D&D Demografikleri: Sınıflar Neyi İfade Ediyor?

Druid (50-60 / 1.000.000)

Druidler, en az bulunan kişiler arasında başı çekerler. Warlocklar ve Druidler, oyuncu sınıfları arasında en zor bulunanlardır. Normal toplumda RPG oyuncuları nasıl çok azsa, bunun benzerini ama “hem rpg oynayan, hem aşırı elitist ve içine kapanık olan, dağın başında ya da ormanda buluşup oyun oynayan, kendilerine ait dilleri olan, medeniyet ve kalabalıktan nefret eden, kızdırıldıklarında ölümcül olabilen” tiplerini düşünün. İşte druidler bunlar. Çok gezen bir kişi yıllarca fighter ya da rogue görmezse olmaz ama hiç druid görmeyebilir.

Moon ya da Land druidlerinin arasında, seyreklik konusunda fark yoktur. İkisi de aşırı nadir olur. Irklardan da elf ve insan druidler her zaman diğerlerinden fazla çıkar.

Kısa bir not: Ayrıca; rol yaparken de kafanıza göre multiclass almamanız gereken bir sınıftır.

races7

Fighter (4.000-5.000 / 1.000.000)

Piyasadaki bütün silahları ve genel askeri taktikleri iyi bilen, en az bir silah ve çeşitli taktiklerde uzmanlaşan bu kişiler, savaşla haşır neşir olan kavimlerin içinde bile kolay bulunmaz. Bir askerle, savaşçıyla (soldier, warrior) dövüşçüyü (fighter) nasıl ayırırız? Bir askerde, görevine uygun silah ve zırh vardır ve muhtemelen bu standart ekipmandır.

Bir savaşçının yakın-orta dövüş için rahat kullandığı versatil (hem tek el, hem çift el kullanılan) bir silahı, gerekirse bunla, gerekirse yine yanında taşıdığı hafif silahıyla kullanmak için kalkanı; kaçan ya da fazla uzakta olmayan rakiplere fırlatmak için; balta ya da mızrakları, çok uzaktakiler için yayı, farklı durumlar için gerekirse birden fazla hasar çeşidi veren (ezici, delici, kesici) birden fazla silahı vardır. Bunların da muhtemelen çoğunu yendiği rakiplerden almıştır. İşte bu, bir ihtisas alanıdır.

Fighter sınıfı, özellikle soylular arasında çok görülür. Uzun yaşamlı ırklar arasında da yine çok görülür. Çünkü gerekli ihtisası edinecek zamanları vardır. Daha barışçıl ırklar olan halfling, gnome gibi ırklar ya da büyüye daha yatkın olan ırklarda (high elf, tiefling) daha az görülürler. Genel manada Clericlerden daha nadir olabilirler ama ufak bir farkla.

Cüceler, fighter çıkaran ırklar arasında en öndekilerdendir. Drow elfleri ve dragonbornlar da aynı şekilde çok fighter çıkarır. İnsan savaşçılar da zor şartlarda fighter olarak ortaya çıkabilirler. En az fighter çıkaranlar ise gnome ve tiefling ırklarıdır.

Fighterlar arasında da Championlar daha sık görülür. Kralı koruyan şövalyelerden, başarılı gladyatörlere kadar çoğu kişi Champion’dur. Çoğu kişide, Battlemaster olacak disiplin ve kafa yoktur. Ama özel eğitim olmadan, Eldritch Knight olunmadığı için de en az bulunanlar Eldritch Knight’lardır. Eldritch Knight, neredeyse paladinler kadar, belki daha nadirdir. Battlemaster Fighterlar da, eğer 5-6. seviyeyi geçtilerse ün yapmaya başlarlar. Championlar ise başarıları oranında tanınır.

races8

Monk (60-70 / 1.000.000)

Monklar, en azından bizim oyuncu sınıfı olarak oynadığımız çeşitleri son derece nadirdir. Sadece bu konuda uzmanlaşmış özel manastırlarda yetişirler ve çoğunlukla bu manastırları terk etmezler. Hem üzerine zırh giymeyen, basit yaşamı tercih eden monkları, normal köylülerden ayırt etmenin zorluğundan, hem de aşırı nadir olmalarından dolayı; monklara rastlamak çok zordur. Bir yerleşim tasarlarken, monklar yokmuş gibi düşünebilirsiniz. Sadece hikayede monk olması “cool” bir durum olacaksa orada olsunlar.

Dini yapıya önem veren cüceler arasından monk çıkma olasılığı çoktur. İnsanlar da yine çok monk çıkarır. Çeşitli savaş sanatlarını seven elfler de, yine monk karakterler eğitebilirler.

Monklar arasında da; shadow monklar en zor bulunanıdır.

Yorumlar