güçleşmektedir.

Bu yazı, "Dev Isaac Asimov Kronolojisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar