Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Star Wars: Edge of the Empire

Edge of empires kitabında işin force kısmı üstünde durulmamış. Bunun nedeni ise hemen hemen aynı kurallarda yazılan Force and Destiny kitabının bu konuda bayrağı devralması. Eğer jedi yada sith temalı bir oyun oynamak istiyorsanız, gideceğiniz adres “force and destiny” Ama bu kitap olmadan da, halihazırda bizi tatmin edecek güzel şeyler var force bölümünde. Bu arada bir force zarımız da mevcut zar setinin arasında.

Ana kitapta  force kısmı çok kısa geçilmiş ve force kabiliyetine sahip tek bir sınıf var. Bu sınıf belki bir jedi değil ama jedi olabilecek potansiyele sahip güçlerin temeline sahip bir karakter. Şimdilik elimizde telepati, hissiyat ve telekinesi gibi güçlerin en düşük halini kullanabilen bir sınıf mevcut ki; bu hali bile oynamaya değer!

star-wars-edge-of-the-empire-2

Oyundaki bir diğer yenilik “obligation”. Oyunda bir kişiye, bir kuruma, bir söze ya da bir kavrama karşı yükümlülükleriniz var. Bir kişiye borcunuz var, ailenizi korumanız gerekiyor ya da birine karşı intikam yemini etmiş olabilirsiniz. Bu yükümlülük oyunda sizi fazlaca bağlıyor. Oyun yöneticisi bu açığınızı atlamıyor ve oyuna başlarken, o oyunda karşınıza sizi rahatsız edebilecek bir durum çıkartabiliyor. Bu yükümlülüklerden birkaç tane alarak daha fazla tecrübe puanı elde edebilirsiniz. Evet tecrübe puanı. Oyun kazanılan ya da var olan tecrübe puanlarının çeşitli niteliklere ve yetenek ağacınızdaki yeteneklere yatırılması ve bu özelliklerin daha da geliştirilmesi esasına dayanıyor. Skill ve nitelik üzerinde yatırmış olduğunuz puanlar size ekstra zar yada proficiency zarı denilen yüzlerinde daha cok başarı ihtimali bulunan zarları kullanabilme şansı getiriyor.

Oyun ana kitabında bir galaksi haritası ve rehberi de mevcut. Belli başlı gezegenler tüm detaylarına kadar anlatılıyor. Tabi ki bizleri kesmez bunlar ama şimdilik üzerine güzel senaryolar kurulabilecek yeterlilikteler. Oyun için hızla yeni kitaplar çıkıyor. Macera kitapları, campaign kitapları, specialization için çıkan özel kitaplar ve daha fazlası. Oyun için hali hazırda çıkartılmış olan GM screen belkide gördüğüm en güzel screen. Oyunu oynamak için en az 2 özel set almanız gerekir ki tecrübe puanınız arttıkça bir sete daha ihtiyaç duyulacağı da aşikar.

star-wars-edge-of-the-empire-4

Silahlar, zırhlar ve türlü türlü diğer ekipmanlar modifiye edilebiliyor. Çeşitlilik şu an için bile yeterli gibi. Uzayda bir araç kullanmak ile gezegen içinde araç kullanmak farklı mekanikler istiyor. Bu farklı mekanikleri işletmek için de bize yardımcı olacak türlü araçlar hizmetimize verilmiş durumda.

Oyun gerçekten harika kurgulanmış. Kendinizi sinematik bir aksiyonun içinde buluyorsunuz. Patlayan bir kule yıkılırken, siz ateş etmeye devam mı etsem, artık kaçmanın vakti geldi mi diye kendinize soruyorsunuz. Narrative yaklaşım sizi aksiyonun içinde hapsediyor ki zaten bir Star Wars oyunundan da beklediğimiz bu. Bu oyun için yapılmış diğer tüm sistemlere “elveda” diyebilirsiniz. Çünkü artık karşımızda yeni bir kral var!

Künye
Tasarımcı: Jay Little, Sam Stewart, Andrew Fischer, Tim Flanders, Sterling Hershey
Yayıncı Kuruluş: Fantasy Flight Games
Sistem: Kendine Özgü
Çıkış Tarihi: 2012
Tür: Bilimkurgu, Fantastik Kurgu
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar