Warhammer 40000 Temalı Yeni Kutu Oyunu: Forbidden Stars

Bu ay kutusu büyük olan strateji kutu oyunları arasına yeni bir oyun katıldı. Elindeki Warhammer 40000 lisansını şu ana kadar iyi değerlendiren Fantasy Flight Games firması, tarafından üretilen Forbidden Stars, Warhammer 40000 evrenindeki 4 farklı ordunun warp ulaşımına yeni açılmış bir sektör üzerinde hakimiyet kurmaya çalışması üzerine kurulu.

2-4 kişi arası oynanabilen oyunda, oyuncular Space Marines, Eldar, Ork ve Chaos taraflarından birini seçip haritayı rastgele seçtikleri kare harita parçalarından oluşturduktan sonra birbirlerinin hedeflerini haritaya sırayla yerleştiriyorlar. Haritanın ve hedeflerin dizilimi doğal olarak stratejinin bir parçası haline geliyor.

Tarafların üniteleri saldırı ve savunma gücü olarak birbirine bir miktar benzese de asıl fark özel yeteneklerde ve savaş kartı mekaniğinde yatıyor. (Mesela Chaos tarafı bir yan alana tarikatçılar aracılığı ile virüs gibi sıçrarken, Eldar webway sistemi sayesinde bazı üniteleri çok uzaklara gönderebiliyor.

Fantasy Flight firması kutu oyunlarında model kalitesini epeyce yukarılara çekti.

Fantasy Flight firması kutu oyunlarında model kalitesini epeyce yukarılara çekti.

Oyun haritası 4 karelik alanlardan oluşuyor. Bu karelerin bazıları gemileri yerleştirebildiğimiz uzay boşluğu iken, kalanları kara ünitelerini koyabildiğimiz gezegenler. Kara üniteleri yanyana olan gezegen kareleri üzerinden ilerleyebilirken uzay boşluğu karelerini geçmek için o boşlukta dost bir geminin olması gerekiyor. Alanlar arasında bulunan warp fırtınaları hareketi engellerken, her turun sonunda her oyuncu bir tane warp fırtınasını kartlarda yazan şekilde başka bir yere taşıyabiliyor.

Oyunda üretilebilecek üniteler model sayısı ile limitli ve sadece ünite üreterek oyunun kazanılmasına engel oluyor. Her tarafın farklı ünite tiplerinden farklı sayıda modeli var .

Oyuncular yapacakları işleri, emir işaretleri şeklinde alakalı bölgeye üstüste koyuyorlar ve emir koyma işlemi bitince o tur ilk olan oyuncu herhangi bir alanda en üstte bulunan emrini açarak uygulamaya başlıyor. Emirler sırayla açıldığı için rakibinizin emrinin üstüne emir koyup rakibinizi geçici olarak bloklamanız mümkün oluyor. Her emir gerçekleşince tur bitiyor.

Emirler alanların ortasına üst üste konuluyor ve üstten başlayarak çözülüyor, eğer sıra size geldiğinde açabileceğiniz bir emir yoksa sonraki turlarda açmak için pas geçiyorsunuz.

Emirler alanların ortasına üst üste konuluyor ve üstten başlayarak çözülüyor, eğer sıra size geldiğinde açabileceğiniz bir emir yoksa sonraki turlarda açmak için pas geçiyorsunuz.

Emirler

Deploy: Paranız ile gezegenlere binalar yapabiliyor ve fabrika olan alanlardan üniteler üretebiliyorsunuz.

Strategize: Paranız ile emirlerinize ek özellikler veya savaş kart destenize yeni kartlar alabiliyorsunuz.

Dominate: O bölgenin kaynaklarını sömürüyorsunuz, ayrıca her tarafın bu emirle beraber gelen ekstra bir özelliği de var.

Advance: Yürüyeceğiniz veya saldıracağınız bölgeye bu emri koyuyorsunuz. Önce gemiler, sonra kara üniteleri yürüyor ve rakibinizle aynı kareye gelir gelmez savaşı çözüyorsunuz. Bir advance emri ile sadece bir savaş yapabiliyorsunuz, eğer savaş yapmadıysanız yürüttüğünüz gemileri bir gezegendeki kara ünitelerini bombalamak için kullanabiliyorsunuz.

Her oyuncunun 10 kartlık bir savaş destesi var ve parayla alınan daha güçlü savaş kartlarını koymak için desteden kart çıkartılması gerekiyor. Savaşlarda üniteler sadece başta zar atıyor ve sonra iki tarafın da bu zarları kartlarla modifiye ederek birbirine saldırdığı 3 tur savaş yapılıyor. Eğer bir taraf diğerini yok etmezse savaş moral puanına bakarak bitiriliyor ve kaybeden taraf kaçıyor.

Savaş kartı destenizi geliştirmeniz oyunda büyük önem taşıyor.

Savaş kartı destenizi geliştirmeniz oyunda büyük önem taşıyor.

Tur sonunda hedefiniz olan gezegen sizin elinizdeyse hedef işaretinizi alıyorsunuz ve o gezegen hedefiniz olmaktan çıkıyor. Oyuncu sayısı kadar hedefi toplayabilen veya 8. turda en çok hedefi toplayan oyuncu oyunu kazanıyor.

Forbidden Stars, gerek parça kalitesiyle, gerekse Warhammer 40000 dünyasının havasını vermek açısından epeyce başarılı olsa da oyunun uzunluğu ve savaş kartı sisteminin biraz zor olması açısından hafif zayıf kalıyor. Yine de özellikle Warhammer 40K evrenini sevenlere oldukça önerilebilecek bir oyun.

BGG Puanı: 8.64 (1283. Sıra)
Benim Puanım: 8.5
Oyuncu Sayısı: 2-4
Tahmini Süre: Oyuncu başına 1 saat.

Yorumlar