İsaac Asimov Evreni ve Teknolojiler

Gravitik Gemi

Vakıf’ın en son dönemlerinde yani Vakıf Serilerinin son iki kitabında Golan Trevize tarafından bir tanesinin kullanıldığına şahit oluruz. Vakıf’ın eriştiği teknolojik gelişmişliğin son noktasıdır. Yerçekimi alanlarını kullanan, çok kısa sürede hızlanıp yavaşlayan, herhangi bir ivmelenmeden dolayı yolcuların üzerinde herhangi bir G kuvveti oluşturmayan gemilerdir. Sadece büyük hızlardaki inişini izleyen tecrübeli pilotlar bile geminin alışılmışın dışında bir teknolojisi olduğunu anlayabilmektedir.

asimov4_4

Ayrıca robotlara benzememekle birlikte, bir çeşit duyusal yapay zeka sahibidir. Geminin pilotu ile zaman içinde bir çeşit bağ kurar ve bazı değişiklikleri pilotun istediğinden önce gerçekleştirmeye başlar. Trevize,  gemiye el koymak isteyen diğer gezegenlerin yetkililerine “gemiyi ele geçirebilseniz bile ben kullanmadıkça tam kapasiteyle çalışmayacaktır” demiştir ancak bu konuda kesin bir kanıt yoktur.

İmparatorluk Kruvazörleri

Seriler boyunca çok sayıda ticari, seyahat ya da askeri gemi olmasına rağmen İmparatorluğun en parlak dönemlerinde yapılmış olan devasa kruvazörlerin yeri ayrıdır. Sahip oldukları ateş gücü ve savunma sistemleri ile yalnızca biri bile ortalama bir gezegenin tüm uzay filosunu silip süpürecek güce sahiptir.

asimov4_6

Nöro Kırbaç

Aslen kamçı ya da kırbaç ile alakası yoktur. Küçük bir kaleme benzemektedir. Orta-yakın mesafeden, kabaca hedef alınarak kullanılır. Hedefin sinir uçlarını aynı anda uyararak çok büyük bir acıya neden olur. Bu cihazlar şarjlıdır ve kullanılırken derecesini ayarlama şansı da vardır. Ancak en hafif derece ile kullaanıldığında bile kişinin, unutamayacağı kadar büyük bir acı yaşamasına sebep olur. Hikayelerde pek az kullanılsa da sıklıkla kullanılabileceği yönünde tehditler bile yeterli olmaktadır.

Buharlaştırıcı

Tıpkı nöro kırbaç gibi, elde taşınabilen bir çeşit silahtır. Ancak diğerinin aksine, canlıların vücutlarındaki ısıyı bir anda buharlaştıran ve sonrasında da hedefin patlamasına yol açan çok öldürücü bir silahtır. Benzer şekilde şarj edilerek kullanılır. Bir şekilde mikrodalga fırınlarda kullanılana benzer bir teknolojiyi andırır.

Psişik Sonda

Cihazın ve birlikte uygulanan yöntemin ismidir. Bir kişinin zihnine girip, kendisinin bile unuttuğu anıları ortaya çıkartmak için ya da işlenen suçların çözülmesinde kullanılır. Ancak doğru kullanılmadığı zamanlarda, uygulanan kişilerin zihinlerine kalıcı hasarlar vermektedir. Bu yüzden kullanımının yasak olduğu yer ve zamanlar vardır. Nadiren de olsa psişik sonda ile bazı bilgilerin alınamadığı olmuştur bu yüzden, tamamen verimli değildir. Sonucu belirsiz olup ve tehlikesi çok olduğundan kullanım alanı azdır.

asimov4_5

Alan Bozucu

Herhangi bir oda ya da binadaki her tür izleme teknolojisini engelleyen cihazlardır. Günümüzde de kullanılan jammer teknolojisinin gelişmiş halidir.

Güç Kalkanları

Serinin ilk dönemlerinde uzay gemilerini ve hatta gezegenleri koruyabilen güç kalkanları vardır. Ancak Vakıf’ın teknolojisinin çok geliştiği son dönemlerde, tek bir kişiyi koruyan, sadece bir ceviz büyüklüğünde nükleer güç kaynağı olan güç kalkanları bulunur.

Bu yazı, "Dev Isaac Asimov Kronolojisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar