D&D Demografikleri: Sınıflar Neyi İfade Ediyor?

Paladin (20-30 / 1.000.000)

Herkes paladin çağrısını yüreğinde hissetmez. Hissedenlerin hepsinde de, bu çağrıya uyacak mabad yoktur. Yolu çetin, ödülü az, yoldan çıkması kolaydır. Gittikleri yerde, çoğunluk kötü kalpli günahkarlardan oluşmuyorsa hürmet görseler de, başları sürekli belaya girdiği, ölüm riskinin büyük olduğu ve bundan paladinlerin çekinmediği düşünülecek olursa; ne kadar nadir oldukları anlaşılır.

Paladinler, bulundukları toplumu değiştiren, varlıkları bir ağırlık merkezi oluşturan kişilerdir. Bunlar özellikle belli tarikatler çerçevesinde toplandıklarında, işler iyice karışır. Yine de bu keskin karakterli kişilere, toplumda çok rastlamayız. Paladinler arasında da Oath of Ancients en nadirleridir. En yaygın paladin çeşidi de; Oath of Devotion’dur.

İnsanlar, ezici bir çoğunlukla en çok paladin çıkaran ırktır. Hatta yeterince insan paladin varsa, muhtemelen diğer ırklardan pek çıkmaz. Klanları ya da gelenekleri ile dikkati dağılan cüceler, kuralcı olsalar da paladinliğe o kadar yatkın değildir. Aynı şekilde uzun ömründe çok dikkat dağıtıcı şeye sahip elfler, yine böyledir. Korkuya dayanıklı ve cesur halflingler, yine paladin çıkaran ırklar arasındadır.

races9

Ranger (1.000-1.500 / 1.000.000)

Ranger sınıfı çok acayip bir sınıf. Anlaşılması zor, bir o kadar da sevilen bir sınıf. Şaşırtıcı şekilde de yaygındır. Bir yerlerde yabanlıkla dip dibe yaşayan topluluk varsa, bunları koruyan ya da yoldan saparlarsa bunları avlamaya hazır ranger’lar bulunur. Haksızlığın ve intikamı alınacak olayların haberini, paladinlerden önce ranger’lar alır ve işe koyulur. Çoğunlukla da ortalıkta görünmez ve şiddetli karakterler olduklarından dolayı sevilmezler.

İnsan ve elfler en çok ranger çıkaran ırklardır. Halflingler, half-orclar da yine çok ranger çıkarır. En az ranger çıkaranlar ise gnomlardır. Büyüye yatkın bir ırk olan tieflingler, çabuk öfkelenen yapıları ve toplumlarda kendilerine yer bulamadıkları için yine çok ranger çıkaranlardandır.

Rangerlar arasında Hunter ve Beastmasterlar eşit sayıdadır diyebiliriz.

Rogue (20.000-50.000 / 1.000.000)

Rogue deyince hemen akla hırsız, uğursuz gelse de; durum her zaman böyle değildir. Kötü polisler, şerefsiz tüccarlar ve hatta bard sandığımız müzisyenlerin büyük kısmı da, yine Rogue sınıfındandır. Çoğu büyük şehirde suç organizasyonları kurup, kendileri gibilerden çokça yetiştirdikleri için de, sayıca çok olabilirler. Hatta ufak kasabalarda bile, çok yönlü yetenekleri ile bilinen ya da yol kesip pislik çıkaran düşük seviyeli rogue’lar bulunabilir. Diğer çoğu sınıfın aksine, mektepli olmanın şart olmadığı bir sınıf olduğu için, yetenekli herkesin kendine alabileceği bir sınıftır. Bu yüzden sınıflar arasında en çok rogue’a rastlanır.

Her ırktan rogue çıkar. Ancak yerleşim yerlerinde bulunurlar ve yabanlıktan kaçarlar. Bu yüzden, daha büyük yerleşimlere doğru göç eğilimindedirler.

Rogue’lar arasında ezici çoğunlukla Thief’ler yaygındır. Assasin’ler, rogue’ların organize olduğu yerlerden çıkar ve Arcane Trickster ise büyülü organizasyonların (arcane yalnız, divine değil) ve büyü kullanıcılarının çok olduğu yerlerden çıkar. Sonuçta çalarak, gözlemleyerek ya da taklit ederek çözmesi gerekir ve bunun için büyüye rastlaması gerekir. O zaman bile tamamen bireysel çabaya dayandığı için çok nadir çıkarlar.

races11

 Sorcerer (150-350 / 1.000.000)

Arcane büyü yapanlar arasında en sık rastlananı bunlardır. Tek yapmaları gereken, büyülü güçleri ortaya çıkmaya başladıktan sonra, kendi ruhlarını keşfetmeye başlamaktır. Sorcerer’ların dezavantajı da, organize bir kurumlarının olmamasıdır. Her yerde rastlama şansımız ve oranımız aşağı yukarı aynıdır. Ejderhaların ve büyüde düzensizliklerin olduğu yerlerde sayıları artar.

Büyü ile çok haşır neşir olan ırklarda ve doğal olarak ejderha kanı taşıyan Dragonborn’larda çok görülürler. Dragonborn, Tiefling, Elf, İnsan ve Gnomlardan çok sorcerer çıkar. Yine dragon sorcererlar, wild magic sorcererlardan daha yaygındır.

Yorumlar