Rol Yapma Oyunları 4: Kurguyer Nedir?

Nigel Humphreys: Nigel, Küresel Yağma Paylaşım Savaşları esnasında krediyle aldığı gemi ve kahveden topladığı mürettebatla kaçakçılık sektörüne girdi. Krediyi ödedikten sonra bütün kazancını siyasete yatırdı. İcraat odaklı kariyeri ve iş bitirici karakteri sebebiyle siyasette hızla yükseldi. Pek çok seçilmiş ve atanmış mevkide görev aldı. Belki darbe yapıp devletin başına geçecek fırsatı denk getiremedi ama halkın gönlündeki taçsız kral oldu. Hala daha hem vekil olarak parlamentoda, hem de korsan olarak açık denizlerde halkının bekaası için çarpışıyor.

Fevki ibn Raşid ibn Süleyman ibn Faysal ibn Abdal: Fevki Doğu Kare Ülkesi daha yokken, o topraklarda doğdu. Kafası bastığı için erken yaşta mahallenin simyacısının yanına çırak verildi. Ergenlik döneminde geliştirdiği “Neden ısrarla altın üretmeye çalışıyoruz, altının değeri kareler arasındaki sosyal yapılanmanın bir sonucu. Kare toplumun hayat kalitesini geliştirecek projelerle uğraşsak ya?” temalı radikal fikirleri yüzünden toplumdan dışlandı. İnzivada sonsuz gençliğin sırrını çözdü ve doğal olarak şerefsiz topluma söylemedi.Hala hayatta ve antin kuntin malzemelerle antin kuntin deneyler yapıyor.

Fevki, Boris ve Nigel

Soldan sağa: Fevki, Boris ve Nigel

Şu saydığım 5 ülke, 3 karakter ve süregelen olay bir şekilde bir araya getirilerek çok eğlenceli bir oyun konusu oluşturulabilir. Mesele 5 ülkenin lideri bir araya gelip iyice sorun olmaya başlayan istilaya çözüm arar. Çözüm için bir grup profesyonel (yani oyuncular) görevlendirilir. Nigel ile deniz yolculuğu sorunlarını hallederler. Boris, yollarına taş koyan uzaylı tarikati tetikçisi olur. Aradıkları cevabı da Fevkiden öğrenirler.

Farkettiğiniz gibi uyduruğum kurguyer aslında tamamen gerçek dünyanın durumuna ve tarihine göndermelerden ibaret. Denilebilir ki gerçek dünyanın kendisi en önemli esin kaynağıdır. O yüzden edebiyat okumanın yanında başta tarih olmak üzere sosyal bilimler de okumak okuyanın yazarlığına çok büyük katkı sağlayacaktır.

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunları Hakkında" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar