Gerçek Bir Efsane: Rocky Serisi Bölüm 2

Fakat Tommy, şampiyonluk sonrası Rocky’e teşekkür etmediği gibi kendisinin Rocky’nin yetiştirdiği adam olarak görülmesinden rahatsız olduğunu söylemeye başlar ve sürekli Washington’a teşekkür edip seyircinin haklı nefretini kazanır.

Tommy’nin saygısız ve Rocky’i yok sayan tavrı herkesi, özellikle de Philadelphia’lıları rahatsız etmeye başlar. Rocky halen halkın sevgilisidir ve nihayetinde, Tommy bir patlama yaşar ve bir pub’a gelip Rocky ile dalaşmaya başlar, Paulie’ye de vurmayı ihmal etmez.

Diğer filmlerin aksine Rocky 5’in final dövüşü ringde değil, sokakta yapılır. Esasında Washington’un amacı Cane ile Rocky’i dövüştürüp büyük paralar kazanmaktır fakat Rocky reddettiğinde bu planı Tommy üzerinden ilerletmeye başlar. Cane, Washington için harcanabilir bir değerdir ve esas altın yumurtlayan tavuğun Rocky olduğunun bilincindedir. Cane ile dövüşü alamayınca, Tommy ile Rocky müsabakası (öğrenci hocaya karşı şeklinde sunumla) planlamaktadır.

rocky7

Büyük dayak geliyor evlat!

Tommy ile Rocky sokakta dövüşmeye başlayınca Washington’un tek amacı bu dövüşü ringe ve kameralar karşısına taşımaktır. Ancak sokaktaki kavga kızışır ve Washington’un tek elde ettiği haber kameralarıyla, sürüyle mahallelinin izlediği bir sokak kavgası olur.

Esasında yıllarını dövüş organizasyonuna vermiş biri olarak Rocky’nin halen iyi olduğunu ve kuralsız bir sokak dövüşünde Tommy’i yeneceğini bilmektedir. Yine de dövüşü durduramaz ve Tommy, tüm haber kameraları ile halkın gözü önünde, Rocky’den bir güzel dayak yer. Tommy, resmi şampiyon olsa da Rocky, halkın kalbindeki şampiyon olarak yerini bir kez daha sağlamlaştırır.

Beşinci filmin zayıf halka olarak addedilmesinin haklı nedenleri olsa da aile, güven gibi farklı temalar üzerinden gittiği için farklı bir seyir sunar. Ayrıca bu filmin kötü adamı ise net bir şekilde Amerika’da yükselişte olan kapitalizmdir. Kapitalizm, Washington ile birlikte ete kemiğe bürünüp kendine yer bulur.

Filmin sportif yönü, serinin geneline göre daha geride olduğu için Tommy’nin stili ile ilgili bir şey söylemek çok doğru değildir. Bana biraz daha Lang’i andırıyor olsa da Apollo, Lang ve Drago’ya göre çok daha kötü bir boksördür. Fakat Rocky de daha yaşlı ve emeklilik başlangıcında olduğu için bu tür bir rakip uygun sayılabilir.

IMDB: 5.1
Rotten Tomatoes: %28

Bu yazı, "Rocky Serisi" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar