Gerçek Bir Efsane: Rocky Serisi Bölüm 2

Rocky IV

İlk film ile birlikte, serinin en ünlü filmlerinden biridir ve 1985 yılında, Soğuk Savaş’ın en kızıştığı dönemlerde geçen bu film Amerikan / Rus eksenini konu alır.

Dördüncü filmde Rocky halen Dünya Şampiyonudur, artık hocası bir zamanlar Apollo’yu çalıştıran Duke olmuştur. Soğuk savaşın tansiyonu artarken, dünyadaki Amerikan egemen Batı toplumlarına baş kaldıran Sovyet Rusya, spor başta olmak üzere her alanda rakibine meydan okumaktadır. Dışa kapalı demir perde ülkesinin sporcuları, kendi yerel şampiyonalarında boy göstermektedirler.

drago1

Ivan Drago da, Sovyet Rusya’nın özel eğitimli şampiyonudur. Hem Kara Kuvvetlerinde yüzbaşı, hem de laboratuvarlarda özel testler ve yöntemlerle eğitilmiş nadide bir sporcudur. Rusya’nın dışa açılma hamlesinin ürünü olarak, ekibi ile birlikte dış ülkelerle maç yapmayı istemektedir. Drago’nun ekibi, Sovyet üstünlüğünü ve kendi sporcularının sportif başarısını kanıtlamak için Amerika’da açıklama yaparlar.

Bu sırada halen sporu bırakmakla sorunlar yaşayan ve bir anda milliyetçilik gazına gelen Apollo, Drago ile dövüşmeyi teklif eder. Drago’nun ekibi de bu teklifi kabul eder ve filmin henüz başlarında Apollo / Drago dövüşü gerçekleşir.

Müsabaka, Amerika’nın ünlü boks mekanlarından Las Vegas’taki bir otelde yapılır ve tam bir Amerikan kültürel şovu olarak tasarlanmıştır. Apollo yine ünlü bayraklı tasarımlardan oluşan bir kostümle sahneye gelir.

Amerikan medyası, doğal olarak Rusları küçümsemektedir. Aktif boksu bırakmış olsa da Apollo gibi kusursuz kariyere sahip bir boksörün henüz uluslararası arenada boy göstermeyen bir yeni yetmeye fazla geleceği düşüncesi hakimdir. Gösteri gibi başlayan maçta, zil çaldıktan sonra Apollo her zamanki gibi sahnede adeta dans edip dolaşmaya, rakibini rahatsız etmeye başlar. Ancak Drago, fiziksel açıdan Lang’i bile gölgede bırakacak ölçüde etkili bir atlettir ve boyu da oldukça uzundur. Apollo’nun ilk boşluğunda çok ciddi bir saldırı yapar ve Apollo ilk roundun sonunu zar zor getirir.

Evet bebek, dans bebek, o yee!

Evet bebek, dans bebek, o yee!

Molada, Duke ve o sırada kenarda yardımcı hocalık yapan Rocky maçı bitirmek isterler zira Apollo uzun süredir ciddi bir antrenman yapmamaktadır ancak gururlu Apollo bunu kabul etmez. Dostu Rocky’den “Ne olursa olsun maçı durdurmaması için” söz alır ve ringe geri döner.

Bu yazı, "Rocky Serisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar