Bilimkurgu Fabrikası – Oats Studios

District 9 ile tanıdığımız, sonraları Elysium ve Chappie derken Alien 5 filminin yönetmenliğine kadar yükseldiğini duyduğumuz Neill Blomkamp‘ın kurduğu Oats Studios‘un yaptığı işleri uzun zamandır takip ediyorum. Alien 5 projesinde istediğini bulamayan ve Ridley Scott engeline takılan Blomkamp, Twitter’ında kısa bilimkurgu filmleri çekeceğini ve bunların uzun metraj bir filme ön hazırlık olacağını yazmıştı. Oats Studios’u kurmasıyla beraber arka arkaya deneysel kısa bilimkurgu filmlerini sıralamaya başladı. Yeni filmlerin yanında “Volume 1“leri yayınlanan filmlerin de hikayeleri daha sonra Volume 2 diye devam edecek. Tabii devamları için yapımlara gösterilen ilgiye ve Steam’de çıkardıkları Volume 1 içeriklerinin satış durumuna da bakacaklardır.

Son yıllarda bana göre Denis Villeneuve ile beraber Hollywood’da kaliteli bilimkurgu filmi çeken isimlerden biri Neill Blomkamp. Her sene bir sürü benzer tarzda filmler görüyoruz ve bilimkurgu diye yedirmeye çalışıyorlar. Bazısını yiyoruz, bazısının ucuzluğu kaldırabileceğimiz seviyenin üstünde oluyor, bazı filmler ise VHS kalitesinden öteye gidemiyor. Ama bu iki adamın çıkardığı filmler hep belli bir kalitede oluyor.

Rakka (2017)

Neymiş Bu Oats Studios Filmleri?

Filmlerin çoğu korku-bilimkurgu. Hatta korku kısmı “body horror” tarzına –kimi daha fazla, kimi daha az– yakın diyebilirim. Geneli böyle olsa da God: Serengeti gibi diğerlerinden daha farklı ve komediye kaçan kısa filmler de var. Korku-bilimkurgu olanların atmosferleri gerçekten sağlam. Gdansk ile Orta Çağa, Firebase ile Vietnam Savaşına veya Rakka ile distopik bir geleceğe gidiyoruz. Ama hepsinde atmosfer son derece üst düzeyde. Özellikle Zygote filminin Dead Space oyununa, Alien veya The Thing filmlerine benzer havası ve o rahatsız edici yaratığın ortalıkta dolaşması beni fazlasıyla germişti. Filmlerde rahatsız edicilik üst seviyede. Yaratık tasarımları ve bol kanlı sahneler bu rahatsız ediciliği sağlıyor. David Cronenberg ve John Carpenter filmlerinden hoşlanmayanlar bazı filmlerden nefret edecektir.

Süre olarak Rakka yirmi iki, Firebase yirmi yedi, Zygote yirmi üç dakika. Onlardan daha kısa olan ADAM serisi on dakika civarındayken, Cooking With Bill serisi, God: Serengeti, Kapture: Fluke, Praetoria ve Gdansk ise iki ile beş dakika arasında sürüyor. Oyunculara baktığımızda çoğu pek tanınmamış olsa da Sigourney Weaver (Rakka), Dakota Fanning (Zygote) ve özellikle District 9 filminden Wikus Van De Merwe rolüyle tanıdığımız Sharlto Copley (God: Serengeti) gibi oyuncular da yer alıyor.

Neill Blomkamp Farkı

Filmlerin görsel olarak sırıtmadığını söyleyebilirim. Benim için görsellik senaryo ve oyunculuklardan sonra gelir. Tabii ki günümüzde bir bilimkurguda efektler ve animasyonlar çok önemlidir ama berbat olmadığı sürece iyi bir senaryo ve oyunculuklarla belli bir seviyeye kadar kötü olmasını kabul ederim. Bunun kısa film olduğunu düşününce bütçeden dolayı daha çok senaryo odaklı şeyler izleyeceğimizi zannettim. Gişe canavarı olma iddiasıyla ortaya çıkan bazı blockbuster’larda bile can sıkan CGI’lar görürken Oats Studios’un ilk filmi olan Rakka görsel olarak bir kısa film için gayet tatmin ediciydi. Sırıtan kısımlar çok azdı. Bu yayınladıkları diğer filmler için de geçerli. Kaliteyi diğer filmlerde de koruyorlar. Oyunlarda 60 fps için çıldıranlar da filmleri rahatlıkla izleyebilir. Elbette normal bir kısa film bütçesinden fazla olduğu belli oluyor ama yine de dev bütçeli filmlerin yanına yaklaşamayacağını da biliyoruz. Blomkamp az bütçeyle kaliteli işler yapmayı District 9’dan beri beceriyor zaten.

God: Serengeti (2017)

 

Cooking With Bill serisi ve diğer “kara komedi/parodi ” kısa filmleri ise Oats Studios’tan çıkan gereksiz bulduğum içerikler. Mesela Cooking With Bill serisini izledim ve geçtim. Yeni bölümleri çıksın diye içimde hiç bir kıpırtı oluşmadı. Aynı şey God: Serengeti ve Kapture: Fluke için de geçerli. Bunların en fazla 3-4 dakika olmaları ise kurtaran tarafları.

İzledik, Beğendik… Pamuk Eller Cebe!

Oats Studios’un her filmini tek tek derinlemesine incelemeyeceğim. Sadece bu oluşumu bilmeyenlere tanıtmak istedim. Bütün filmler elinizin altında. Kolayca ulaşıp fikir edinebilirsiniz. oatsstudios.com dışında Youtube ve hemen hemen bütün sosyal medya mecrasında Oats Studios olarak bulunuyorlar. Steam’de de varlar. Bütün filmleri ücretsiz şekilde izleyebilirsiniz. Steam sayfasında destek olmak adına bölümlerin bazı ek içeriklerinin olduğu paketleri 10 TL ücretle satışa sunmuşlar. Bence en azından sevdiğiniz bölümlerin de olsa satın alıp destek verin. Çünkü güzel işler yapan bir stüdyo ve devamının gelmesi için olabildiğiniz kadar destek olun. Kimi zaman sinemaya verdiğimiz parayı geçtim harcadığımız zamanımıza yazık eden filmler izlediğimiz oluyor çünkü. Oats Studios için deliriyorum, onlara destek olmak istiyorum ve çok param da var diyorsanız sitelerinde “Shop” bölümünden tişörttü, şapkaydı satın alabilirsiniz.

Bu filmlerden birinin veya bir kaçının ileride uzun metraj bir film olarak karşımıza çıkma ihtimali de var. Blomkamp’ın geçmişinde “Alive in Joburg” ve “Tetra Vaal” gibi çektiği kısa filmleri evrimleştirerek District 9 ve Chappie olarak bizlere sunduğunu unutmayalım.

ADAM (2017)

Oats Studios altında çıkan tüm filmler şu şekilde;

  • Rakka – Volume 1
  • Cooking With Bill (Damasu 950, Sushi, PrestoVeg, Smoothie)
  • Firebase – Volume 1
  • God: Serengeti – Volume 1
  • Zygote – Volume 1
  • Kapture: Fluke – Volume 1
  • ADAM (Episode 2-3)
  • Praetoria
  • Gdansk

Not: ADAM Episode 1 Unity motoru için demo olarak hazırlandığından Unity’nin Youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Yorumlar