D&D Demografikleri: Sınıflar Neyi İfade Ediyor?

Warlock (30-40 / 1.000.000)

Warlocklar, sadece başka warlocklardan ya da yasak kaynaklardan güçlerini edinirler. Çok çok azı doğrudan güçlerinin kaynağı olan patronları ile tanışır. Zaten öyle varlıklarla tanışacak bir yere gelebilmek için, başka sınıflardan seviyesi olması gerekir ilk başta. Daha kariyerine yeni başlayan bir kişinin warlock olması için, bir külte katılmış ya da katılmaya zorlanmış olması gerekir.

Diğer bütün sınıflarda olduğu gibi, insanlar warlock olmaya çok yatkındır. Tieflingler de eğer topluma kendilerini kabul ettiremezlerse, infernal kültlere kolayca yerleşir. Bu iki ırkın dışında, warlocklar daha da nadir görülür.

Warlocklar arasında da infernal warlocklar en yaygınıdır. Old One’lardan gücünü alan warlocklar, feylerden alanlardan daha yaygındır. Çünkü fey efendiler çok kaprislidir ve güçleri verdikleri kadar kolay geri alır ve neye kızacakları önceden çok kestirilmeyebilir.

races12

Wizard (100 – 150 / 1.000.000)

Wizard olmak kolay değildir. Bir gelenek ve büyüyü bir şeylere kaydetme kültürünü gerektirir. Bu yüzden medeniyete ya da onun kalıntılarına çok muhtaçtır. Sadece zeki olmak değil, bu zekayı aktif olarak kullanacak kadar adanmış olmak da gerekir. Bu yüzden aslında wizardlar, sandığımızdan çok daha nadirdir. Her büyücünün büyüyü anlayışı kendine özgü olsa bile, kaynakları benzer veya aynıdır.

Hocalar, gelenekler ve büyüye yatkınlıktan dolayı en çok wizard, high elflerden çıkar. İkinci sırada insanlar ve onlarla beraber takılan tiefling, halfling gibi ırklar yer alır. Dragonbornlarda sorcererlar çok olduğu için, wizardlığa gerek görülmez pek.

Büyü okullarının detaylarına girecek olursak da, en az necromancy çıkar. Diğerleri de, toplumun ihtiyaçlarına ve kültürüne göre değişir. Örneğin; büyük şehirlerde divination ve illusion rekabet içinde gelişebilir. Çağırdığı büyülü yaratıkların tehlikesinden dolayı, conjuration da çok sevilmez ama büyücüler arasında favori olduğu için yine sık rastlanır. Enchantment, başkalarının zihinlerini ve mallarını etkileyebildiği için halk tarafından sevilir, bu yüzden toplumda barınması daha kolaydır. Savaşçıl mekanlarda ise evocation ve abjuration sevilir, sayılır. Genelde barınmasına müsaade edilen her yerde wizardlar bulunabilir.

Kıssadan Hisse

Gördüğümüz her büyücü, wizard değildir. Eline her silah alan da kolay kolay fighter olmaz. Nüfusun gerçekten az bir kısmı, sınıflarda seviye alır. Bunların da toplumdaki yerleri birbirinden oldukça farklıdır.

Sınıflar, 1970’lerde ve 80’lerde ilk tasarlandıkları “savaşçı toplumundan bir kişi, köylülerden bir kişi, ruhban sınıfından bir kişi”  konseptinden çok çıktı ve şu anki halini aldı. Oyuncuların her 3 tanesinden biri warlock oynamak istiyor olsa da, bunlar rollerini yaparken; toplumda az bulunan ve şüpheyle yaklaşılacak kişiler olduklarını bilmeliler.

Yazı ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

Yorumlar