Gerçek Bir Efsane: Rocky Serisi Bölüm 2

Rocky 5

1990 yılındaki beşinci film, açık bir şekilde serinin zayıf halkasıdır. Fakat bunun sebebi farklı temaları konu alıyor olmasından kaynaklanır.

Rusya dönüşünde, menajerleri Rocky için yeni maçlar ayarlama telaşındadırlar. Uzun bir süre boyunca Rocky’nin aile ve iş yaşamına şahit oluruz. Bu sırada Rocky’nin finansal durumunun göründüğü kadar iyi olmadığı ortaya çıkar ve bazı anlaşmaların detayları ortaya çıkınca, Rocky’nin iflasın eşiğinde olduğu görülür. Ekibi Rocky için yeni bir maç ayarlıyor olsalar da, Drago ile olan maçtan sonra ciddi bir kafa travması riski altında olduğu için Adrian’ın da isteği ile Rocky profesyonel boksu resmen bırakır.

Bizim küçük oğlan da pek bir çapkın maşallah amcası.

Bizim küçük oğlan da pek bir çapkın maşallah amcası.

Philadelphia’ya geri dönen aile, bir şekilde lüks yaşam tarzını bırakmaya başlar. Adrian, eski işine geri döner. Bu sırada oğulları ergenlik çağına gelmiştir ve babası ile sorunları vardır. Rocky ise Mickey’nin eski salonunu yeniden işletmeye açar.

Salonu işletmeye açan Rocky’nin sürekli peşinde olan bir delikanlı vardır ancak Rocky her daim meşguldür ve etrafı sürekli onunla tanışmak, imza istemek isteyen insanlarla doludur. Rocky, etrafında dolanan bu genci fark edemez ancak nihayetinde bu kişinin Tommy Gunn isimli genç ve gelecek vaat eden bir boksör olduğunu öğrenir.

Tommy, ailesinden uzaktadır ve tek hayali Rocky’den eğitim almaktır. Oğlu ile iletişim sorunları yaşayan, mali sorunlar yüzünden de bunalım yaşayan Rocky, profesyonel boks sonrasında hayatında ortaya çıkan boşluğu Tommy’i eğitmekle doldurmaya başlar. Tommy, Rocky’nin büyük ününden de faydalanarak hızlı bir şekilde yükselmeye başlar.

Fakat Tommy hayatında pek çok eziklik yaşayan, kafası dış etkilere açık cahil bir çocuktur. Bir süre sonra ünlü bir boks menajeri olan G. Washington’un ilgisini çeker. Washington, Rocky’nin de ününü kullanarak Tommy’i ön plana itmeye başlar ve Rocky ile Tommy’nin herhangi bir sözleşmesi olmadığını fark ederek, genç yıldız ile önemli kontratlar imzalar. Ayrıca zaman içinde Tommy’i de Rocky’e karşı işlemeye başlar.

Kapitalizm sana dövüşeceksin diyor evlat!

Kapitalizm sana dövüşeceksin diyor evlat!

Önceleri sıklıkla Rocky’nin evinde kalan ve ikinci bir oğlu gibi olan Tommy, bir süre sonra aileden biri gibi görülse de Washington’un etkisi ile şımarmaya başlar ve nihayet araları kopmaya başlar. Drago maçı sonrası, Rocky ile dövüşmek isteyen Cane ile (Rocky bıraktıktan sonraki şampiyon Cane’dir) bir dövüş ayarlanır ve Tommy Gunn, Cane’i yenerek yeni Dünya şampiyonu olur.

Bu yazı, "Rocky Serisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar