D&D Demografikleri: Sınıflar Neyi İfade Ediyor?

Sadece zekada ya da büyüde değil, büyünün inceliklerini öğrenme konusunda da yetenek gerektirir. Handa şarkı söyleyen, enstrüman çalan herkes bard değildir. Büyünün ve evrenin müziğine ayak uydurabilen kişiler bard olur. Kısacası, aslında sınıflar; son derece az kişiden oluşur.

Bazen, işinde çok iyi olan kişiler olabilir. Örneğin; efsanevi bir kumandan, yüksek seviyeli bir kişidir. Ama illa fighter olduğu anlamına gelmeyebilir bu. NPC’lerin level mantığı, oyuncularınkinden daha farklı işleyebilir. Yine de, oyuncu sınıflarına sahip NPC’ler de, nüfusun vasıflı kesiminden çıkar.

Sıradan halk

Sıradan halk

Sınıfların dökümlerini de verelim. Şehir, yabanlık, ormanlık, dağ, çöl vs. her türlü yer şeklinin olduğu bir bölgedeki 1 milyon kişide, kaç tane bu sınıftan adama rastlayabileceğinize göre anlatayım:

Not 1: Rakamların farklılık göstereceği durumları altlarında belirttim. Elfler arasında daha çok diyorsam oran, elfler için daha yüksektir. Rakamlar, özel durumların olmadığı zamanlar için verilmiştir.

Not 2: Her sınıf, insanlar arasından çıkar ve insanlar bu sınıfların tamamına yatkındır. Verilen rakamların hepsini insanlar içinmiş gibi değerlendirebilirsiniz.

Not 3: Daha tehlikeli, yüksek seviye diyarlarda bu rakamlar belirgin şekilde artabilir. Örneğin; Underdark’ta oyuncu sınıflarına sahip olmadan, hayatta kalmak oldukça zordur. Bu yüzden drowlar arasından sınıf seviyesi almış kişiler bol miktarda çıkar. Ama bu, herkesin aşmış süper yüksek seviye adamlar olacağı anlamına gelmez. Çoğu kişi, hayatta kalmasına yetecek minimum seviyede kalır.

Not 4: İnsanlar için geçerli olarak söylediğim neredeyse her tespit, half elfler için de geçerlidir. Eğer half-elfler oyuncu sınıfından seviye alırlarsa, insan gibi tercihlerde bulunurlar.

races5

Barbarian (500-1.000 / 1.000.000)

En çok insan ve half-orclardan çıkar. Tepe cücelerinden de madencilik değil, savaşçılık yapanlardan barbarian sınıflı vatandaşlar çıkar. Yine wood elflerin de savaşçıları, barbarian sınıflı olabilir. İnsan ve half-orclar berserker barbarian olmaya daha yatkınken, cüce ve elfler totem barbarian ağırlıktadır. Daha vahşi diyarlarda yerleşmiş halflinglerden de, yine barbar çıkma olasılığı daha fazladır.

Gittiğimiz bir yerleşimde barbara rastlama olasılığımız oldukça düşüktür. Yabanlıkta ise barbar sınıflı rakiplerle veya gezginlerle karşılaşma olasılığımız artsa da, barbar istilaları dışında genelde tek tük ve egzotiktirler.

Barbarların egzotikliği de, öfkenin saf halini yararlı şekilde kullanarak savaşmayı becermenin zorluğundandır. Vikinglerde bile berserker denen adamlar, çok acayip tipler olarak görülürdü, unutmayın.

Bard (60-100 / 1.000.000)

Büyü yapan sınıflar arasında warlocktan sonra en zor bulunan sınıf budur. Her müzisyen bard değildir. Bardlık, çok geniş bir yetenek ve beceri yelpazesine sahip olmak demek ve bu da herkeste olmaz. Büyünün de çok özelleşmiş bir versiyonunu kullanması, iyice işleri zorlaştırır.

Bardlara medeni veya yabanlık herhangi bir bölgede rastlayabiliriz. Büyülü müzikleri ile savaşlarda, kralların taht odalarında, en zengin tavernalarda ve festivallerde, barbar şeflerinin yanında bardlara denk gelebiliriz.

Bardlar, elf ve halflingler arasından çok çıkar. İllüzyon büyülerine yatkınlıkları ve eğlenceli yapıları nedeniyle, yine gnomlardan bard çıkma olasılığı, insan ve cücelere göre çoktur.

Bardların büyük çoğunluğu College of Valor’a aittir. Ancak medeniyetin gelişmiş olduğu yerlerde, College of Lore ağırlık kazanabilir.

races6

Cleric (8.000-15.000 / 1.000.000)

Cleric olayı biraz karışık. Bir tanrıya tapan herkes büyü kazanmaz, kazananların hepsi de cleric olmaz. Taptığı tanrıya ve o tanrının hangi domain’ine gönül verdiğine göre de, clericler arasında büyük farklar olabilir. Yine de, Clericleri alignment’larına göre nüfusa oranlamak daha doğru. Bütün toplumlarda, değişik yerlerde mutlaka clericlere rastlarız. Toplum olan her ırkın mutlaka clericleri de olur.

Clericlerin, rahiplik görevi gören diğer vatandaşlardan (acolyte, priest, vb) farklı olduğunu, yeri geldiğinde dinleri için savaşabilen ve savaşacak olan kişiler olduğunu unutmamak gerekir. Bunlar da aslında yetişmesi zor ve az sayıda kişilerdir. Buna rağmen; sadece dinlerin çokluğundan dolayı, ikinci en yaygın sınıf clericlerdir. Clericlerin detayına başka bir yazıda girebiliriz belki.

Yorumlar