Through the Ages: Başarılı Bir Civilization Uyarlaması

Üretimin İncelikleri

Bu zorlukla baş etmenin yolu da üretim sistemi ile çözülüyor. Şimdi de üretim kısmından bahsedelim. Oyuncu tahtasının üst kısmındaki binalardan iki tanesi üretim binaları. Tarla ve madende yemek ve maden üretimi yapılabiliyor. Maden ile oyun boyunda bütün bina üretimleri yapılırken yemek ile sadece ve sadece çocuk yapabilir ve nüfusnuzu besleyebilirsiniz. Bütün bu işler için mavi tahta parçaları kullanınca yolsuzluğun bir hayli çok olacağı belli, işte bu anda imdadımıza teknoloji yetişiyor.

Her tur çıkan yeni teknolojiler ile maden ve tarlanın üretim kapasitelerini artırabiliyorsunuz. Başlangıç seviyesindeki bir madende çalışan her bir işçi bir birim maden çıkarabiliyor iken, ileri seviyedeki madenlerde daha yüksek verimli üretim yapılıyor. Verimdeki bu artış tabii ki çağlar ilerledikçe enflasyon gibi artan üretim bedellerini karşılamaya ancak yetiyor.

Medeniyetinizi Gelişime Götüren Binalar

Tahta üzerinde iki tane de temel kamu binası bulunmakta. Laboratuvarlar oyundaki temel teknoloji kaynağı. Laboratuvara çalışmaya göndereceğiniz işçiler, laboratuvarın seviyesine göre teknoloji kazandırmakta. İleri seviye binalar, yönetim biçimleri ve özel teknolojiler için bilim puanı üretmek lazım yoksa meşhur tanka binen lejyonerlerle ordu kurmak zorunda kalabilirsiniz.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Tapınak kurmak kültürün yanında mutluluğu da arttırıyor. İlk defa burada karşımıza çıkan kültür, bütün bu beslenme, güçlenme, gelişme hengamesi arasında oyunu kazandıracak tek unsur. Bu sebeple kültürün kaynak olarak hiçbir zaman eksikliğini çekmeyeceksiniz ama sakın ha kültür üretiminden geri kalmayın.

Mutluluk da artan nüfusun ihtiyaçlarından biri. Tahtanın altında bulunan mutlu yüz sayacı, nüfus artışı ile orantılı bir şekilde mutluluk istemekte. Eğer bu mutluluğu bir şekilde sağlayamıyorsanız, işçi havuzunda boşta duran bir işçinin aşağıya sayaca inip halkını eğlendirmesi gerekiyor. Bunları yapacak durumu olmayan oyuncu, halkının gönlünü eyleyemediği için medeniyetinde isyan çıkıyor ve o tur üretim yapılamıyor.

Oyuncu kartonunda hazır bulunan tapınak ve laboratuvar dışında da kamu binaları bulunmakta. Bu binalar oyunda bulunan çeşitli ihtiyaçları karşılamaya destek olmaktalar. Kütüphaneler kültür ve bilim puanı kazandırdığı için İsviçre çakısı gibi oyuncunun her ihtiyacına hitap ediyor. Tiyatro binalarını inşa etmek de kültür, sanat ve mutluluk verdikleri için, kalabalık bir nüfusa sahipseniz kaçınılmaz oluyor. Arenalar da mutluluğun yanı sıra askeri güç veriyorlar. Kamu binaları oyuncunun farklı yönlerdeki ihtiyaçlarını karşılayacak kombinasyonlarla dolu anlayacağınız.

legion_by_burenerdene-d69paag

Askeri Güç

Tabi medeniyet dediğiniz şey savaşmadan kurulmuyor. Oyunun başında bir adet savaşçıdan ibaret olan ordunuzu, süvari, okçu hatta ileriki çağlarda uçaklar ile destekleyebiliyorsunuz. Çeşitli kombinasyonlar ile taktik yapabiliyor ve askeri bir güç olarak oyuna ağırlığınızı koyabiliyorsunuz.

Askeri kartlar ile yapılan hamleler oyunda kritik bir yere sahip olabiliyor. Oyunun başında belirli sayıda politik hamle kartı, tahtada güncel hadiseler kısımında bulunuyor. Oyuncular kapalı olarak politik hamle kartı oynadığında, bu kartlar gelecek hadiseler kısmına ekleniyor ve güncel hadise kısmından bir kart oynanıyor. Başlangıçta tahtada bulunan kartlar bitene kadar oyuncuların gelecek hadise kısmına koyduğu kartlar oynanmıyor. Politik hamle kartlarının daha sonra etki ediyor olması, oyun içindeki stratejiyi bütün oyuncular için tahmin edilemez hale getiriyor.

Yorumlar